باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: معاون اول رئیس جمهور گفت: جمهوری اسلامی ایران از روند استقرار صلح پایدار که دولت افغانستان در پیش گرفته حمایت می‌کند.

اسحاق جهانگیری معاون اول رئی س جمهور ظهر امروز در دیدار طارق شاه بهرامی وزیر دفاع ملی افغانستان اظهار داشت: افغانستان کشوری مهم و همسایه‌ای بسیار خوب برای جمهوری اسلامی ایران است و ایران از پیشرفت و توسعه امنیت در افغانستان خوشحال می‌شود.

معاون اول رئیس جمهور یکی از مهمترین مسائل افغانستان را امنیت در این کشور برشمرد و تصریح کرد: توسعه امنیت و جلوگیری از فعالیت گروه‌های تروریستی باید در افغانستان یک راهبرد جدی باشد و کشور‌های همسایه نیز باید در این زمینه به افغانستان کمک کنند.

وی پیش نیاز پیشرفت برنامه صلح پایدار در افغانستان را نیازمند گفتگو میان گروه‌ها و اقوام مختلف در این کشور دانست و گفت: استفاده از روش‌های مسالمت آمیز و گفتگو شانس استقرار صلح پایدار در افغانستان را بیشتر می‌کند.

معاون اول رئیس جمهور افزود: ممکن است گروه‌های تروریستی که فرصت فعالیت برای آن‌ها در کشور‌های دیگر غیرممکن شده احساس کنند که می‌توانند در افغانستان فعالیت داشته باشند که باید تلاش شود از حضور و فعالیت گروه‌های تروریستی در افغانستان جلوگیری شود.

معاون اول رئیس جمهور از اقدام اشرف غنی رییس جمهور افغانستان مبنی بر حضور در مسجد شیعیان این کشور پس از وقوع انفجار، این اقدام را اقدامی مهم توصیف کرد و افزود: بطور کلی هر چه وحدت و یکپارچگی در کشور‌های اسلامی بیشتر شود شاهد پیشرفت و امنیت بیشتر در این کشور‌ها خواهیم بود.

جهانگیری با اشاره به برخی فشار‌ها که هدف آن ایجاد شکاف میان افغانستان و کشور‌های همسایه این کشور است، تصریح کرد: رابطه افغانستان با کشور‌های همسایه نباید تحت تاثیر فشار‌ها قرار گیرد چرا که مصالح عمومی مردم افغانستان دچار آسیب جدی می‌شود.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: متاسفانه برخی کشور‌ها می‌خواهند که افغانستان را صحنه تسویه حساب خود با دیگران قرار دهند و جمهوری اسلامی ایران نسبت به این موضوع حساسیت دارد و معتقد است که افغانستان نباید محل اختلاف کشور‌های دیگر باشد.

وزیر دفاع افغانستان از حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران در شرایط بسیار دشوار قدردانی کرد

وزیر دفاع ملی افغانستان نیز در این دیدار با اشاره به فرهنگ، زبان و تاریخ مشترک ایران و افغانستان گفت: روابط دو کشور در طول تاریخ همواره دوستانه بوده و ما به روابط صمیمانه با جمهوری اسلامی ایران افتخار می‌کنیم و خواهان گسترش آن هستیم.

طارق شاه بهرامی با بیان اینکه افغانستان در طول تاریخ هیچ گاه تهدیدی علیه کشور‌های دیگر نبوده است از حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران در شرایط بسیار دشوار قدردانی کرد.

وزیر دفاع : ایران در طول 40 سال پشتیبان صلح و ثبات در افغانستان بوده است

امیرسرتیپ "حاتمی" و سپهبد "طارق شاه‌بهرام"ی با حضور در نشست خبری مشترک به سئوالات خبرنگاران پاسخ دادند.

وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران در این نشست خبری با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای این کشور و همه شهدای محور مقاومت اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در جریان کامل وضعیت و تهدیدات امنیتی افغانستان قرار دارد و بابت اقدامات تروریستی در این کشور که دل هر انسانی را به درد می‌آورد، متاسف هستیم.

وی با بیان اینکه توسعه روابط با کشورهای‌ همسایه و دوست از سیاست‌های اصولی جمهوری اسلامی ایران است، افزود: اشتراکات، ارتباطات دیرینه و پیوستگی‌های متعدد فرهنگی و دینی، تاریخی و مرزی بین جمهوری اسلامی ایران و افغانستان، روابط بین دو کشور را نسبت به سایر کشورها متمایز می‌کند و بحمداللّه مبتنی بر این پیوستگی، مناسبات بسیار خوبی بین ایران و افغانستان حاکم است.

امیر سرتیپ حاتمی با بیان اینکه در طول 40 سال گذشته جمهوری اسلامی ایران پشتیبان "صلح، ثبات و امنیت" در افغانستان و مرزهای مشترک بوده است، تصریح کرد: در این سفر، وزیر دفاع افغانستان ملاقات‌هایی با معاون اول رئیس‌جمهور، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، دبیر شورای عالی امنیت ملی، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس و فرمانده نیروی انتظامی داشت و مذاکرات بسیار خوبی در این ملاقات‌ها صورت گرفت که در آینده توسعه روابط بین دو کشور تاثیرگذار خواهد بود.

امیر سرتیپ حاتمی با بیان اینکه جمهوری اسلامی خود را در مبارزه با تروریسم متعهد می‌داند، تاکید کرد: امنیت جمهوری اسلامی افغانستان را امنیت خودمان می‌دانیم و در مبارزه با تروریسم هر کمکی بتوانیم با تمام توان انجام خواهیم داد.

خواستار حمایت همه جانبه جمهوری اسلامی ایران از روند صلح افغانستان هستیم

همچنین تسنیم نوشت: وزیر دفاع ملی جمهوری اسلامی افغانستان نیز در این نشست خبری از دعوت وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران و حمایت‌های بی‌دریغ ملت و دولت جمهوری اسلامی از مردم افغانستان در شرایط دشوار جنگ، جهاد و مقاومت در این کشور در طول 40 سال اخیر تقدیر و تشکر کرد و اظهار داشت: همواره ملت و دولت افغانستان قدردان این حمایت‌ها بوده و هستند.

وزیر دفاع ملی جمهوری اسلامی افغانستان با اشاره به بازدید خود از دستاوردهای صنایع دفاعی وزارت دفاع ایران تصریح کرد: به وزیر دفاع ایران بابت این افتخارات و توانمندی‌های بالای دفاعی تبریک می‌گویم و امیدواریم این کشور روز به روز مدارج عالی پیشرفت و تعالی را طی کند.

سپهبد طارق شاه بهرامی با بیان اینکه دولت افغانستان برای توسعه روابط با ایران اهتمام ویژه و نیت دوستانه‌ای دارد، خاطرنشان کرد: تروریسم و قاچاق مواد مخدر در حال حاضر افغانستان و منطقه را تهدید می‌کند و با توجه به دیدگاه‌های نزدیکی که با ایران داریم امیدواریم این کشور ما را در مبارزه با تروریسم و جلوگیری از قاچاق مواد مخدر حمایت و کمک کند.

29216

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 776874

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =