مهر نوشت: مرکز اطلاع رسانی پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ، از تعداد بالای ثبت تخلف در ساعات میانی روز خبر داد.

سرهنگ مسعود جبارزاده معاون اجتماعی و فرهنگ ترافیک این پلیس اعلام کرد: ساعات ۱۰ تا ۱۲ و همچنین ساعات ۱۶ تا ۱۹ مجموعاً بیش از نیمی از موارد ثبت تخلف صورت گرفته را شامل می‌شوند.

او با اشاره به اینکه ۱۰ درصد ثبت تخلف صورت گرفته توسط دوربین‌ها در ساعت ۱۱ تا ۱۲ بوده، توصیه کرد: رانندگان خودرو و موتورسیکلت به‌صورت خودانگیخته قوانین راهنمایی و رانندگی را رعایت کنند و از انجام تخلفات رانندگی جداً پرهیز نمایند تا تخلف آن‌ها توسط دوربین‌ها و عوامل پلیس راهور ثبت نشود.

هشدار در خصوص تخلفات موتورسیکلت سواران

در همین میان رئیس اداره تصادفات پلیس راهور فاتب در خصوص تخلفات موتورسیکلت سواران هشدار داد. سرهنگ احسان مومنی در خصوص تخلفات موتورسیکلت سواران گفت: باتوجه به شروع فصل تابستان و افزایش استفاده شهروندان از موتورسیکلت شاهد تصادفات عدیده منجر به جرح و فوت رانندگان موتورسیکلت در سطح معابر تهران بزرگ در چند روز آغاز فصل تابستان هستیم به رانندگان موتور سیکلت توصیه می‌کنیم:

راننده و سرنشین موتورسیکلت از کلاه ایمنی استفاده کنند.

چراغ جلو موتورسیکلت علاوه بر شب در ساعات روز نیز جهت بهتر دیده شدن روشن باشد.

از حرکات مارپیچ و تغییر مسیر های ناگهانی خودداری کنند.

از حرکات در بین خودروها خودداری نمایند و پایبند به اجرای قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی باشند.

از جابجایی بارهای حجیم که باعث بهم خوردن تعادل راننده میگردد خودداری نمایند.

از محلهای غیر مجاز مانند پیاده روها و خطوط ویژه استفاده ننمایند.

در هنگام رانندگی از صحبت کردن با تلفن همراه و سرنشین خودداری نمایند.

رعایت قوانین و مقررات راهور برای موتورسیکلت سواران همانند سایر وسایل نقلیه دیگر(سواری،اتوبوس و....)لازم و اجباری است.

جریمه و نمره منفی برای حرکت با دنده عقب در بزرگراه‌ها

علاوه بر این به‌منظور افزایش بازدارندگی از ارتکاب تخلف حرکت با دنده عقب در بزرگراه‌ها و آزادراه‌ها، علاوه بر جریمه، نمره منفی نیز برای رانندگان متخلف در نظر گرفته شده است.

سرهنگ علی‌اصغر شریفی جانشین معاونت اجتماعی و فرهنگ ترافیک این پلیس گفت: یکی از علل تصادفات مرگبار، رانندگی به‌سمت عقب(راندن در حالت دنده عقب) است. برابر ماده ۱۱۵ آیین‌نامه راهنمایی و رانندگی، راندن به سمت عقب در بزرگراه‌ها، آزادراه‌ها، ورودی و خروجی آن‌ها اکیداً ممنوع اعلام شده و جزو تخلفات حادثه‌ساز محسوب می‌شود.

شریفی در همین رابطه گفت: به‌منظور افزایش بازدارندگی از ارتکاب این تخلف، علاوه بر جریمه، نمره منفی نیز برای رانندگان متخلف در نظر گرفته شده است. به این صورت که برای رانندگان وسایل نقلیه شخصی ۵ نمره منفی و برای رانندگان وسایل نقلیه عمومی و سنگین ۷ نمره منفی محاسبه می‌شود.

او ادامه داد: از آنجایی که راندن به سمت عقب جزو مواردی است که صدمات ناشی از آن در تصادف شدید است، توصیه می‌شود حتی در معابر اصلی و فرعی(خارج از بزرگراه‌ها) نیز برای حرکت در مسیرهای طولانی از راندن به عقب جداً پرهیز شود.

جانشین معاونت اجتماعی و فرهنگ ترافیک پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ همچنین یادآور شد: اگر رانندگان در هنگام راندن به عقب، احتیاط کامل را رعایت نکنند و سانحه‌ای به این علت رخ دهد، راننده وسیله نقلیه‌ای که به سمت عقب در حرکت بوده پاسخگو خواهد بود.

شریفی به رانندگان توصیه کرد: از راندن با دنده عقب در مسیرهای فرعی به اصلی جداً پرهیز نمایند. یکی از مواردی که شاید به نظر کم‌اهمیت آید، خارج شدن از در پارکینگ‌های منازل، مجتمع‌های اداری و تجاری است که خود جزو مصادیق راندن از مسیر فرعی به اصلی است.

۴۲۲۳۸

کد خبر 786867

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بی نام A1 ۰۵:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۹
    2 0
    نصف خودروهایی که در تهران تردد می کنند پلاک شهرستان هستند.