آیت الله سبحانی:چهره نورانی امیرمؤمنان در قرآن نمایان است/ عملکرد تکفیری ها ربطی به اسلام ندارد

آیت الله سبحانی با اشاره به راه اندازی برخی گروه های تروریستی و تکفیری برای ضربه زدن به اسلام گفت: سلفی ها دست به کشتار مسلمانان می زنند و به کسی رحم نمی کنند و می گویند از اسلام دفاع می کنیم در حالی که رفتار آن ها هیچ ارتباطی با اسلام ندارد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از قم، آیت الله العظمی جعفر سبحانی از مراجع عظام تقلید شنبه شب(12 خردادماه) در ضیافت افطاری دارالقرآن علامه طباطبایی که با حضور اعاظم حوزه و در آستانه سالگرد ارتحال حضرت امام برگزار شد، با اشاره به پیش رو بودن ایام شهادت امیرمؤمنان علی(ع) گفت: برای شناخت امیرمؤمنان(ع) دو راه وجود دارد که گاهی از طریق روایات علی(ع) را می شناسیم.

وی افزود: راه دیگر این است که چهره نورانی حضرت علی(ع) را در قرآن کریم مورد بررسی قرار دهیم، همه مردم امیرمؤمنان را انسانی شجاع می دانند و دلیل آن حدیث رسول اکرم(ص) است که فرمودند ضربه علی در جنگ خندق بالاتر از عبادت تمام جن و انس ‍ است.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم با بیان این که امیرمؤمنان در تمام جنگ ها در خط مقدم بودند، اظهار داشت: شجاعت امیرمؤمنان مطلبی نیست که بر کسی مخفی باشد، همچنین حضرت در تمام دوران زندگانی خود چه در زمان حکومت و غیر آن زاهدترین فرد زمان بودند و این زهد زبانزد عام و خاص است.

وی ادامه داد: گاهی می شود که امیرمؤمنان را از طریق فصاحت و بلاغت شناخت و نهج البلاغه می تواند فصاحت بلاغت ایشان را برای همگان معرفی کند، می توان امام علی(ع) را از اخلاق و خلق والای ایشان شناخت که خطبه های اخلاقی ایشان می تواند برای افراد سالک برنامه خوبی باشد.

حضرت آیت الله سبحانی با اشاره به جایگاه بسیار بالای علمی امیرمؤمنان علی(ع) ابراز داشت: در تاریخ ندیدیم که حضرت برای مسأله ای به کسی مراجعه کند اما همه مردم به ایشان مراجعه می کردند همانگونه که پیامبر فرمود علی درب شهر علم است.

وی با تأکید بر مطالعه چهره امیرمؤمنان در قرآن کریم عنوان کرد: قرآن کریم به ایمان علی(ع) اشاره می کند چرا که ایشان نخستین کسی است که به پیامبر اکرم(ص) ایمان آوردند، البته این بدان معنا نیست که نعوذبالله قبل از آن کافر بوده اند بلکه قبلا هم همراه پیامبر بودند اما به عنوان رسالت نخستین فرد از رجال بودند که ایمان آوردند.

این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: چهره نورانی امیرمؤمنان(ع) در قرآن کریم منعکس است، زمانی که بنا شد پیامبر به صورت آشکارا اسلام را تبیین کنند امیرمؤمنان همراه ایشان بودند و پیامبر را در این مسیر یاری کردند و پیامبر اعلام داشتند که امیرمؤمنان خلیفه و وصی ایشان است.

وی با اشاره به فداکاری های حضرت علی(ع) در مسیر اسلام اضافه کرد: حضرت در مسیر اسلام از هیچ فداکاری دریغ نکردند و حتی زمانی که نیاز بود که کسی جان خود را سپر پیامبر کند ایشان در جایگاه پیامبر قرار گرفت بدون این که لرزه ای بر اندام او بنشیند.

حضرت آیت الله سبحانی با بیان این که امیرمؤمنان مورد اعتماد و امین پیامبر اکرم(ص) بودند، گفت: حضرت علی(ع) همواره در کنار پیامبر اسلام بودند و ایشان را یاری می کردند که در جایگاه های مختلف مانند مباهله امیرمؤمنان در کنار پیامبر بوده است.

وی افزود: امیرمؤمنان به عنوان اجرت رسالت معرفی می شوند، البته اجرت رسالت با خدا است اما اگر بنا باشد به پیامبر اجرتی داده شود دوستی خاندان ایشان است که در رأس آن ها امیرمؤمنان قرار دارد؛ در سوره هل اتی چهره علی(ع) به خوبی بیان شده است.

این مرجع تقلید اظهار داشت: این تیمیه و امثال آن می گویند این آیات در حق اهل بیت(ع) نیست و چون در مکه نازل شده ارتباطی به امیرمؤمنان و فرزندان ایشان ندارد، اما این انسان غافل و کوردل نمی داند که بهترین دلیل را داریم که این آیات مدنی هستند، این که آیه می فرماید خانواده امیرمؤمنان سه نفر را که یکی از آنان اسیر بوده اکرام کردند یعنی در مدینه بوده است چرا که در مکه مسلمانان اسیری نداشتند بلکه اسیر دیگران بودند.

وی ادامه داد: پیامبر اسلام(ص) را مذمت می کردند که ابتر است اما خداوند متعال برای کوبیدن دشمنان سوره کوثر را نازل کردند و به واسطه امیرمؤمنان فرزندانی به وجود آمدند که کوثر هستند، هنگامی که پیامبر از مکه برمی گشتند جبرئیل نازل می شود که امر مهمی باید انجام شود که اگر صورت نگیرد رسالت خود را انجام نداده ای و این مسأله منجر به معرفی ولایت ایشان شد که در قرآن بیان شده است.

حضرت آیت الله سبحانی با بیان این که انسان باید علی(ع) را از قرآن بشناسد، ابراز داشت: البته از راه روایات و تاریخ نیز می توان با شخصیت بزرگ ایشان آشنا شد، اگر بتوانیم چهره امیرمؤمنان را از طریق آیات قرآنی نشان دهیم پیروز شده ایم.

وی عنوان کرد: مرحوم علامه طباطبایی درباره امیرمؤمنان نکته ای قابل توجه می فرمودند که حضرت انسانی سخنگو بودند که 11 هزار خطبه، نامه و کلمات قصار از ایشان وجود دارد، این در حالی است که ایشان در زمان پیامبر اکرم(ص) یک کلمه سخن نگفته که این خودداری نفسانی و ادب در برابر پیامبر بسیار مهم است.

این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: حضرت سال ها در کنار پیامبر زندگی کردند اما کلمه ای نگفتند که نشان دهنده روحیه عالی امیرمؤمنان است، بیش از 500 شرح و حاشیه بر نهج البلاغه نوشته شده که می توان گفت این کتاب نهایت ناپذیر است، همانگونه که قرآن مجید نهایت ناپذیر است نهج البلاغه نیز پرتوی از قرآن کریم دارد که هر چه انسان کار کند باز هم جای کار دارد، باید در محضر بزرگان لب فرو بندیم و گوش فرا دهیم و در برابر سخنان بزرگان عرض اندام نکنیم.

وی با تأکید بر این که حضرت علی(ع) در تمام علوم سرآمد بودند، اضافه کرد: نامه های امیرمؤمنان مانند نامه ایشان به مالک اشتر از مفاهیم بسیار غنی برخوردار است به گونه ای که وقتی غربی ها این نامه را می خوانند لذت می برند، حضرت در این نامه تأکید می کنند همه انسان ها حقوق دارند که باید رعایت شود.

حضرت آیت الله سبحانی در پایان با اشاره به راه اندازی برخی گروه های تروریستی و تکفیری برای ضربه زدن به اسلام گفت: سلفی ها دست به کشتار مسلمانان می زنند و به کسی رحم نمی کنند و می گویند از اسلام دفاع می کنیم در حالی که رفتار آن ها هیچ ارتباطی با اسلام ندارد.

لازم به ذکر است در این مراسم آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری عضو هیأت رییسه مجلس خبرگان رهبری و نایب رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، آیت الله سید محمد غروی عضو شورای عالی حوزه های علمیه، حجت الاسلام والمسلمین احمد فرخ فال رییس مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، نمایندگان بیوت آیات عظام و جمعی از شخصیت های علمی و اساتید حوزه حضور داشتند.

 

46

کد خبر 781437

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =