باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: فقدان مطالعات لازم در ایجاد و گسترش محدوده طرح ترافیک و همچنین جا نمایی غیر اصولی بیلبوردهای شهری سبب ایجاد ناامنی شبانه در محدوده بازار و پل های عابر پیاده شده است.

 تمرکز شورای شهر بر روی مسائل مربوط به شهرداری به قدری بالاست که در بسیاری از موارد اعضای شورای شهر لب به سخن گشوده‌اند و تاکید کرده‌اند که شورای شهر، شورای شهرداری نیست، و بر همین اساس خواستار یکپارچه سازی مدیریت شهری هستند تا مبادا تنوع تصمیم گیری در مسائلی نظیر آب و فاضلاب، راهنمایی و رانندگی، مخابرات، جمع آوری پسماند و آسفالت خیابان‌ها به دلیل ناهماهنگی دستگاه‌های مسئول، زندگی مردم را مختل کند.

تأمین امنیت شهر، به ویژه در ساعات اولیه صبح و ساعات پایانی شب، موضوعی است که در حال حاضر با مشارکت پلیس و شهرداری در حال انجام است و به اعتقاد ناهید خداکرمی عضو شورای شهر تهران، دستگاه‌های مسئول دیگر هم باید وظایف خود را به درستی انجام دهند.

در حال حاضر به دلیل تبعات پیش بینی نشده طرح ترافیک، میل به سکونت در مرکز شهر کاهش یافته و این منطقه بافت مسکونی خود را با درصد بالایی از دست داده است.

تشدید ناامنی محصول سیاست های کارشناسی نشده مدیریت شهری

تردد در محدوده بازار تهران و به ویژه خیابان مولوی از ساعت 21 به بعد، انسان را با صحنه‌هایی مواجه می‌سازد که پیش از این فقط در فیلم‌هایی در ژانر وحشت می‌توانست ببیند.

تعطیلی بازار در شب، خلوتی و کمبود سیستم روشنایی، این مکان را تبدیل به فضایی دوست داشتنی برای ولگردان، فروشندگان مواد مخدر و معتادانی کرده است که با ظاهری کثیف و آلوده در این نقطه پرسه می زنند و بوی تعفن لباس‌هایی که ماه‌هاست بر تن دارند، هر رهگذری را آزرده می سازد.

جولان معتادانی که اموال سرقتی مردم را در میان دود و آتش شب‌های تاریک خیابان مولوی بر روی زمین پهن کرده اند و برای فروختن آن‌ها به اشرار و مالخران، چوب حراج بر آن زده اند، چهره این نقطه تاریخی شهر را بیش از پیش زشت کرده است.

بی شک اگر یک زن و یا دختر جوان به هر دلیلی ناچار باشد که شبانه از این محل گذر کند، باید نگاه‌های خیره، خمار، مست و آلوده افرادی را که در این نقطه تجمع کرده اند را به جان بخرد.یقینا اگر بخشی از این منطقه دارای بافت مسکونی بود و یا روشنایی آن در سطح بالایی قرار داشت، این محل، به مکانی برای جولان سوداگران مال و ناموس مردم تبدیل نمی شد.

البته در مناطق مسکونی هم که به بزرگراه ها و خطوط راه آهن منتهی می شوند، چنین صحنه هایی با مقیاس کوچکتر همواره در حال شکل گیری است.اما موضوع تاسف بارتر این است که گاهی در مناطقی که از لحاظ بافت مسکونی اشباع شده اند و به دلیل شرایط محیطی از امنیت خوبی برخوردار هستند، سیاست های نادرست مدیریت شهری سبب ایجاد ناامنی شده است.

بیلبوردهای نصب شده بر روی پل های عابر پیاده که از فضای بیرونی پل با نور افکن نورپردازی می شوند، تا با جلوه گری خود بازار سرمایه داران را سکه کنند، عموما در پشت خود فضایی تنگ و تاریک را شکل می دهند که وقوع هر اتفاقی در پشت آن از بیرون پل و حتی پله های آن قابل مشاهده نیست.

این بیلبوردها حتی اگر در یک طرف پل‌های عابر پیاده هم نصب شوند، همچنان عامل ناامنی خواهند بود، زیرا خودروهای عبوری فقط یک بیلبورد در مقابل خود می بینند و پس از عبور هم پشت سر خود را نگاه نمی کنند و اگر هم بتوانند نگاه کنند، فارغ از خطرات رانندگی، در آن تاریکی چیزی نخواهند دید.

ناهید خداکرمی‌ عضو شورای شهر تهران در گفتگویی؛ با تأکید بر اینکه شهرداری به تنهایی قادر به مدیریت‌ معابر و مسائل شهر نیست، گفت: سازمان‌های دیگر هم در مسائل مربوط به شهر دخیل هستند و باید پاسخگو باشند.

عضو شورای شهر تهران با اشاره به کاهش امنیت در پل‌های عابر پیاده به خاطر نصب بیلبورد‌های تبلیغاتی بر روی آن‌ها گفت: این بیلبورد‌ها برای زنان مشکلات جدی ایجاد می‌کنند که به همین علت مدتی است که سازمان زیباسازی‌ اجازه نمی‌دهد که در دو طرف پل‌های عابر بیلبورد‌ نصب شود.

وی با تأکید بر اینکه مشارکت عمومی و محله‌محوری می‌تواند نقش مهمی در تأمین امنیت برای زنان در معابر عمومی داشته باشد، اظهار کرد: برخی رفتارهای مردان نشأت‌ گرفته از شرایط فرهنگی است و برای همین یک دختر یا زن نمی‌تواند صبح زود و یا وقتی که هوا تاریک می‌شود با آرامش و احساس امنیت در کوچه و خیابان تردد کند که البته این موضوع چند فاکتوری‌ است و تنها بر عهده شهرداری و پلیس نیست‌.

خداکرمی با تأکید بر اینکه برخی نقاط شهر از نظر روشنایی نامطلوب است،تصریح کرد: در بسیاری از مناطق که ساکنان آن‌ها از نظر فرهنگی در شرایط بهتری هستند، مشکلات ما کمتر است.

عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه نقاط ناامن‌ شهر در حال شناسایی هستند، تأکید کرد: شهرداری و نیروی انتظامی در حوزه امنیت وظیفه‌ خود را به خوبی انجام می‌دهند، اما سایر سازمان‌ها هم که مؤثر‌ هستند باید وظایف خود را به درستی انجام دهند.

وی با تأکید بر اینکه حضور نیروی انتظامی در همه اماکن چه محسوس‌ و چه نامحسوس‌ کمک زیادی به برقراری امنیت کرده است، خاطرنشان کرد: کار نیروی انتظامی در مورد کسانی که قانون‌شکنی می‌کنند کاملاً قابل تحسین است‌.

2323

کد خبر 779147

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • یزدانی A1 ۰۵:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۳
    0 0
    حتّی در مناطق شرقی شهر هم این معضل به شدت وجود دارد. مشخصاً در ابتدای اتوبان شهید صیادشیرازی بالاتر از میدان سپاه؛ اولین پل عابر پیاده که با 2 سری بیلبورد عظیم شهرداری بر روی این پل؛ مکانی بس دنج و رویایی برای انواع اراذل و اوباش و معتادان ولگرد و دپوی اموال سرقتی از خودروهای پارک شده در حاشیه خیابان شهید باباخانلو شده است. دهها بار به سامانه 137 و 110 هم موضوع اطلاع رسانی شده ولی اقدام ضربتی و عاجل هرگز انجام نشده است.