ایرنا نوشت: بهرام قاسمی در واکنش به اظهارات یک مقام ارشد آمریکایی درباره توقف فروش نفت ایران، گفت: ظاهرا ترامپ فراموش کرده است که جهان امروز در سایه پیشرفت تکنولوژی و حضور و نقش آفرینی افکارعمومی در مسائل سیاسی و بین المللی همچون گذشته نیست.

سخنگوی وزارت خارجه گفت: آمریکا نمی تواند و نباید به سمت استمرار و تشدید سیاست های شکست خورده و یک جانبه گرایانه اش حرکت کند؛ سیاستی که همواره در نطق های انتخاباتی ترامپ نسبت به دولت های قبلی این کشور مورد نقد قرار می گرفت. آمریکا باید بپذیرد که جایگاه گذشته را خود در جهان از دست داده است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان ادامه داد: ممکن است آمریکا مشکلاتی برای کشورها ایجاد کند با این حال در نهایت مردم جهان و کشورها منافع و مصالح خود را در نظر گرفته و رفتار آمریکا را در قبال سایر کشورها توهین آمیز تلقی می کنند و نهایتا در آینده، جهان این گونه رفتارها را بر نخواهد تایید.

قاسمی با بیان اینکه تحمیل سیاست های یک فرد و یک کشور به کشورهای دیگر سیاست قرون وسطایی است، خاطر نشان کرد: امروز هیچ کشوری حق ندارد امیال و خواست های خود را بر دیگران تحمیل کند و کشورهای دیگر هم چنین سیاستی را نخواهند پذیرفت. سیاست های ترامپ در نهایت آمریکا را به سمتی می برد که درعرصه جهانی بازهم ده ها تریلیون دلار برای کاری هایی هزینه کند که از اساس با خردگرایی و واقعیات جهانی انطباق ندارد و بعد از مدتی با شکست مواجه می شود.

وی اضافه کرد: متاسفانه به نظر می رسد هنوز ایالات متحده آمریکا نتوانسته از واقعیات انکار ناپذیر فرهنگ و تمدن و روحیه استقلال خواهی مردم ایران شناخت پیدا کند و از روش های کاملا شکست خورده و اشتباه استفاده می کند.

قاسمی با بیان اینکه جمهوری اسلامی می تواند مقابل این فشارها هم مقاومت کند، ادامه داد: ترامپ چه با خروج غیرقانونی از برجام و چه با این نوع سیاست های یکجانبه درصدد وادار کردن جمهوری اسلامی به اقدامات احساسی و غیرخردمندانه است ولی ایران علیرغم این فشارها به سیاست های صلح جویانه و به مبارزه با تروریسم ادامه می دهد و کماکان در راستای ثبات و امنیت منطقه تلاش خواهد کرد.

وی با بیان اینکه اطمینان دارم جهان به هم پیوسته امروز بر نمی تابد تا کشوری برای دیگران دیکته های ناخواسته بنویسد، گفت: سیاست فشار و تحریم همچون گذشته در آینده هم نتیجه ای نخواهد داشت و صرفا دیوار بی اعتمادی و خصومت را در ایران و منطقه علیه آمریکا بیشتر می کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: امیدواریم ایالات متحده آمریکا در یک محیط متعادل و خردمندانه و به دور از هرگونه افراطی گری برخی مقامات تندخوی حاکم که سیاست های آنها منجر به بی ثباتی و نا امنی در منطقه و جهان می شود، رفتار کند.

49311

کد خبر 786496

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 1
 • بی نام A1 ۲۰:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۶
  5
  آمریکایی به راحتی توانایی چنین کاری را دارد، تا چند ماه آینده شاهد توقف کامل فروش نفت و کل صادرات ایران خواهید بود، هیچ پولی جا به جا نخواهد شد و هر کشوری مبادله ای با ایران انجام دهد جریمه خواهد شد تمام بانک های بین المللی الکترونیکی دنیا در دست بانک های آمریکایی هست هیچ کشوری توانایی مخالفت با آمریکا برای چند بشکه نفت ارزان تر را ندارد مخالفت با آمریکا کره شمالی شدن هست
 • بی نام IR ۲۱:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۶
  6
  ترامپ نفت ایران را تحریم می کند و به دلالهای خودش می گه نفت را در بازار سیاه از ایران بخرند و با این کار هم نفت ارزان ایران را می خرد و با قیمت بالاتر می فروشه و در ضمن دلار هم به ایران نمی ده جنس بهش می ده به همین راحتی. آقای قاسمی این قدر دروغگو نباش و در ضمن به شعور مردم هم توهین نکن
 • حسام A1 ۰۶:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۰
  1
  باید یه واقعیتی رو قبول کنیم که آمریکا سلطان جهانه.. مثل یه شیر که سلطان جنگله .درسته ناعادلانست و با اصول آزادی نمیخوره.. ولی دیگه چیزیه که هست و همه کشورهای جهان حتی اونا که با امریکا اختلاف دارن مثل چین و روسیه هم سعی میکنن یه جوری با امریکا کنار بیان. . و ما هم باید به مثل کشورهای دیگه با امریکا ارتباط عادی داشته باشیم. گرچه اختلافاتی هم ممکنه باشه.. ولی درنهایت این به نفع مردمه.