ایرنا نوشت: نتایج یک مطالعه نشان داده است، زنانی که ویتامین دی کافی دریافت نمی‌کنند، مدت زمانی بیشتر طول می‌کشد تا باردار شوند و با افزایش خطر سقط جنین مواجه هستند.

محققان موسسه ملی بهداشت کودکان و تکامل انسان «یونیس کندی شریور» در آمریکا در این مطالعه سطح مواد مغذی ضروری خون هزار و 200 زن را قبل از بارداری و هشت هفته بعد از بارداری تجزیه‌وتحلیل کردند. تمامی این زنان یک سقط‌جنین داشتند و امیدوار بودند دوباره باردار شوند.
این مطالعه نشان داد، زنانی که سطح ویتامین دی آن‌ها قبل از بارداری در راستای سطوح توصیه‌شده بود، 15 درصد بیشتر احتمال داشت که تولد زنده جنین داشته باشد و خطر سقط‌جنین در این زنان با افزایش سطح این ویتامین کاهش می‌یافت.


محققان خاطرنشان کردند که یافته‌های مطالعه آن‌ها نشان می‌دهد که ویتامین دی یک نقش محافظتی در بارداری ایفا می‌کند. یافته‌های این مطالعه که در مجله Lancet Diabetes and Endocrinology منتشرشده، تأکیدی است بر یافته‌های مطالعات قبلی که نشان داده بودند داشتن سطح بالاتر ویتامین دی برای زنانی که تحت لقاح خارج رحمی قرار می‌گیرند، مفید است.


ویتامین دی برای بدن به‌منظور جذب کلسیم و سایر مواد معدنی از خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های مصرفی ضروری است. اکنون مصرف مکمل‌های ویتامین دی به زنان باردار و کودکان زیر پنج سال توصیه می‌شود اما نتایج این مطالعه نشان می‌دهد فواید برخورداری از سطح کافی ویتامین دی در مرحله پیش از بارداری مهم‌تر است.

 

 

5656

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 780769

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =