ایرنا به نقل از ایندیپندنت نوشت: نتایج مطالعه یک محقق برجسته انگلیسی نشان می دهد کودکانی که در محیط های پاکیزه و اغلب عاری از میکرب به سر می برند، در صورت ابتلا به عفونت‌های شایع مانند انفلوآنزا، بیش از دیگران در معرض ابتلا به سرطان خون قرار می‌گیرند.

تجزیه‌وتحلیل‌های 30 ساله پروفسور 'مل گریوز' از موسسه تحقیقات سرطان در انگلیس نشان می‌دهد که عفونت‌هایی مانند آنفلوانزا می‌توانند باعث ابتلا به لوسمی لنفوبلاستیک حاد یا ALL در کودکانی شود که ازلحاظ ژنتیکی مستعد ابتلا به این بیماری هستند؛ اما این بیماری تنها در آن دسته از کودکان مستعد بروز می‌کند که در سال‌های اول زندگی خود در محیط‌های فاقد میکروب بزرگ‌شده‌اند.
به‌واقع مجموعه‌ای از شواهد علمی نشان می‌دهد که اوج ابتلا به ALL در سنین دو تا پنج‌سالگی است، اما این موضوع در تمامی کشورها صادق نیست.
به نظر می‌رسد سرطان در جوامع ثروتمندتر که کودکان آن‌ها کمتر در معرض بیماری‌های عفونی قرار می‌گیرند، شایع‌تر است و بر اساس نتیجه‌گیری پروفسور گریوز، مشکل در اینجا عفونت نیست بلکه نبود عفونت است.
نتیجه مطالعه پروفسور گریوز همچنین حاکی از آن است که قرار دادن کودکان در معرض انواعی از میکروب‌های شایع و بی‌ضرر که سیستم ایمنی را تقویت و آماده می‌کند، می‌تواند از ابتلای آن‌ها به بیماری‌ها جلوگیری کند.
گریوز اکنون قصد دارد که درزمینهٔ درمان‌هایی کار کند که می‌توانند مانع ابتلا به این سرطان شوند.
پروفسور گریوز در مقاله که در مجله Nature Reviews Cancer منتشر شد، توضیح می‌دهد که دو گام یعنی جهش ژنتیکی در رحم مادر و تغییر ژنتیکی دیگری که براثر قرار گرفتن در معرض یک یا تعداد بیشتری از عفونت‌های شایع ایجاد می‌شود، برای ابتلا به ALL لازم است.
این تحقیق جدید پیش‌بینی‌های قبلی را درزمینهٔ تأثیر کابل‌های برق، امواج الکترومغناطیسی یا مواد شیمیایی انسان‌ساز در ابتلا به این بیماری رد می‌کند.
از هر 20 کودکی که متولد می‌شوند، یک کودک با جهشی به دنیا می‌آید که او را برای ابتلا به سرطان خون مستعد می‌سازد اما تنها یک درصد از آن‌ها به این بیماری مبتلا می‌شوند.
پروفسور گریوز بعد از بررسی مجموعه‌ای از مطالعات انجام‌شده روی ازجمله موش‌های آزمایشگاهی و همچنین نمونه‌های بزرگ جمعیتی، این ایده را مطرح کرد که یک جهش دوم برای بروز ALL لازم است و به نظر می‌رسد که این جهش حاصل عفونت‌های ناشی از ویروس‌ها و باکتری‌ها است.


5656

 

کد خبر 778783

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =