۰ نفر
۵ مرداد ۱۳۸۹ - ۱۰:۰۷

ساخت پلاستیک با استفاده از مواد طبیعی که با طبیعت سازگار باشند،‌ ارزان‌قیمت‌تر و نسبت به گرما مقاوم‌تر هم باشند، ‌دیگر یک رویا نیست. اگر زمین می‌توانست، احتمالا برای این کشف لبخند می‌زد

بهنوش خرم‌روز: پلاستیک یکی از مشکل‌سازترین زباله‌های بشر است که به این سادگی‌ها به طبیعت برنمی‌گردد و شاید بتوان گفت که برای همیشه روی زمین باقی می‌ماند. این در حالی است که بسیاری از بسته‌بندی‌ها، ابزار آلات و ..... مورد استفاده بشر  از پلاستیک ساخته می‌شوند. فقط نگاهی به دور و برتان بیاندازید!

اما اگر می‌شد پلاستیک را از مواد آلی و طبیعی ساخت چی؟ در واقع برخی دانشمندان ادعا کرده‌اند که راه دست یافتن به این رویا را پیدا کرده‌اند. بر اساس گزارش ساینس‌دیلی، این دانشمندان برای اولین بار توانسته‌اند رس ارگانیکی ارزان‌قیمتی را کشف کنند که قابل تولید است و می‌توان از آن در ساخت پلاستیک‌ها استفاده کرد. این ماده پودری‌شکل، از رس طبیعی گرفته می‌شود و نه تنها جایگزین سالم‌تری برای مواد فعلی است، بلکه با طبیعت هم بسیار سازگارتر است.  

برای رسیدن به ماده جدید از فسفات دی‌فنیل رزورکینول (ماده‌ای که به طور معمول برای بازدارندگی شعله آتش به کار می‌رود) استفاده می‌شود و این فرایند ادامه‌دار است. رس زیستی به دست آمده، ارزان‌تر است، غبار کم‌تری تولید می‌کند و در دماهای بالاتر هم ثبات بیشتری دارد.

کد خبر 78882

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =