ایسنا نوشت: دانشمندان انگلیسی، پچ جدیدی ابداع کرده‌اند که می‌تواند شیوه‌های درمان زخم‌های دهانی را بهبود بخشد.

ممکن است شیوه درمان زخم‌های دردناک داخل دهان، با یک پچ جدید که مانند چسب زخم عمل می‌کند، متحول شود.

دانشمندان دانشکده دندانپزشکی "دانشگاه شفیلد"(University of Sheffield) در انگلستان با همکاری شرکت "درم‌تریت آ/اس"(Dermtreat A/S)، با به کار بردن پلیمرهایی که قابلیت چسبیدن به سطوح مرطوب را دارند، یک پچ منحصربه‌فرد ابداع کرده‌اند.

این پچ، برای درمان زخم‌ها و آسیب‌های دهان، از استروئیدها استفاده می‌کند و با ایجاد یک مانع محافظتی در اطراف ناحیه مورد نظر، فرآیند درمان را انجام می‌دهد. استفاده از این پچ، یک درمان غیرمنتظره برای درمان بیماری‌های دهانی است که زخم‌های دردناکی ایجاد می‌کنند.

تاکنون، زخم‌های دهان با استفاده از کرم و شوینده دهان درمان شده‌اند اما این درمان‌ها، علاوه بر ناحیه مورد نظر، دیگر قسمت‌های دهان را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهند.

دکتر "کریگ مرداک"(Craig Murdoch)، نویسنده ارشد این پژوهش گفت: شرایط التهابی مزمن که زخم‌های فرسایشی و دردناک ایجاد می‌کنند، تاثیر قابل توجهی بر کیفیت زندگی دارند. درمان‌های کنونی، از استروئیدهای موجود در دهان‌شویه و کرم بهره می‌برند اما به خاطر کافی نبون دفعات تماس دارو با زخم، اغلب بی‌تاثیر هستند. این پچ، مانند یک چسب زخم عمل می‌کند و به این ترتیب، علاوه بر ایجاد یک مانع محافظتی، در هدف قرار دادن مستقیم زخم، تاثیر بسزایی دارد. بیمارانی که به طور آزمایشی، این پچ جدید را به کار برده‌اند، معتقدند استفاده از آن بسیار ساده و عملکرد آن، بسیار کارآمد است.

"جنز هانسن"(Jens Hansen)، مدیر شرکت "درم‌تریت آ/اس" گفت: همکاری با دانشگاه شفیلد، بدون شک به استفاده از این ابداع در درمان‌های بالینی منجر خواهد شد. شرکت ما مصمم است که به زودی تاییدیه ثبت این پچ را بگیرد و آن را برای استفاده‌های بالینی در دسترس مردم و پزشکان قرار دهد. ما امیدواریم این همکاری ادامه پیدا کند و به کاربردهای بالینی جدیدتری برای این پچ منجر شود.

یافته‌های این پژوهش، در مجله " Biomaterials" به چاپ رسید.

 

5656

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 785998

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =