یادگار دیگری‌ از قالیباف؛ پاساژهایی که حال شمیران را گرفته‌اند

در منطقه یک ۱۳ مال، و در منطقه ۳ و ۲۲ نیز هر کدام ۷ مرکز خرید فعال وجود دارد.

به گزارش خبرآنلاین، تجمع پاساژها و مال‌ها فقط در منطقه یک تهران، آنقدر وضعیت حیات شهری در این منطقه را تحت شعاع خود قرار داده که حالا می‌توان گفت شمیران از منطقه‌ای سبز و دنج در تهران، به محله‌ای شلوغ و پر تردد در تهران خصوصا در روزهای تعطیل تبدیل شده است. هفته پیش بود که رییس پلیس راهور از افزایش بالای ترافیک سنگین در روزهای جمعه و در منطقه یک تهران خبر داد و شاید اصلی‌ترین علت آن وجود همین مال‌ها و پاساژهای بزرگ باشد.

پرترددترین این پاساژها در منطقه یک تهران را می‌توان به پاساژ روشا در منطقه دزاشیب ، پاساژ سانا در بلوار پر تردد اندرزگو، پاساژ پالادیوم در مقدس اردبیلی و پاساژ ارگ در میدان تجریش اشاره کرد که حالا نبض تردد این منطقه را دست دارند. علاوه بر این پاساژ های قدیمی تر این منطقه خصوصا حوالی میدان تجریش مانند پاساژ قائم و تندیس نیز مراجعان خاص خود را دارند.

مهم‌ترین نکته درباره این پاساژها نداشتن پیوست‌های اجتماعی و ترافیکی است. مساله‌ای که روز گذشته در بیست و پنجمین همایش "تهران امید دارد" به آن اشاره شد و الهام فخاری عضو شورای شهر تهران در این باره گفت: مجتمع های تجاری متعددی در شهر تهران در حال ساخت و یا فعالیت است که بدون بررسی پیوست های اجتماعی و مطالبات محلی احداث شده اند و زندگی ساکنان مناطق همجوار را دچار اختلال کرده اند و دیگر نمی توان با آن ها مقابله کرد اما می توان جلوی ادامه این روند را گرفت.

این وضعیت در شرایطی است که پیش از این طبق بررسی‌های خبرآنلاین در منطقه یک ۱۳ مال، و در منطقه ۳ و ۲۲ نیز هر کدام ۷ مرکز خرید فعال وجود دارد. اما با توجه به ساخت و سازها در این مناطق باید به این اعداد افزود. افتتاح مراکز خرید بیشت مراکز خریدی که به‌تازگی مجوز ساخت گرفته و در حال ساخت هستند نیز را شامل می‌شود. آماری که نشان از عملکرد بی‌ضابطه شهرداری و بی‌توجهی به ظرفیت و گنجایش مناطق شهری تنها با نگاه افزایش درآمد و فروش شهر است.

در جدول زیر مهم‌ترین پاساژهای تهران در مناطق مختلف را مشاهده کنید:

مرکز خرید

منطقه

پالادیوم

1

سام سنتر

1

مدرن الهیه

1

روشا

1

زعفرانیه پلازا

1

سانا

1

ارگ

1

قائم

1

تندیس

1

میلاد نور

1

الماس

1

کوهستان

1

گلستان

2

کسری

2

پرواز

2

ارم

2

نگین ظفر

3

رز میرداماد

3

گلستان

3

ونک

3

اسکان

3

تالار آینه

3

آفتاب

3

تیراژه

5

هایپراستار

5

گلدیس

5

کوروش

5

هایلند

6

مگامال

9

رزمال

22(درحال‌ساخت)

بازار بزرگ ایران

22

بازار بزرگ مادر

22

آرتمیس

22(درحال‌ساخت)

برج لکسون

22

تهران مال

22

توبا

22

باغ‌های شمیران یا برج شدند یا پاساژ؟
علاوه بر تاثیری که این پاساژها بر حیات شهری شمیران داشته است، بررسی‌ها نشان می‌دهد برخی از این پاساژها دقیقا در موقعیت‌ باغ‌های این منطقه بنا شده‌اند. به طوریکه پیش از این خبرگزاری میزان در گزارشی درباره یکی این پاساژها در منطقه دزاشیب نوشت:« اواخر اسفند 1389 بود که میان مسئولان شهرداری منطقه یک و مالکان قطعه زمینی به وسعت دو هزار و 332 مترمربع واقع در ابتدای خیابان فرمانیه توافق برای ساخت و ساز صورت پذیرفت.

هر چند 24 اصله درخت مثمر و غیرمثمر در این زمین وجود داشت و کمیسیون ماده 7  هنوز درباره باغ بودن یا نبودن ملک مذکور اعلام نظر نکرده بود، اما تصمیم گیری درباره ساخت و ساز در این باغ در همان ایام نهایی شد به نحوی که حتی میزان حقوق و عوارض شهرداری تهران بابت صدور پروانه شامل تغییر کاربری، تثبیت کاربرد، ‌تبدیل باب، پذیره، زیربنا و تراکم که رقمی معادل 16 میلیارد و 190 میلیون تومان بود در صورتجلسه رسمی ثبت شد. پس از آن مجتبی شاکری عضو سابق شورای شهر تهران، درباره تخلفات این پاساژ عنوان کرده بود: به دنبال آشکار شدن تخلفات این پروژه، طی دو نامه خطاب به مدیرکل امور اجرایی کمیسیون ماده 100 و شهردار منطقه یک تخلفات ساختمانی و احداث راه پله اضطراری بر خلاف نقشه اولیه را که به بسته شدن نور آفتاب و اختلاف نما با پلاک‌های همجوار منجر شده بود، مطرح کردم و خواستار گزارش شهرداری در این خصوص شدم اما پاسخی نگرفتیم.

کسی به فکر آینده شمیران نیست
در همین رابطه، حسین ایمانی‌جاجرمی، جامعه‌شناس شهری در گفت‌و‌گو با خبرآنلاین می‌گوید: «این ساخت‌وسازها باید بر اساس یک طرح جامعی انجام شود که این طرح جامع یک چارچوبی برای مسائل ساخت‌وساز مشخص می‌کند. ما برای اینکه به زندگی شهری نظم دهیم و مشکلات مردم را کم کنیم باید طبق این طرح‌ها اقدام کنیم؛ اما این طرح‌های جامع و تفصیلی تقریبا هیچ ارزشی ندارند و هرکسی که شهردار می‌شود این اجازه را دارد که طرح جامع را دست‌کاری کند و تصمیماتی بگیرد که در طرح جامع لحاظ نشده است. این موارد پیامدهایی دارد که غیرقابل کنترل می‌شود؛ در واقع تجربه و عقل بشری حکم می‌کند که ما برای هر چیزی نقشه داشته باشیم. ما نقشه‌ها را تهیه می‌کنیم ولی در عمل آنها را کنار می‌گذاریم.»

او در ادامه می‌گوید: مال‌ها هم بخشی از این موضوع هستند و اگر به طرح‌های جامع نگاه کنیم می‌بینیم که هیچ اجازه‌ای تحت عنوان ساخت‌وساز بی‌رویه آنها داده نشده است، ما کارهایی در تهران و سایر شهرها کرده‌ایم که دنیا متعجب شده و روز به روز کیفیت زندگی مردم را بدتر کرده است. صدور پروانه ساخت این مال‌ها هم در ابتدا برای شهرداری خوشایند بوده و درآمد داشته و بدون رعایت پیامدهای زندگی شهری ساخته شده است؛ اما از آن جایی که برنامه‌ای وجود نداشته و کسی برای آینده ارزشی قائل نبوده، پیامدهای منفی آن در حال حاضر خودش را نشان داده است. برخی گمان می‌کنند این ساخت‌وسازها برای گردشگران خارجی است و باید برای جاذبه‌های گردشگری ساخته شود ولی متوجه نیستند گردشگری که به ایران سفر می‌کند، گردشگر فرهنگی است. متاسفانه تنها مبنایی که برای تصمیم‌گیری مال‌ها بوده اقتصادی و درآمدزایی بوده و به ابعاد دیگر آن توجهی نشده است.»

به گفته جاجرمی، طمع‌کاری سرمایه‌داران هم در این امر نکته قابل توجهی بوده که در حال حاضر باید تبعات آن را بپذیرند: هیچ‌کدام از این ساخت‌وسازها ارزیابی اجتماعی، محیطی، زیست محیطی و .. را نداشته است. اگر تمام این جوانب سنجیده شود، سال‌ها طول می‌کشد تا یک مال ساخته شود ولی ما در ایران و به‌خصوص تهران شاهد قد کشیدن هر روزه این مال‌ها هستیم. در واقع نمی‌شود برای این ساخت‌وسازها کاری کرد؛ تا زمانی که نظام درآمدی شهرداری را تغییر ندهیم آنها مجبورند از این راه درآمد کسب کند. شهرداری هم دچار تناقض شده؛ از یک طرف شعارهایی می‌دهد که برخلاف دوره قبل عمل کند ولی در واقع نمی‌تواند غیر از آن کاری کند. به عبارت دیگر ساز و کار تامین درآمد برای شهرداری باید تغییر کند تا این مسائل حل شود.

۴۲۴۲

کد خبر 785425

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 12
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام RU ۰۸:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۲
  5 0
  فقط مسائل ترافیکی نیست امنیت سرمایه گذاری مردم خم در برخی مناطق به خطر افتاده در خیابان شریعتی خیابان معلم مال بسیار بزرگ و بی قواره ای در حال ساخت است که سه سال پیش باید به خریداران تحویل می شده و هنوز در حال ساخت است و معلوم نیست کی تمام شود
 • خیبری DE ۰۹:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۲
  1 7
  خدا سردار قالیباف را حفظ کند خدا از گناهان شما هم بگذرد.
 • بی نام A1 ۰۹:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۲
  3 0
  میلاد نور منطقه دو هست
 • بی نام IR ۰۹:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۲
  5 1
  الان این مالها مال چهاردرصدیهاس یا نودو شش درصدیها جناب قالیباف
 • بی نام GB ۰۹:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۲
  6 0
  متاسفانه هنوزهم باوجودتغئیرات کّلی درمدیریت شهری درروی همان پاشنه بی قانونی دربخشهائی ازشهر میچرخد بخصوص نمونه بارز آن درمنطقه یک و شاهدآن ساختمانی است نیمه سازکه درابتدای کارباقصدتصّرف بخشی ازخیابان و معبر عمومی راگودبرداری وضمیمه ملکشان کردندکه باشکایتهای متعدداهالی مجبوربه عقب نشینی شدند ولی هنوزبعدازگذشت دوسال ازتجاوزبه حریم شهر حاضر به ترمیم وآزادکردن بخشی ازکوچه متصرفی نیستند وهرچندساختمان نیمه سازمذکوردر چندقدمی شهرداری ناحیه سه منطقه یک قراردارد وقتی چنین قانون شکنی های علنی یعنی تصرف معبر عمومی شهربرخلاف طرح تفضیلی واسناد مالکیت ثبتی درروز روشن وجلوی دید همگان صورت گیرد چه بایدگفت وچه بایدکرد فقط بحال فرزندانمان بایستی تاسف خورد .
 • بی نام A1 ۰۹:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۲
  11 0
  كرباسچي و قاليباف خيانتهايي كردند كه جبران شدني نيست
 • بی نام IR ۱۰:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۲
  4 0
  حالا اونها که شده و دیگه نمیشه کاریش کرد لااقل امروز جلوی ادامه این روند مخرب رو بگیرید.نمونه بارز این نهضت نامبارک مال سازی الآن تو خیابون دیباجی که یه خیابون محلی و آرام بوده در جریانه و آسایش و امنیت بومیان رو سلب کرده
 • بی نام IR ۱۰:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۲
  3 0
  راه علاجش اینه که مناطق یک و دو و سه شهرداری تهران مثل گذشته ها مستقل و تحت نام شمیرانات با شهرداری و تشکیلات اداری جداگانه اداره بشوند
 • سهراب IR ۱۱:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۲
  5 0
  کسی به فکر آینده ایران نیست
 • بی نام CH ۱۱:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۲
  0 5
  کجایی قالیباف مترو و بزرگراه بسازی، دریاچه مصنوعی درست کنی، فرهنگسرا بیاری تو محله ها. این جدیدی ها هیچی حالیشون نیست. ای بابا
 • امیر تبریز اوغلی A1 ۱۳:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۲
  2 3
  از قالیباف و از مشهد و رییسی و علم الهدی و احمدی نژاد بنویسید تا شاید ذهن مردم از ناتوانی دولت منحرف بشه اما زهی خیال باطل
 • بی نام A1 ۱۳:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۲
  5 0
  هروقت از جلوی پالادیوم و ارگ رد می شم به باعث و بانی اش لعنت می فرستم .