تسنیم نوشت: یک مقام شرکت پالایشگاهی کره ای گفت: «قیمت بنزین در کره به ۱۶۰۰ وون در هر لیتر رسیده است... اگر پالایشگاه های کره ای تصمیم به کاهش واردات از ایران بگیرند، احتمالا قیمت بنزین باز هم بالاتر خواهد رفت.»

به گزارش پایگاه خبری کره تایمز، شرکت های ساخت و ساز کره ای به دلیل تحریم های جدید آمریکا علیه ایران تحت فشار قرار گرفته اند. شرکت دائلیم اینداستریال اعلام کرده که قرارداد 2.23 تریلیون وونی (2.08 میلیارد دلاری) خود برای نوسازی یک پالایشگاه ایرانی را لغو کرده است.

علاوه بر شرکت دائملی، سایر شرکت های بزرگ ساخت و ساز کره جنوبی، قراردادهای عمرانی ای به ارزش 5.5 تریلیون وون در ایران به امضا رسانده اند، اما احتمالا باید به دلیل تحریم های آمریکا این قراردادها را لغو کنند.

شرکت دائلیم اینداستریال اعلام کرده که پروژه نوسازی پالایشگاه اصفهان را لغو کرده است. به موجب این قرارداد شرکت کره ای قرار بود تاسیسات پالایشگاهی بیشتری در اصفهان احداث نماید.

یک مقام شرکت دائلیم در این باره گفت: «به دلیل بدتر شدن شرایط خارجی، ازجمله تحریم های اقتصادی وضع شده علیه ایران، پروژه اصفهان نتوانسته در طی یک سال گذشته تامین مالی لازم را به دست آورد.»

«این قرارداد قرار بود عملیات تامین مالی خود را تا پایان ماه گذشته به اتمام برساند، اما نتوانسته به تعهد خود عمل کند.»

دیگر قراردادهای عمرانی ای که شرکت های کره ای در ایران به امضا رسانده اند نیز احتمالا با همین سرنوشت مواجه خواهند شد.

مارس گذشته، کنسرسیومی به رهبری شرکت هیوندای انجینیرینگ یک قرارداد 3.8 تریلیون وونی با شرکت سرمایه گذاری اهداف برای ساخت فاز دوم یک مجتمع پالایشگاهی در میدان گازی پارس جنوبی به امضا رساند.

شرکت هیوندای انجینرینگ اند کانستراکشن کره هم به این کنسرسیوم پیوسته اما هنوز تامین مالی این پروژه به سرانجام نرسیده است.

شرکت اس کی ای اند سی هم یک قرارداد 1.7 تریلیون وونی برای نوسازی یک تاسیسات پالایشگاهی در ایران به امضا رسانده، اما این پروژه هم نتوانسته تامین مالی لازم را فراهم کند.

یک مقام شرکت اس کی ای اند سی گفت: «شرکت منتظر موافقت دولت ایران با تامین مالی پروژه است... اما وضعیت خیلی خوش بینانه نیست.»

پالایشگاه های کره ای در سال گذشته 140 میلیون بشکه نفت از ایران خریداری کردند، اما احتمالا این میزان خرید را به دلیل تحریم های ثانویه آمریکا کاهش خواهند داد. یک مقام شرکت پالایشگاهی کره ای گفت: «قیمت بنزین در کره به 1600 وون در هر لیتر رسیده است... اگر پالایشگاه های کره ای تصمیم به کاهش واردات از ایران بگیرند، احتمالا قیمت بنزین باز هم بالاتر خواهد رفت.»

223225

 

کد خبر 781541

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =