۰ نفر
۲۱ تیر ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۱

سخنگوی وزارت امور خارجه به بیانیه نشست سران کشورهای عضو ناتو واکنش نشان داد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، بهرام قاسمی در واکنش به بیانیه نشست سران کشورهای عضو ناتو که در بندی از آن به موضوعاتی مرتبط با کشورمان اشاره شده است، گفت: ما اتهامات تکراری این بیانیه درباره ایران را همچون گذشته رد و محکوم می کنیم. تحولات و مباحث این نشست را دقیقا رصد کردیم؛ بویژه رفتارها و فشارهای آمریکا بر اعضای این پیمان را دیدیم. متاسفانه به رغم آن كه بيشترين هزينه های ناتو صرف امنيت ايالات متحده آمريكا می شود، اين كشور طلبکارانه و با ايجاد فشار سعی در تحميل نظرات و سياست های خود نسبت به ديگر ملت ها، بخصوص كشورهای اروپايی دارد.

قاسمی افزود: جای بسی شگفتی و تامل دارد كه برخی همچنان در تكرار اتهامات واهی و بی اساس نسبت به سياست های جمهوری اسلامی ايران اصرار بیهوده می ورزند.

قاسمی با اشاره به اینکه آژانس بین المللی انرژی اتمی به عنوان تنها مرجع تخصصی بين المللی همواره تمامی فعالیت های هسته ای جمهوری اسلامی ایران را مورد تایید قرار داده است، افزود: کشورهای عضو ناتو كه بدون شک از گزارشات مكرر و مستمر آژانس نسبت به اقدامات و پایبندی ايران به تعهدات خود آگاهی كامل دارند به جای خشنود کردن مقامات آمريكايی، ابتدا باید نگران عدم پایبندی و خروج غير قانونی و يک جانبه یک عضو خود نسبت به تعهدات بین المللی در موضوعات مختلف، از جمله برجام می بودند و به جای قلب واقعيت های روشن و بديهی، سياست های يک جانبه گرايانه و خطرناک این کشور را مورد شماتت قرار می دادند اما ظاهرا باز در اين برهه از زمان برخی اعضای ناتو جای آمريكا و ايران را که همواره به تعهدات بین المللی خود متعهد و سياست های هوشمندانه آن در جهت حفظ صلح و امنیت بین المللی است را بصورت سفارشی تغيیر داده اند.

قاسمی در ادامه تصریح کرد: ابراز نگرانی کشورهای عضو ناتو از برنامه موشکی ایران کاملا بی اساس و بی مورد است. برنامه موشکی جمهوری اسلامی ایران نه تنها ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ نیست، بلکه کاملا متعارف و دفاعی است و ایران نیز همچون تمام کشورهای مستقل جهان حق برخورداری از تمامی برنامه های متعارف نظامی - دفاعی برای دفاع از منافع، مردم و کیان کشور خود را داراست و قطعا اینگونه ابراز نگرانی های بی مورد تاثیری بر سیاست جمهوری اسلامی ایران در حفظ، توسعه و تقویت توان و برنامه دفاعی موشکی نخواهد داشت.

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص نقش جمهوری اسلامی در منطقه نیز گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره خواستار همکاری و گفت و گوی درون منطقه ای با همسایگان خود بوده و به آن اعتقاد و باور دارد و از هیچ فرصتی برای ورود به این گفتگوها با همسایگان خود در هر شکلی دریغ نکرده و نمی کند. ايران معتقد است هيچكدام از بحران های منطقه ای راه حل نظامی نداشته و ندارد.

قاسمی در پایان افزود: جمهوری اسلامی ایران بیش و پیش از اینکه برخی کشورهای عضو ناتو اقدام به راه اندازی ائتلاف های بعضا نمایشی و بی اثر، برای مبارزه با تروریسم کنند و در حالیکه تروریست ها گروه گروه از برخی از همین کشورها روانه خاورمیانه بودند، در اين مقطع حساس تاريخی با درايت و تلاشی بی امان به مبارزه با تروريست های پرورشی و صادراتی پرداخت و در نهایت نیز نقش موثری در پایان حاکمیت سرزمینی گروههای خطرناک تروریستی همچون داعش در منطقه ایفا کرد.

49311

کد خبر 789486

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 8
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 1
 • مجيد ۱۵:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۱
  34 1
  كاري ندارم چي بوده مهمم نيست ولي مسولان ما چند ده و صد ميليوني در ماه حقوق ميگيرنده كه فقط به شدت تكذيب و محكوم كنند
  • بی نام A1 ۱۶:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۱
   19 2
   آخه جز همین یک جمله را هم بلد نیستند ... که دیگران اشتباه استراتژیک می کنند یا فرافکنی می کنند و فقط این آقایان در راه راست هستند
  • بی نام DE ۱۶:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۱
   7 0
   اتفاقا مهمه. اگه مشکل حقوق چند میلیونیه برو زیر همون مقاله بنویس. کارت مثل اینه که تو زنگ ریاصی شروع کنی از جغرافی حرف بزنی. درهم امیختن مسایل نه تنها نتیجه نمی ده بلکه حتا قدرت همیشه دوست داره اتفاق بیفته و براش هزینه می کنه.
  • بی نام A1 ۱۶:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۱
   5 4
   چرا مهم نیست؟ دنیا زنجیره ای بهم پیوسته است که البته ترامپ این موضوع را نمی فهمه. در ضمن قرار نیست که دنیا طبق قانون جنگل اداره بشه که باز هم ترامپ آنرا نمی فهمه. البته اتفاقات پشت این بیانیها با آنچه در بیانیه گفته می شود بسیار متفاوت است اما کار سخنگوی وزارت خارجه تکذیب کردن همین اراجیفی ست که مردم دنیا را نسبت به ایرانی ها بدبین می کند.کم کم مستندات فعالیت های عربستان در پیدایش داعش رو می شود و من تازه می فهمم که چه طرح شومی علیه ملتهای سوریه و عراق که قرار بود شعله های آن ایران را نیز بسوزاند تدارک می دیدند که خداروشکر ابتر ماند.در ضمن نفهمیدم که از نظر شما سخنگوی وزارت خارجه باید چه کنه که نکرده.
 • بی نام A1 ۱۵:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۱
  33 0
  از آقا زاده ها بترسید... نه از ناتو...
 • شمس تبریزی A1 ۱۷:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۱
  0 25
  خبرآنلاین، حوصله خواندن بیانیه ناتو را ندارم اما از واکنش وزارت خارجه تونستم حدس بزنم چی بوده. بذار خیلی خودمونی بگم. بینی و بین الله اینی که دارم میگم شعار نیست. سر به سر ایران گذاشتن خطرناکه. دلیلش اینه که الان مقام معظم رهبری حرفش فصل الخطاب گروه های مذهبی است. ایشان اگه نباشه و پتانسیل این گروه ها آزاد بشه واقعا وضعیتی میتونن برای منطقه درست کنن که نگو و نپرس. یکیش خود من هستم. من الان دارم از بروکینگز و فلان و بهمان برای شما مینویسم اما اوضاع شیر تو شیر بشه من هم بر میگردم به اصلم. ناتو داره کاری میکنه که من شمس تبریزی فردا روزی به جای تحلیل های با کلاس، بروم سراغ برده داری و سر بریدن. نکنید این کارها را. بگذارید من همینطور با کلاس بمانم.
  • محمد حسن RO ۱۰:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۳
   1 0
   اسم شمس تبریزی رو خراب نکن لطفا خودت باش اگر می تونی
 • بی نام A1 ۰۳:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۳
  3 0
  با این همه فساد در امور مملکت ما نیازی به دشمن نداریم اونها هم اینو می دونن