تسنیم نوشت: نتایج نظرسنجی رویترز نشان می دهد، اختلالات در عرضه، قیمت نفت را تا پایان سال جاری میلادی و همچنین سال آینده بالا نگه خواهد داشت، زیرا افزایش تولید اوپک قادر به پاسخگویی به تقاضای رو به افزایش نفت نخواهد بود.

بر اساس نظرسنجی انجام شده از 35 اقتصاددان و تحلیلگر، قیمت متوسط نفت برنت در سال 2019، 72 دلار و 58 سنت پیش بینی می شود که 90 سنت بالاتر از پیش بینی صورت گرفته در ماه گذشته است. قیمت متوسط نفت برنت از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون 71 دلار و 15 سنت بوده است.

بر اساس این نظرسنجی، قیمت متوسط نفت خام آمریکا در سال 2018 نیز 66 دلار و 79 سنت پیش بینی شده در حالی که این رقم در ماه گذشته 66 دلار و 47 سنت پیش بینی شده بود.

فرانک شالنبرگر، رئیس بخش تحقیقات کالایی موسسه ال بی بی دبلیو گفت: «کمبود عرضه در بازار نفت باقی خواهد ماند.... من انتظار دارم تا پایان سال شاهد افزایش حدود 600 تا 800 هزار بشکه ای تولید نفت باشیم. این رقم برای جبران افزایش تقاضا و کاهش تولید کشورهایی نظیر ایران و ونزوئلا کافی نخواهد بود.»

کایلین بیرچ، تحلیلگر موسسه ای آی یو گفت: «تعداد دیگری از ریسک های ژئوپلتیک بر چشم انداز جهانی بازار نفت سایه افکنده و این عوامل احتمالا تاثیری بیش از سال های گذشته بر قیمت ها خواهد گذاشت.»

عامل دیگری که عرضه جهانی نفت را تهدید می کند، احتمال اجرای تحریم های آمریکا علیه ایران در ماه نوامبر است. تنش های تجاری آمریکا با چین و سایر کشورها نیز ممکن است بر عرضه نفت تاثیر بگذارد.

رشد تقاضای نفت در بازار آسیا احتمالا بالا باقی خواهد ماند و تحلیلگران صنعتی انتظار دارند در طی امسال و سال آینده حدود 800 تا 900 هزار بشکه در روز افزایش یابد.


223225

کد خبر 786957

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 1
  • بی نام IR ۰۴:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۰
    0 0
    همه مي دانيم كه زياد نبايد به نتايج يك چنين تحقيقهايي اعتماد كرد.