شایعه استعفای اسحاق جهانگیری، محصول باج‌خواهی یک سایت اینترنتی و شیطنت مخالفان دولت بوده است. در عین‌حال به نظر می‌رسد، رئیس‌جمهور به مشورت دوستانش برای تغییر ترکیب اقتصادی کابینه بها می‌دهد.

به گزارش روزنامه سازندگی، منابع خبری در دفتر معاول اول رئیس‌جمهوری، استعفای اسحاق جهانگیری را تکذیب می‌کنند. از دیگر سو، سازندگی باخبر شده که تغییرات در دولت به زودی کلید می‌خورد و برخی از مدیران اقتصادی دولت تغییر خواهند کرد. رئیس‌جمهور نیز در حال بررسی گزینه‌هایی است که قرار است جایگزین برخی وزرا شوند.

در دو روز گذشته برخی از سایت‌های خبری ادعا کرده‌اند که اسحاق جهانگیری در اعتراض به احتمال جایگزینی محمد نهاوندیان به جای ولی‌الله سیف برای ریاست بانک مرکزی تهدید به استعفا کرده است. اما این خبر نه تنها از سوی دفتر رئیس جمهور و سخنگوی دولت تکذیب شد بلکه نزدیکان معاون اول رئیس‌جمهوری آنچه سایت‌های خبری منتشر کرده‌اند، تکذیب کرده و آن را فرافکنی جدید علیه دولت خوانده‌اند که با هدف ضربه زدن مستقیم به اسحاق جهانگیری تفسیر می‌شود.

با این حال اکنون پرسش بر سر این است که این خبر‌ها بر چه اساس منتشر می‌شوند؟ خبر‌های دریافتی ما حاکی از این است که مدیر یکی از سایت‌ها با هدف باج‌خواهی به دنبال این است که پستی در دولت بگیرد. دفتر رئیس‌جمهور این رفتار را نه تنها نپسندیده و رد کرده بلکه در صدد شکایت هم برآمده است.

اما آیا عدم استعفای جهانگیری از دولت به منزله پذیرش ناکار‌آمدی تیم اقتصادی دولت است؟ جهانگیری در چند مقطع نسبت به ناکار‌آمدی تیم اقتصادی دولت صحبت کرده و گلایه‌های خود را نیز مطرح کرده است. او حتی در زمانی که دولت دوم روحانی تشکیل شد، نسبت به انتخاب برخی وزرا گلایه‌مند بود و این گلایه را نیز مستقیم به رئیس‌جمهوری بیان کرد. به اعتقاد او ترکیب نوبخت، ولی‌الله سیف، محمد شریعتمداری و نبود مسعود نیلی، موتور اقتصادی را با چالش اساسی روبه‌رو می‌کند. با این حال به‌رغم انتقاداتی که داشت نه تنها دولت را تنها نگذاشت که در بزرگترین بحران پیش‌روی دولت، در کنار رئیس‌جمهوری دیده شد و از ارز 4200 تومانی سخن گفت که به ارز جهانگیری معروف شد.

جهانگیری در این روز‌ها، جلسات مختلفی را تشکیل می‌دهد. از اصول‌گرایان و اصلاح‌طلبان توأمان مشورت می‌‌گیرد تا بتواند نه تنها دولت بلکه کشور را از بحران‌های قتصادی سالم عبور دهد. پس چشم‌انداز او نه تنها استعفا نیست بلکه تاکید بر کار بیشتر است. نکته جالب این است که پیش از این به جای بحث استعفای جهانگیری، بحث استیضاح برخی از وزرای اقتصادی و تعدیل برخی از مدیران ستاد اقتصادی دولت مطرح بود. علی ربیعی، ولی‌الله سیف، محمد‌باقر نوبخت، محمد نهاوندیان، محمد شریعتمداری، عباس آخوندی از جمله مدیران اقتصادی دولت بودند که نام‌شان برای تغییر مکررا برده می‌شد.  در خط مقدم آنها علی ربیعی و محمد‌باقر نوبخت قرار داشتند. مجلس از دو سو تلاش داشت که هم با اهرم استیضاح  و هم با اهرم سوال از رئیس‌جمهور، نوبخت و علی ربیعی را از دایره تاثیر‌‌گذاری در دولت خارج کند. به موازات بحث استیضاح و برکناری آن دو و برخی دیگر از مدیران، به ناگاه خبر استعفای جهانگیری بر جسته‌سازی شد تا اخبار دیگر را تحت‌الشعاع قرار دهد.

این در حالی بود که جهانگیری در دیداری که با مدیران روزنامه سازندگی داشت، بر ماندن در دولت نیز تاکید کرده و گفته بود که باید ماند و مشکلات را حل کرد. او همچنین خبر داده بود که تیم اقتصادی دولت تغییر خواهد کرد. جهانگیری در آن دیدار، تغییر کابینه را حق رئیس‌جمهور خوانده و گفته بود که «‌کسی به‌غیر از شخص رئیس‌جمهور تصمیم‌گیر نیست.» البته او تاکید داشت: «تغییر مجموعاً همیشه مثبت است. من هیچ وقت خودم، از تغییر در کابینه‌ نگران نیستم. فکر می‌کنم تغییر می‌تواند یک پتانسیل و روحیه جدید به سیستم دولت بدهد. این به معنای این نیست فردی که قبلاً کار می‌کرده، ضعیف بوده و باید تغییر می‌کرده است. گاهی به علت تغییر سیاست‌ها و شرایط باید در هیئت دولت نیز جابه‌جایی و تغییر اتفاق بیفتد. اما به هر حال شخص رئیس‌جمهور است که باید در این زمینه به جمع‌بندی برسد... فکر کنم آقای رئیس‌جمهور تغییراتی در دولت خواهند داد... به نظرم این پاسخ به افکار عمومی است... مدیران کشور باید با‌انگیزه باشند. هرکسی با درجه‌ای از مدیریت و دانش بخواهد مسئولیتی قبول کند اما بی‌انگیزه باشد، در حال ظلم کردن به مردم است. خودم این مساله را به صورت جدی در کابینه دنبال کرده‌ام.»

اما اکنون به جای آنکه بحث تغییر مدیران اقتصادی در دستور کار باشد، به ناگاه خبر استعفای جهانگیری منتشر می‌شود. این در حالی است که جهانگیری در اصفهان به سر می‌برد و گفته است: «در حالی که همه به دنبال مقاومت هستند، عده‌ای به دنبال این هستند که حتی در این شرایط هم جیب مردم را بزنند اما ما اجازه نمی‌دهیم.»

حسینعلی امیری، معاون پارلمانی دولت در پاسخ به این سوال که واکنش رئیس‌جمهور به درخواست نمایندگان مجلس برای ترمیم کابینه چه بوده؟ به ایلنا گفته است: «آقای رئیس‌جمهور از راه‌های مختلف در جریان آنچه در مجلس می‌گذرد، قرار می‌گیرد و هرگونه تصمیم برای ترمیم کابینه مختص تصمیم ایشان است.» با این حال به نظر می‌رسد موتور تغییرات در دولت روشن شده و محتمل است که نقش جهانگیری از آنچه تاکنون در دولت دیده‌ایم، پررنگ‌تر شود.

5757

کد خبر 789343

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۱۸:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۰
  4 8
  متاسفانه رویه سایت انتخاب مدت هاست که تغییرات قابل ملاحظه ای کرده است. از گروه های اصلی پخش شایعات و تزریق نا امیدی هستند این دوستان.
 • بدون نام ۱۸:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۰
  14 2
  ان شالله كه مثل گذشته شما راست مي گيد و بيگانگان دروغ مي گن اما واي به روزي كه برعكس باشه
 • بی نام US ۰۵:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۱
  2 0
  تا نباشد چیزکی مردم نگویند چیزها