یکی از مراجع تقلید شیعه، ترویج قرآن در جامعه را بالاترین نعمت الهی دانست و تأکید کرد که علما و حوزویان باید قرآن را کاملا به صحنه جامعه بیاورند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از قم، آیت الله حسین نوری همدانی، پنجشنبه شب در مراسم اختتامیه طرح اعزام اساتید تفسیر قرآن در ماه مبارک رمضان که در دارالقرآن علامه طباطبایی(ره) قم برگزار شد، با تقدیر از فعالیت اثرگذار اساتید حوزه در راستای تفسیر قرآن و ترویج معارف قرآن گفت: نعمت ترویج قرآن در جامعه بالاترین نعمت الهی است.
وی افزود: توجه به قرآن در حوزه های علمیه بسیار لازم است و باید سعی شود که اساتید حداقل هفته ای یک جلسه تفسیر قرآن داشته باشند.
استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم با بیان این که علمای بزرگ ما همواره به قرآن و تفسیر قرآن توجه ویژه داشتند، اظهار کرد: گامی که امروز برداشته شده و اساتید برای تفسیر قرآن اهمیت ویژه قائل شدند و به تبلیغ معارف می پردازند بسیار مبارک است.
وی ادامه داد: پیامبر گرامی اسلام(ص) می فرماید که انسان در زمان تاریکی و فتنه ها باید به قرآن تمسک کند تا راه صحیح را پیدا کند؛ همچنین امیرمؤمنان(ع) می فرماید فتنه ها از هوا و هوس سرچشمه می گیرد که با کتاب الهی مخالف است.
آیت الله نوری همدانی با بیان این که در برابر فتنه ها راهی جز پناه بردن به قرآن وجود ندارد، ابراز داشت: افزون بر لزوم توجه بیشتر حوزه به قرآن کریم، در صداوسیما نیز باید فرهنگ قرآنی ترویج داده شده و مباحث قرآنی باید در اوقات مناسب پخش شوند.
وی عنوان کرد: آیت الله جوادی از مفسران بزرگ است که مباحث ایشان باید در اوقات مناسب پخش شود نه این که آن را در زمان های نامناسب قرار دهند.
این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: باید همت کنیم تا تفسیر در حوزه و اجتماع ترویج داده شود؛ بدانیم قرآن کریم تنها برای قرائت و تبرک نیست بلکه باید در صحنه زندگی عملی شود؛ علما و حوزویان باید قرآن را کاملا به صحنه بیاورند.
وی با بیان این که متأسفانه در فقه ما از قرآن زیاد استفاده نشده است، گفت: در قرآن آیاتی فراوانی دارد که اگر در حوزه مورد توجه باشد و آموزش داده شود بسیار اثرگذار خواهد بود؛ مانند این که می دانیم خداوند متعال سلطه بر مسلمین از سوی کفار را جایز نمی داند و این سلطه در زمینه های گوناگون تعریف می شود و باید در حوزه ها مورد بحث قرار گیرد.
این مرجع تقلید با بیان این که قرائت قرآن مقدمه ای برای عمل کردن به مضامین و مفاهیم آن است، گفت: فقها باید در استنباط ها و تألیفات خود به آیات قرآن توجه بیشتری داشته باشند.
وی با بیان این که تمسک به قرآن کریم اختلاف بین مسلمین را از بین می برد، خاطرنشان کرد: مرحوم علامه طباطبایی مطالب مورد نیاز جامعه را از قرآن ارائه می کردند.
آیت الله نوری همدانی اظهار داشت: حضرت امام خمینی(ره) نیز با استفاده از قرآن، جهاد در برابر فتنه و فساد، برای ایجاد عدالت ایجاد عدالت و نجات مستصغفین را از قرآن استنباط می کردند.
وی ادامه داد: قرآن باید به عنوان کتابی مرجع در جامعه باشد و باید در حوزها همت کرد تا قرآن نقش بیشتری در صحنه اجتهاد و استنباط داشته باشد.

 

46

کد خبر 786775

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =