ایرنا نوشت: آمریکا که پیشتر مدعی شده بود تلاش می کند تا صادرات نفت ایران را به «صفر» برساند، از مواضع خود عقب نشینی کرده و گفت که درخواست برخی کشورها برای برخورداری از معافیت از تحریم های نفتی ایران را بررسی می کند.

به نقل از رویترز، «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا روز سه شنبه اظهار داشت: شماری از کشورها از آمریکا درخواست معافیت از تحریم ها را دارند و ما این مسئله را بررسی می کنیم.

وی به نام این کشورها اشاره ای نکرد. یک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا نیز پیشتر گفته بود که دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور ممکن است برای برخی کشورهای واردکننده نفت از ایران، معافیت های موردی در نظر بگیرد.

آمریکا چهارم نوامبر (13 آبان ماه) را به عنوان مهلت توقف خرید نفت از ایران و همراهی با تحریم های ضد ایرانی، تعیین کرده است.

واشنگتن ادعا کرده که قصد دارد مانع از صادرات نفت ایران شده و آن را به «صفر» برساند. آمریکا همچنین دیپلمات های خود را به کشورهایی مانند هند فرستاد تا آنها را برای نخریدن نفت ایران تحت فشار قرار دهد.

«برایان هوک» مدیر سیاستگذاری وزارت خارجه آمریکا چندی پیش گفته بود که کاخ سفید تلاش خواهد کرد در کمترین زمان ممکن کشورهای وارد کننده نفت از ایران را مجاب به قطع کامل واردات خود کند.

هوک در پاسخ به این پرسش که واکنش واشنگتن به اظهارات مقام های هند و ترکیه مبنی بر ادامه خرید نفت از ایران چیست،گفت: قصد اعطای پروانه یا معافیت نداریم، چراکه این کار اساسا فشار علیه ایران را تقلیل می دهد.

اظهارات سه شنبه پمپئو نشان می دهد که آمریکا به عملی نبودن طرح هایش در مورد نفت ایران آگاه شده است چرا که از یک سو، خریداران نفت ایران تمایل به قطع همکاری با تهران ندارند، و از سوی دیگر، متحدان آمریکا ظرفیت لازم برای افزایش تولید نفت را ندارند.

ترامپ از عربستان خواسته بود تولید نفت خود را برای جبران کمبود ناشی از کاهش احتمالی صادرات ایران، لیبی و ونزوئلا افزایش دهد، اما به گفته کارشناسان سعودی ها توان کافی برای تامین نیاز بازار را ندارند.

گروهی از متحدان آمریکا مانند کره جنوبی و ژاپن تلاش می کنند تا هم روابط خود با آمریکا را ادامه دهند و هم اینکه مناسبات خود با ایران در زمینه انرژی را قطع نکنند.

هند نیز جزو کشورهایی است که به نفت ایران نیاز دارد و خواهان ادامه واردات نفت از ایران است. یک مقام ارشد دولت هند هفته گذشته اعلام کرد که دهلی نو تصمیم به کاهش واردات نفت از ایران نگرفته است و در این زمینه بر اساس منافع ملی خود تصمیم گیری خواهد کرد.

تهدید غیرعملی آمریکا علیه نفت ایران باعث شده تا بهای نفت در بازارهای جهانی با نوسان مواجه شده و شاهد افزایش باشد. این در حالی است که در فصل مسافرت در آمریکا، بهای نفت و بنزین در این کشور نیز افزایش یافته و اعتراض ترامپ را برانگیخته است.

ترامپ هفته گذشته در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: اوپک باید به یاد بیاورد که قیمت نفت بالاست و آنها کمک چندانی نمی کنند.

او خطاب به این سازمان نوشت: قیمت ها را همین حالا کاهش دهید.
تحلیلگران پیش بینی می کنند که تحریم های آمریکا بیش از همه به خود آمریکایی ها لطمه خواهد زد. «ریچارد نفیو» معمار تحریم های ایران در دولت سابق آمریکا درباره تاثیر تحریم های ضدایرانی بر بهای نفت به ترامپ هشدار داد.

وی در توئیتی خطاب به رئیس جمهوری آمریکا نوشت: اگر قیمت فعلی نفت وبنزین را دوست نداری، پس چهارم نوامبر اگر دولتت حتی به یک چهارم از اهداف ادعایی اش برای کاهش نفت ایران رسید، چطوری از آن خوشت خواهد آمد.

رئیس جمهوری آمریکا چندی پیش به رغم مخالفت های جهانی، کشورش را از برجام خارج و اعلام کرد تحریم های یکجانبه تعلیق شده ایالات متحده علیه ایران را در فرصتی 90 تا 180 روزه باز می گرداند؛ این تصمیم با موضع گیری های شدیدی از سوی کشورهای مختلف به ویژه اتحادیه اروپا همراه شد.

49311

کد خبر 789101

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =