دبیرکل خانه اقتصاد ایران گفت:« مهمترین اولویت دولت برای مقابله به تحریم‌ها باید تقویت صنایع کوچک و متوسط باشد و می توان با استفاده از صندوق توسعه ملی وام های کم بهره برای تحرک آنها اختصاص داد.»

مسعود دانشمند در گفت وگو با خبرآنلاین، با بیان اینکه اثر تحریم ها بر اقتصاد ایران 25 تا 30 درصد است، و مابقی هزینه ها ناشی از عدم توانایی در مدیریت است،اظهارداشت: راهکار دیگر این است که یک تیم حقوقی در دولت تشکیل شود که تبعات خروج آمریکا از برجام را بررسی کند.

او افزود: در دوره اول تحریم ها،یکسری راهکار برای دور زدن تحریم ها داشتیم که همه آنها امروز لو رفته است.یکی از این راهها امارات بود. از ماه گذشته طی دستورالعملی از سوی بانک مرکزی امارات به ایرانی های دارای حساب در این کشور خواسته شده که تصمیم دارند،حساب آنها را ببندند.

رییس اتاق ایران و امارات با بیان اینکه 25 سال پیش اماراتی ها نه تجارت بلد بودند و نه تاجر،تصریح کرد: اما امروز آنها 500 میلیارد دلار با دنیا تجارت دارند و در نتیجه تجارت با ما برای آنها صرف ندارد.ضمن اینکه تجارت را هم یادگرفته اند.

او افزود: اگر می خواهیم که هم بازار را داشته باشیم و هم صادرات،در این صورت تنها راهکار تقویت صنایع کوچک و متوسط است.

دانشمند گفت: اگر از صندوق توسعه ملی وام های با بهره کم به صنایع کوچک پرداخت شود، این صنایع می توانند ظرفیت بزرگی را در کشور ایجاد کنند.

او راهکار بعدی را استفاده از بازار 350 میلیارد دلار اکو ذکر کرد و گفت:استفاده از پیمان های پولی و پیمانهایی که در آن عضو هستیم مثل اکو و آ سه آن باید در دستور کار دولت برای تجارت قرار بگیرد.

 

3535

کد خبر 776826

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بی نام IR ۰۴:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۵
    2 4
    این یکی از گلابی های برجام است که راههای دور زدن تحریم ها فاش شد. این را دلواپسان بی سواد اعلام کرده بودند.