ایسنا نوشت: پایگاه اینترنتی "میدل ایست آی" گزارش کرد یک شاهزاده مخالف عربستانی از عموهایش خواسته ملک سلمان را سرنگون و کشور را تصاحب کنند.

شاهزاده خالد بن فرحان، این درخواست را نزد شاهزاده احمد بن عبدالعزیز و شاهزاده مقرن بن عبدالعزیز مطرح کرده و گفته حکومت "احمق و غیرمنطقی و بی ثبات" ملک سلمان چنان آسیبی به خاندان سلطنتی و پادشاهی عربستان وارد کرده که به نقطه بی بازگشت رسیده است.

شاهزاده خالد که در سال 2013 در آلمان پناهندگی سیاسی دریافت کرد،‌ گفت: اگر قرار باشد که احمد و مقرن با یکدیگر ائتلاف کنند، در آن صورت 99 درصد اعضای خاندان سلطنتی، نیروهای امنیتی و ارتش پشت آنها می‌ایستند.

وی تصریح کرد: من با استفاده از این فرصت از عموهایم احمد و مقرن که پسران عبدالعزیز هستند می‌خواهم برای تغییر دادن وضعیت به سمت بهتر شدن آن کاری انجام دهند.

شاهزاده خالد بن فرحان یک عضو دور خانواده سلطنتی عربستان محسوب می‌شوند اما ریاض به هرگونه جدا شدن‌های اعضا هر چقدر هم که دور باشند واکنش نشان می‌دهد و تلاش کرده تا او را برای بازگشت به عربستان جذب کند.

شاهزاده خالد گفت: در داخل خاندان سلطنتی عربستان خشم فراوانی وجود دارد. من این اطلاعات را گرفته‌ام و عموهایم احمد و مقرن که پسران عبدالعزیز و بسیار تحصیلکرده هستند شایسته و قادر به تغییر وضعیت به سمت بهتر کردن آن هستند و می‌توانم بگویم که همه ما پشت آنها بوده و حامی آنها هستیم.

احمد بن عبدالعزیز که معاون وزیر کشور سابق و وزیر کشور سابق عربستان است، همچنان به گفته خالد از پشتیبانی بخش‌های مهمی از نیروهای امنیتی و قبایل در عربستان برخوردار است.

این در حالی است که مقرن بن عبدالعزیز نیز سابقا توسط ملک سلمان به عنوان ولیعهدی منصوب شد و بعدا در آوریل 2015 محمد بن نایف جای او را گرفت و او نیز در ژوئن 2017 شاهد بود که محمد بن سلمان به جایش ولیعهد شد.

شاهزاده خالد گفت: ایمیل‌های بسیاری از سوی مردم و اعضای پلیس و ارتش در حمایت از تقاضایش دریافت می‌کند.

او اظهار داشت: من از این ایمیل‌ها به این نتیجه می‌رسم که آنها به جای تقاضا کردن دارند از شاهزاده احمد بن عبدالعزیز التماس می‌کنند تا ابتکاری برای تغییر وضعیت فعلی در پیش بگیرد.

شاهزاده خالد گفت: ماجراهایی که حکومت عربستان درباره تیراندازی ماه آوریل در کاخ پادشاهی در ریاض درخصوص "سرنگون کردن یک پهپاد اسباب بازی" ارائه داد یک سرپوش بود که غیرمنطقی است.

او اظهار داشت: من شخصا معتقدم که این اتفاق لزوما کودتایی برای سرنگون کردن محمد بن سلمان نبود بلکه یک اقدام اعتراضی علیه او بود.

خالد هشدار داد: اگر محمد بن سلمان به حضورش در قدرت ادامه دهد قیامی به راه خواهد افتاد.

او تاکید کرد: من می‌خواهم به اروپایی‌ها بگویم که وضعیت در عربستان مشابه به آتش فشانی است که در آستانه فوران قرار دارد و اگر این آتش فشان فوران کند نه فقط بر وضعیت داخلی عربستان بلکه بر وضعیت منطقه‌ای عربی و همچنین بر شما تاثیر خواهد گذاشت.

شاهزاده خالد گفت: عربستان ترکیب قابل اشتعالی از نسل‌ها، قبایل، مناطق و وهابیت است و اگر کودتایی در خارج از خاندان سلطنتی شروع شود کشور عربستان با وهابیت سفت و سختش به آسانی می‌تواند تبدیل به مرکزی برای تروریسم بین‌المللی شود.

او گفت: در حال حاضر در عربستان گروهک‌های تروریستی مخفی وجود دارند و ایدئولوژی وهابی یک ایدئولوژی رادیکال است و همین افراطگرها هستند که بیشترین وحشت را برای اروپا و آمریکا در پی دارند. اگر عربستان وارد وضعیت آشوب شود در آن صورت آشوب جهانی به راه خواهد افتاد و عربستان تبدیل به سرچشمه تروریسم برای کل دنیا به خاطر حمایت‌هایش از تروریسم بین‌المللی خواهد شد.

52310

کد خبر 778976

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =