ایسنا گزارش داد: دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق از افزایش ۴۰۰ میلیون دلاری صادرات ایران به عراق در سال جاری خبر داد و گفت: صادرات کالا به عراق در سال جاری با جهش همراه شده است.

سید حمید حسینی در نشست مشترک فعالان صادراتی ایران و تجار استان سلیمانیه عراق اظهار کرد: پنجم تیر امسال از ایران ۲۶ میلیون و ۹۲۰ هزار دلار صادرات کالا به وزن ۴۱ هزار تن به عراق وجود داشته است. همچنین روز ششم تیر حدود ۳۰ میلیون دلار صادرات صورت گرفته که نشان‌دهنده جهش صادرات کالا به عراق در سال جاری است. چراکه معمولا روزانه ۲۰ میلیون دلار صادرات به عراق صورت می‌گیرد. در این روز ۲۸۰ کامیون از مرز پرویزخان، ۳۱۰ کامیون از مرز باشماق و ۱۳۵ کامیون از مرز تمرچین عبور کرده است.

حسینی همچنین اظهار امیدواری کرد که با بازگشت ثبات و امنیت به بازار عراق از ظرفیت کردستان هم استفاده کنیم و روابط تجاری خود را گسترش دهیم و همچنین جهت حضور در بازسازی شهرهای کرکوک و موصل فعال شویم.

دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق بیان کرد: تلاش اتاق بازرگانی ایران و عراق برای تسهیل و توسعه روابط ایران و عراق است و آینده بسیار بهتر در انتظار دو کشور وجود دارد. همچنین ما به دنبال معاملات دو طرفه هستیم. اینکه تنها از ایران کالا صادر شود، خوب است اما مدنظر ایران و اتاق بازرگانی مبادلات دو طرفه است. در حال حاضر مشکلات نقل و انتقال، صرافی‌ها و غیره درخصوص امورات بانکی داریم که اقداماتی جهت رفع صورت گرفته است.

در ادامه این نشست یاسین رحیم فرج، نایب رئیس اتاق بازرگانی سلیمانیه نیز اظهار کرد: اگر به تنهایی بازرگانان ما متضرر شوند شرایط نامناسبی برای کردستان عراق پیش خواهد آمد. بخصوص در وضعیت اقتصادی که در ایران وجود دارد. امیدواریم مشکل حل شود تا همچون سال گذشته مشلاتی مثل حواله به ایران و امور صرافی پیش نیاید و صرافان ما که با ایران کار می‌کنند دچار ضرر نشوند.

به گفته وی، این مسائل اقتصادی، کاملا جدی و لازم است کمیسیون مشترک برای حل مسائل فی‌مابین تمهیداتی بیاندیشد، چراکه کردستان با جمهوری اسلامی ایران چندین مشترکات دینی، آیینی دارد و دو همسایه خوب برای یکدیگر هستیم. حتی گاهی اوقات دشمن مشترک هم داشته‌ایم؛ بنابراین ضرور است ایران به مساله نقل و انتقالات مالی توجه کند.

نایب رئیس اتاق بازرگانی سلیمانیه از اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق در ایران گلایه کرد و گفت: تاکنون به اقلیم کردستان عراق سر نزده‌اند. لازم است بعد از جنگ ایران و عراق از طرف ما کالاهای ایرانی وارد عراق شود.

 

223223

کد خبر 787014

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =