اصلاح‎طلبان و اصولگرایان پس از ۲۰ سال آتش‌بس دادند؟

حضور مشترک اصلاح‎طلبان و اصولگرایان، از راهپیمایی روز قدس گرفته تا افطاری‎های سیاسی اعم در دفتر رهبری و منزل صادق خرازی و دفتر رهامی و ... و گپ و گفت‎های خودمانی و صمیمانه برخی از آنها، نشان دهنده فصل جدیدی از روابط دو جناح به نظر می‎رسد.

رضوانه رضایی: ماجرا از سالروز دوم خرداد کلید خورد و به فضای رسانه ای کشیده شد. در مهمانی افطار محمدرضا عارف رئیس فراکسیون امید، سیدمحمد خاتمی و علی‌اکبر ناطق نوری رقبای سرسخت انتخابات ریاست جمهوری هفتم، که یکی حمایت جناح چپ، علی الخصوص میرحسین موسوی را پشت سر داشت و دیگری هم جریان راست را همراه خود ساخته بود؛ اینبار به گونه‎ای در کنار هم قرار گرفتند که شاید وعده ظهور عصر دیگری از سیاست ورزی در نظام جمهوری اسلامی ایران را در پس خود داشته باشد. عصری که انگار به 20 سال زمان نیاز داشت تا به همه ثابت کند اصلاح طلبان و اصولگرایان (بجز عده ای معدود)، گرچه در نبردهای انتخاباتی برای هم شمشیر را از رو می بندند اما آنجا که پای منافع ملت را در خطر ببینند می توانند دور یک میز نشسته، روزه خود را افطار کرده و حتی به رقیب خود اقتدا کنند. این اتفاق درست در بیست و یک سالگی اصلاحات شکل گرفت.

تداوم 21 سال شیرینی اصلاحات با طعم جدید

پیروزی اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری سال 76 که رای باورنکردنی 20 میلیونی را به سبد سیدمحمد خاتمی ریخت و مسیر جدیدی در سیاست ایران گشود، هنوز هم برای خیلی از ایرانیان و بخصوص حامیان اصلاحات حلاوتی دارد تمام نشدنی. این شور و اشتیاق برای ورود کشور به دوره ای که آزادی و مردمسالاری دینی معنا و مفهوم ملموس تری به خود گرفته بود، با گذشت 21 سال از آن روز هنوز هم ادامه دارد اما با اندکی تغییر. تغییری که این بار می توان آن را هم در رفتار اصلاح طلبان پیروز آن روزها دید و هم در اصولگرایان همیشه مخالف و سرسخت اصلاح طلبی آن را یافت.

دوم خرداد 97، متفاوت تر از آن بود که در طول 20 سال گذشته رقم خورد. نه خبری از اصلاح‎طلبانی بود که باز هم برای این اتفاق تاریخی حماسه سرایی کنند و نه از اصولگرایان دلواپس و تندرو خبری بود که از این روز به عنوان ابزاری برای انتقاد از اصلاح طلبان و شیوه اعمال حاکمیت آنان بهره ببرند. در این روز، اصلاح طلبان به واکاوی قصورات خود در تمام این سالها پرداختند و اصولگرایان نیز سکوت را بر افتادن در وادی نقد و مناقشه برگزیدند.
نماد همه این قضایا، ضیافتی بود که دو کاندیدای اصلاح طلب و اصولگرای انتخابات سال 76 را کنار هم نشاند. ناطق نوری به عنوان پیش نماز می ایستد و سیدمحمد خاتمی نیز به او اقتدا می کند و سپس پای میز افطاری کنار یکدیگر می نشینند و گپ می زنند. این قاب اگرچه در این سالها در دیدارهای خصوصی رقم خورده بود اما این بار در معرض دید رسانه ها بیشتر به چشم آمد. اتفاقی که نباید آن را بی ارتباط به همه حوادث چند وقت اخیر کشور دانست. از اغتشاشات دی ماه گذشته گرفته تا خط و نشانی که رییس جمهور امریکا گاه و بیگاه برای ایران می کشد، همه و همه سهم بسزایی در تغییر شرایط دوم خرداد سال 97 داشته است.

افطاری وحدت بخش

اما در سالروز دوم خرداد 76 اتفاق دیگری هم رخ داد که شاید بتوان آن را پراهمیت تر و البته سرنوشت سازتر از افطاری عارف دانست و آن اینکه چهره های سیاسی اصلاح طلب این بار در صف میهمانان افطاری رهبری انقلاب دیده شدند. اصلاح طلبانی همچون محمدعلی ابطحی که هم زمانی معاون خاتمی بود و هم از متهمان حوادث انتخابات سال 88 به شمار می رفت. این ضیافت نیز آیه ای از یک تحول جدید به شمار آمد. البته او تنها اصلاح طلب مدعو این مراسم نبود. علي اكبر محتشمي پور، احمد مسجدجامعي، محمدجواد حق شناس، معصومه ابتكار، فاطمه حسيني، شهربانو اماني، محمود صادقي، احمد مازني،  فاطمه ذوالقدر، طيبه سياوشي، فاطمه سعيدي، فريده اولادقباد، سكينه الماسي، سهيلا جلودارزاده، پروانه مافي، اشرف بروجردي و محسن هاشمي هم در این مراسم حضور داشتند.

ابطحی در توصیفش از این میهمانی گفته است: «بعد از سالهای طولانی من و جمع دیگری از دوستان به مراسم افطاری رهبری دعوت شدیم و رفتیم. با این حساب نه تنها این دعوت را دویت داشتم بلکه امیدوارم دایره دعوت ها وسیعتر از این باشد که از بزرگانی که دعوت نمی شوند هم دعوت شود و بیت رهبری محل حضور همه علاقمندان به انقلاب و نظام باشد.»

اگرچه برخی چهره های مطرح اصلاح طلب نتوانسته اند پس از حوادث سال 88 جایگاه خود را در عرصه سیاسی کشور بازیابند اما به نظر می رسد که شانس به آنها روی آورده تا به تدریج بتوانند دوباره مورد اعتماد حاکمیت قرار بگیرند. اعتمادی که حالا به نظر می رسد بیشتر از قبل شده و حتی سالگرد پیروزی اصلاحات نیز نتوانسته آنها را همچون گذشته جنگ بین اصلاح طلب و اصولگرا را تداوم دهد.
هرچه باشد اکنون دو جریان سیاسی ایران بخوبی درک کرده اند که نیازمند آتش بسی هستند تا بتوانند بجای اینکه مردم را به تماشای دعوای خود بنشانند، تصویری از وحدت ملی را به نمایش بگذارند. وحدتی که سایه شعار اعتراضات دی ماه دال بر «اصلاح طلب، اصولگرا، دیگه تمومه ماجرا» بر آن سنگینی می کند و تهدیدات خارجی نیز آن را تقویت کرده و ضرورتش را بیش از پیش نمایان می کند. 

27215

کد خبر 779705

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 28
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • ایران DE ۰۳:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  68 11
  تا زمانی که نظارت استصوابی برقرار باشه اصلاح طلبان واقعی هیچ شانسی برای بازگشت به قدرت ندارند.
  • بی نام A1 ۰۶:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۰
   21 0
   نه اصلاح طلب و نه اصول گرا هیچکدام دیگر پایگاه مردمی ندارند .
  • بی نام DE ۱۳:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۰
   14 3
   بس کن تو رو خدا، این به قول تو "اصلاح طلب واقعی" واسه همینایی که الان هستن ،دو مرتبه تَکرار کرد . چرا خودتو گول میزنی؟چرا؟
  • امیر تبریز اوغلی IR ۱۴:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۰
   15 2
   یه زمانی خوب تکرار میکردین.... چی شد الان اصلاح طلب واقعی نیومده؟؟؟؟؟ ضمنا همون اقایی که تکرار میکرد 8سال حضور داشت جز خرابکاری و نابودی تاسیسات هسته ای بهره ای نداشت
  • حمید A1 ۲۰:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۰
   11 3
   چون مردم فهمیدن از هیچکدوم فایده نیست کشور ما ملی گرا میخواد که فقط ایران و فقط ایران وتنها ایران مهم باشه براشون
 • یوسفی IR ۰۳:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  132 6
  اصلاح طلب،اصولگرا، دیگه تمومه ماجرا
  • بی نام A1 ۰۳:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۰
   5 19
   کدوم ماجرا؟
 • بی نام A1 ۰۳:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  120 0
  از سازش بین گربه و موش برباد رود دکان بقال
 • کوروش A1 ۰۴:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  100 1
  بقول مرحوم گل اقا اصلاح طلب و اوصول گرادوتیغه قیچی هستند که هیچوقت همدیگه رو نمیبرن اونی که بریده میشه ما مردم هستیم.ما مردم
 • بی نام A1 ۰۴:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  85 2
  حربه هاي نخ نما شده.به چه درد مردم ميخوره؟چه دردي از فساد موجود دوا ميکنه؟اصلاحاتي که بعد از 21 سال هنوز عملي نشده رو ديگه نميخايم
 • بی نام A1 ۰۴:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  70 0
  بیخیال هر دو حزب
 • بی نام A1 ۰۴:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  67 1
  دیگه دیره
 • آریا IR ۰۴:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  78 1
  آتش بس کردند که منافع شخصی وحزبی شون را بهتر حفظ کنند... مردم کیلویی چند هستند این وسط... البته نزدیکای انتخابات یاد مردم می افتند
 • بی نام A1 ۰۴:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  59 1
  بنده از زاویه شما که فرموده اید آنگاه که منافع ملی در کار باشد در کنار هم هستند نگاه نمیکنم و بلکه اعتقاد دارم هر گاه منافع مشترک دو طیف خوردن بی حساب وکتاب از ثروت ملی در خطر باشد در کنار هم قرار می گیرند.
 • بی نام IR ۰۵:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  72 1
  سر تا پا یه کرباس
 • بی نام IR ۰۵:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  55 1
  دیر شده
 • بی نام A1 ۰۵:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  57 1
  اونقدر اش و شور کردن که مردم رسیدن به اصلاح طلب اصول گرا دیگه تمومه ماجرا
 • بی نام IR ۰۶:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  63 1
  دیگه لازم نیست سحر نزدیک است
 • بی نام A1 ۰۶:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  67 1
  دلیل این آتش بس این است که ملت بدبخت و غارت شده دیگر هیچکدام را نمی خواهند
 • مهدی A1 ۰۶:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  29 4
  در ایران جنگ بین سنت و مدرنیته درجریان است و هیچ صلحی بین آنها روی نخواهد داد. شرایط امروز شرایط به اصطلاح "صلح مسلح" است.
 • مهدی IR ۰۷:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  57 1
  دیگر از این حرفها گذشته، از قرار معلوم، مردم دیگر نه به اصلاح طلبان و نه به اصول گرایان اعتماد ندارند. هیچ یک از این دو گروه نتوانسته اند مطالبات مردم را به طور کامل نمایندگی کرده و آن را برآورده سازند. اصلاح طلبان در گذشته کارایی بیشتری از اصول گرایان داشتند، اما الان دیگر تفاوتی نمی کند.
 • بی نام A1 ۰۸:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  41 0
  الکی دلت رو خوش نکن.
 • فردوس توسی A1 ۰۹:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  4 25
  انشاا‌..‌همینطور باشه
 • بی نام A1 ۱۵:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  67 1
  رجوع شود به شعار مردم در اعتراضات دیماه 96
 • بی نام GB ۲۲:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  59 0
  ﺧﻂﺮ ﺭا ﻫﺮ ﺩﻭ ﮔﺮﻭﻩ ﺩﺭﻙ ﻛﺮﺩﻩ اﻧﺪ.
  • فقط A1 ۱۰:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۰
   7 0
   به نظرمن اصلاح طلبا بیشتر خطر درک کردن. اینواز مقاله هایی که اصلاح طلبا توروز نامه هاوسایتهاشون میذارن میشه فهمید.
 • بی نام A1 ۰۴:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۰
  6 9
  نه اصلاح طلب نه اصولگرا فقط پيروي از ولا يت فقيه دوتاشون سروته يه کرباس هستند ودر دولتهاشون اجازه ندادن فرمايشات رهبري پياده شود
 • سمندون IR ۰۶:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۰
  8 1
  سرته یک کرباسن