سفیر پیشین آمریکا در ناتو، میزبانی اتریش و سوئیس از رئیس جمهوری ایران را پیامی برای دولت ترامپ دانست و گفت این دیدار می تواند تلاشی برای جلوگیری از تحقق سیاست انزوای ایران و نابودی برجام باشد.

«رابرت هانتر» روز دوشنبه در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا، برجام را دارای اهمیتی راهبردی و امنیتی برای اروپا دانست و افزود: دیدار روحانی از سوئیس و اتریش نشان دهنده تلاش تهران برای بهره برداری از تمام فرصت های موجود برای پاسخ به ائتلافی است که آمریکا و متحدان آن در منطقه، برای ایران به راه انداخته اند.

وی اظهار کرد: اتریش البته یک عضو اتحادیه اروپاست اما سوئیس در خارج از این اتحادیه است. من نمی دانم درباره سفر رئیس جمهور ایران به این دو کشور بحثی در اتحادیه اروپا بوده است یا خیر اما این احتمال است که اروپایی ها به دنبال باز کردن مسیری باشند تا ایالات متحده نتواند به هدف منزوی کردن ایران دست یابد.

عضو پیشین گروه مشاوران امنیت بین المللی وزارت خارجه آمریکا ادامه داد: این احتمال را هم می توان داد که دعوت کشورهای سوئیس و اتریش از روحانی، صرفا تلاش مستقل آنها برای حضور در بازار ایران باشد.

هانتر با بیان اینکه ایران به دنبال فرصت های تجاری با کشورهای اتحادیه اروپاست، اضافه کرد: از بین رفتن برجام خطری امنیتی برای اروپا و جهان است که یکی از آنها مساله مسابقه هسته ای در منطقه و گسترش جنگ افزارهای هسته ای خواهد بود. وی تاکیدکرد: سقوط برجام، تندروها را در ایران تقویت کرده و احتمال اینکه ایران به سمت برنامه نظامی هسته ای برود را افزایش خواهد داد. همچنین به افزایش فشار از سوی عربستان و اسرائیل برای برخورد نظامی با نقش ایران در سوریه و لبنان می انجامد. این روند، احتمال حل و فصل بحران سوریه را هم کم خواهد کرد.

این دیپلمات پیشین آمریکا افزود: این فرایند به معنای بی ثباتی و موج مهاجرت تازه برای اروپا خواهد بود. مردم از بی ثباتی کشورهای خاورمیانه خواهند گریخت. به عبارت دیگر، اگر عربستان، امارات و اسرائیل بتوانند از آمریکا به عنوان ابزاری برای نابود کردن برجام و تغییر نظام در ایران استفاده کنند، شاهد بی ثباتی در منطقه خواهیم بود.

هانتر تصریح کرد: از نگاه اروپا، برجام نه تنها از منظر هسته ای اهمیت دارد، بلکه از منظر کاهش بی ثباتی در منطقه نیز اهمیت دارد. چنین وضعیتی اروپایی ها را به این نتیجه می رساند که ترامپ فقط کاری را می کند که به نفع خودش باشد.

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری امروز به دعوت روسای جمهوری سوئیس و اتریش راهی این دو کشور می شود که این نخستین سفر وی به اروپا بعد از خروج آمریکا از برجام است.

52310

کد خبر 787329

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بی نام IR ۰۸:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۱
    5 2
    دلتان را به این رویا پردازی ها خوش نکنید دنیای امروز پیچیده تر و حسابگر تر از این حرفهاست و این جناب هانتر یا شکارچی شاید از شما بهتر حدس بزند چه سناریویی در حال پیاده شدن است.به قول نیما : هر کس از بهر خود در تکاپوست / کسی نچیند گلی که نبوید ...