مطابق اعلام شرکت دل، بخشی از مادربوردهای سرور ساخت این شرکت به نوعی سخت‌افزار جاسوسی ناشناخته آلوده‌ شده است. آیا این اولین‌قدم برای خرابکاری سخت‌افزاری در بخش‌های حساس و عملیاتی رایانه‌هاست؟

محبوبه عمیدی: بدافزارهای متعددی مانند ویروس‌ها، برنامه‌های جاسوسی و کرم‌های رایانه‌ای که همگی کدهای نرم‌افزاری مخرب هستند را می‌شناسیم و در بسیاری از موارد می‌توانیم به برنامه‌های امنیتی برای جلوگیری از آثار مخرب آنها اعتماد کنیم. اما هشدار تازه شرکت دل که یکی از بزرگ‌ترین تولید‌کنندگان سخت‌افزار در جهان است به خریداران مادربردهای سرور PowerEdge R410 در مورد سخت‌افزار جاسوس جاسازی شده روی آنها می‌تواند زنگ خطری برای ظهور سخت‌افزارهای مخرب باشد. چنین سخت‌افزارهایی می‌توانند حساس‌ترین بخش‌های عملیاتی یک رایانه مانند ریز‌پردازنده‌ها، تراشه‌های حافظه یا تخته مدار آن را هدف بگیرند.

به گزارش نیوساینتیست، کارشناسان احتمال می‌دهند تغییرات ایجاد‌شده در این مادربردها حاصل تصادف، اشتباه یا یک خرابکاری عمدی باشد. نکته حائز اهمیت این است که برنامه‌های امنیتی و ضد‌ویروس‌ها تنها می‌توانند ویروس‌های رایانه‌ای شناخته‌شده را غیرفعال کنند و از میان‌بردن سخت‌افزارهای رایانه‌ای به این شیوه غیرممکن است.

مطابق اعلام این شرکت سخت‌افزار الحاق شده نوعی برنامه جاسوسی با کارکردی ناشناخته است که در میان‌افزار تعداد اندکی از مادربوردهای ساخته‌شده جاسازی شده است. دل از خریداران خواسته است مادربردهای خریداری‌شده را به این شرکت برگردانند تا مشکل به سرعت رفع شود.

میان‌افزار، نرم‌افزاری نیمه‌دائمی است که بر ارتباط اجزای حیاتی درونی رایانه نظارت می‌کند. جالب است این بخش که نقش حساسی در پردازش حفاظتی رایانه‌ها دارد هدف سخت‌افزارهای جاسوسی قرار گرفته است.

پنتاگون هر ساله میلیون‌ها دلار را صرف بررسی اجزای سخت‌افزاری مورد استفاده می‌کند تا اطمینان پیدا کند رایانه‌هایی با اطلاعات حساس هدف حمله سخت‌افزارهای جاسوسی یا خرابکار قرار نخواهند گرفت.

محققان پیش‌بینی می‌کنند یکی از تهدیدهای آینده برای رایانه‌ها، خرابکاری‌های سخت‌افزاری در ریزپردازنده‌ها، ساخت «سوئیچ قطع» و جاسازی آن در این بخش‌ عملیاتی باشد که می‌تواند آنرا به شکل ناگهانی از کار بیاندازد.

کد خبر 77683

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =