۰ نفر
۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۳:۳۰
حاجی‌بابایی: اصولگرایان صاحب دارند

حمیدرضا حاجی‌بابایی گفت: مگر اصولگرایان و اصلاح طلبان جزو اصول دین هستند که نتوان از آنها عبور کرد؟ این یک امر طبیعی است که اصلاح طلب و اصولگرا ممکن است در یک برهه زمانی مورد توجه مردم قرار نگیرند.

فائزه عباسی: تصمیم جدی دارند تا هرطور شده صندوق های انتخابات 98 و حتی 1400 به نام جناح راست ثبت شود برای همین، فرصت دو ساله تا انتخابات مجلس را به وقت طلایی تعبیر کرده اند و تنها صدای اصلاح است که از اردوگاه اصولگرایی به گوش می رسد.
جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی یا همان جمنا که یک سال پیش آمد تا چتر وحدت اصولگرایان شود چندماهی بیشتر دوام نیاورد و ساز اختلاف آنچنان کوک شد که بلافاصله با پایان انتخابات زمزمه های اصلاحش به گوش رسید. جامعه روحانیت مبارز هم که همیشه حکم پدر اصولگرایان را داشته است این روزها با معضل پسر ناخلف رو به رو شده و دیگر حرف شنوی سابق از این تشکل جاافتاده، وجود ندارد. با همه اینها حمیدرضا حاجی بابایی به خبرآنلاین می گوید اصولگرایان صاحب دارند و خودشان برای آینده شان تصمیم می گیرند.

آنچه در ادامه می خوانید مشروح مصاحبه با این نماینده همدان، وزیر پیشین احمدی‎نژاد و از پرچمداران تاسیس جمنا است:

اخیرا جمنا اصلاحاتی را در دستور کار خود قرار داده است، به نظر شما چقدر این اصلاحات می تواند آنها را به سمت پیروزی در انتخابات 98 هدایت کند؟
من هیچ اطلاعاتی از جمنا ندارم، یعنی از آن زمان که انتخابات به پایان رسید تا امروز هیچ خبری از عملکرد و اقدامات جمنا ندارم. از زمانی که جزو 10 نفر نامزد انتخاباتی جمنا بودم دیگر خبری هم از این جبهه ندارم.

به نظر شما در جریان انتخابات آینده آیا جمنا مسئولیت وحدت اصولگرایان را به عهده می گیرد یا باز محور وحدت جامعتین خواهند بود؟
به هر حال اصلگرایان صاحب دارند. خودشان بحث می کنند تا منتج به نتیجه ای شود.

مسئله همینجاست که هر گروهی خود را صاحب این طیف معرفی می کند، آیا صاحب اصولگرایان مشخص است؟
در این راستا بزرگان اصولگرایان دور یک میز می نشینند و به بحث می پردازند تا به یک خط مشترک برسند.

هم جمنا داعیه ایجاد وحدت میان اصولگرایان را دارد و هم جامعتین. با توجه به طرح نو اصولگرایانه قالیباف، به نظر شما کدام یک از این دو نهاد، پرچمدار اصولگرایان در آینده خواهند بود؟
ببینید جمنا امروز خودش یک موضوعیت دیگری دارد. اینکه من می گویم اصولگرایان، یعنی به بحثی جامع تر از جمنا اشاره می کنم لذا این اصولگرایان هستند که باید به مذاکره پرداخته و به یک راهکار برسند که این راهکار می تواند جمنا باشد یا غیر جمنا.

اصولگرایان امروز برگ برنده خود را ناکامی های اصلاح طلبان در اداره مجلس یا دولت می دانند و تمرکزشان را بر خلف وعده های آنان قرار داده‎اند. این شیوه آیا می تواند به معنای پیروزی اصولگرایان تعبیر شود؟
اصلا یکی از مشکلات بزرگ ما در این کشور این است که حرف هایی زده می شود اما عمل نمی شود. من این مسئله را در حضور روسای سه قوه در مجلس مطرح کردم؛ این مسئله ای است که منجر به بی اعتمادی در جامعه می شود. ما باید وعده هایی را بیان کنیم که بتوانیم به آن عمل کنیم.

به نظر شما این موضوع نمی تواند گریبان اصولگرایان را هم بگیرد؟
فرقی نمی کند این مسئله همه را شامل می شود. هر کسی که در این کشور مسوولیتی دارد باید پاسخگو باشد و همه باید نسبت به حرف ها و وعده هایی که داده اند توان پاسخ داشته باشند. اما در حال حاضر دولت و مجلس دست اصولگرایان نیست.

چقدر احزاب در میزان پاسخگو کردن مسوولان می توانند نقش آفرینی کنند؟
احزاب بسیار می توانند در این زمینه نقش داشته باشند. اما مشکل ما این است که در کشور ما احزاب از چه استحکامی برخوردار هستند؟

چرا احزاب در ایران استحکام لازم را ندارند؟ مانع کجاست؟
این موضوع نیاز به تحلیل و بحث دارد. اما آیا امروز احزاب ما احزاب تاثیر گذاری هستند؟ پاسخ روشن است؛ خیر!

اصولگرایان می گویند ما در انتخابات آینده بیش از 20 میلیون رای داریم. آیا واقعا این میزان رای پشت جناح راست وجود دارد؟
اصولگرایان اگر خوب عمل کنند رای دارند و اگر خوب عمل نکنند رای ندارند.

با عملکرد امروزشان تحلیل شما چیست؟
بحث فقط عملکرد نیست. به هر حال باید شرایط مختلفی ایجاد شود و دست به دست هم بدهد تا بتوان تحلیل دقیقی داشت. اصولگرایان باید هم خوب و هم مردمی عمل کنند تا به نتیجه دلخواه برسند.

انتخابات آینده در حالی برگزار می شود که مردم شعار می دهند «اصلاح طلب، اصولگرا، دیگه تمومه ماجرا». به نظر شما این رویکرد مردم، کار را برای دو جناح سخت نخواهد کرد؟
بالاخره بخشی از این شعارها یک اولتیماتوم است و اصولگرایان و اصلاح طلب ها باید بدانند و بفهمند اگر مردمی باشند و با مردم باشند می توانند مورد اعتماد مردم قرار گیرند. این شعار، شعار قابل تاملی است. مگر اصولگرایان و اصلاح طلبان جزو اصول دین هستند که نتوان از آنها عبور کرد؟ این یک امر طبیعی است که اصلاح طلب و اصولگرا ممکن است در یک برهه زمانی مورد توجه مردم قرار نگیرند. من به اصلاح طلبان و اصولگرایان کاری ندارم، هرکسی می خواهد در این جامعه مردم با او باشند، باید در بین مردم باشد. اشرافی گری با این موضوع جور درنمی آید؛ حال می خواهد اصولگرا باشد یا اصلاح طلب. نگاه که از بالا به پایین باشد، چه از سوی اصلاح طلبان باشد چه از سوی اصولگرایان، مردمی نیست و در این مسیر هر دو جناح مشکل دارند.

یعنی هر دو جناح نگاه از بالا به پایین به مردم دارند؟
بله یک بخشی این گونه است و اشرافی گری بین هردوطرف به چشم می خورد.

27216

کد خبر 784592

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • امیر تبریز اوغلی IR ۰۵:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۳۱
  9 1
  اصلاح طلبان هم صاحب دارند..... فقط مردم بی صاحب ند
 • بی نام US ۱۳:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۳۱
  7 2
  اصلاح طلبای بی خاصیت چطور ؟؟
 • بی نام IR ۰۳:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۳
  2 0
  نه قم خوبه نه کاشون لعنت به هر دوتاشون خدا ریشه وباعث وبانی این دو دستگی رو بخشکاند که کشور رو نابود کردند
 • بی نام A1 ۰۵:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۳
  2 0
  شما ويلاي بالاي هزار متر داري ؟؟