ایرنا نوشت: بهترین زمان مداخلات برای پیش‌گیری از بسیاری بیماری‌ها از جمله غیرواگیر را هزار روز اول زندگی عنوان کرد.

 

لادن گیاهی عضو پژوهشگاه ابن‌سینا در سمپوزیوم مداخلات مؤثر تغذیه در هزار روز نخست زندگی در پیشگیری از ناباروری گفت: با تغذیه صحیح و به‌موقع در این دوران زمینه ابتلا به بیماری‌های غیر واگیر مانند قلبی - عروقی، فشارخون و دیابت، کاهش‌یافته و این موضوع در پیشگیری از این بیماری‌ها بسیار مؤثر است.

وی یادآور شد: تغذیه مادران در دوران جنینی، نحوه وزن گیری مادران در دوران بارداری و تغذیه نوزاد از شیر مادر، رشد کودک تا دوسالگی و نحوه تغذیه تکمیلی ازجمله عوامل مؤثر در ایجاد این بیماری‌ها به شمار می‌روند.

عضو هیئت‌علمی پژوهشگاه فناوری‌های نوین علوم زیستی جهاد دانشگاهی - ابن‌سینا، خاطرنشان کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد وضعیت تغذیه‌ای در دو نسل بعد نیز همچنان اثرگذار بوده و حتی درصورتی‌که نسل اول در وضعیت مناسبی باشد، در نسل دوم نیز این وضعیت ادامه خواهد داشت.

گیاهی افزود: به همین دلیل زنان باردار و کودکان تا پنج‌ساله از گروه‌های پرخطر و حساس هستند و باید موردتوجه ویژه قرار گیرند.

وی با یادآوری این‌که سرعت تکامل در این دوران بسیار بالا است، ادامه داد: سریع‌ترین رشد تکامل سلولی هزار روز اول زندگی است و به همین دلیل بیشترین تأثیرپذیری از عوامل محیطی ازجمله تغذیه در این دوران انجام می‌شود.

وی همچنین گفت: 70 درصد رشد مغزی و همچنین موارد هورمونی و سوخت‌وساز بدن و عملکرد مختلف سلول‌ها در این دوران رخ می‌دهد و به همین دلیل عوامل تغذیه‌ای می‌تواند در این دوران، بسیار مهم و تأثیرگذار باشد.

وی با بیان این‌که چاقی ازجمله عوامل زمینه‌ساز ناباروری است، اظهار داشت: عامل اصلی ابتلا به چاقی به هزار روز اول زندگی انسان‌ها برمی‌گردد.

لادن گیاهی یکی دیگر از عوامل ایجاد ناباروری را سندرم تخمدان پلیکیستیک (PCOS یکی از شایع‌ترین اختلال هورمونی در میان زنان) اعلام و تصریح کرد: ریشه این بیماری از دوران جنینی شکل می‌گیرد.

وی ادامه داد: چاقی و سندرم تخمدان پلی کیستیک روزبه‌روز در حال افزایش است و باید اقدامات جدی در کنترل عوامل تغذیه‌ای به‌منظور تضمین سلامت افراد در این دوران انجام شود.

 

 

5656

 

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 785227

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =