ایسنا به نقل از وزیر نیرو گزارش داد: برخلاف شایعات و اظهارنظرهای غیرکارشناسی در حال حاضر صادرات آب و برق به صفر رسیده است.

رضا اردکانیان در دیدار با امام جمعه اردبیل گفت: دست‌ها و نیت‌های ناپاک در داخل کشور قصد بر هم زدن آرامش مردم را با تزریق و تشدید شایعات دارند؛ در حالی که واقعیت‌ها غیر از آن چیزی است که برخی‌ مدعی آن هستند؛ چرا که ما در این اوضاع و احوال کمبود انرژی و آب به هیچ وجه صادرات به کشورهای همسایه نظیر پاکستان، افغانستان و عراق انجام نمی‌دهیم؛ چرا که قصد نداریم با صادرات خاموشی‌های بیشتری را در کشور به مردم تحمیل کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در کنار این عوامل ما نمی‌توانیم بیش از این به سیستم‌ها و تجهیزات تولید، انتقال و توزیع برق خود فشار آورده یا لطمه‌ای وارد کنیم که قطعا با یک روند کنترلی سعی داریم تا مخاطرات جدی و آسیب‌های احتمالی را در این مقطع از بین ببریم.

وزیر نیرو با بیان اینکه در ماه‌های اخیر شاهد تشکیل کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی با مشارکت چهار وزارتخانه اعم از نیرو، جهاد کشاورزی، صنعت و معدن و وزارت کشور بودیم، افزود: دو معاون رئیس جمهور نیز در این کارگروه عضو هستند و ما هر دو هفته یکبار با طرح مشکلات استان‌ها در این جلسات سعی می‌کنیم تا به نوعی برنامه‌ریزی‌ و هدفگذاری دقیقی را در این حوزه انجام دهیم.

اردکانیان با اشاره به اینکه کم آبی و کم بارشی در ایران موقتی نیست و ما نمی‌خواهیم با طرح شعارهای جذاب در مقابله با خشکسالی به صورت موقت و مقطعی عمل کنیم، گفت: ما باید با این پدیده کنار بیاییم و سعی کنیم با آن سازگاری داشته باشیم.

وی افزود: به جای واژه "مقابله با خشکسالی" از واژه "سازگاری با کم آبی" که در ذات خود دارای استمرار و روند همیشگی است استفاده کنیم و باید به شکل مستمر و دایمی برنامه‌ریزی‌ها در این حوزه انجام شود.

این عضو کابینه دولت دوازدهم ضرورت استفاده صحیح از آب را در بخش کشاورزی یادآور شد و تصریح کرد: ما اگر بتوانیم ۱۰ درصد بهره‌وری را در این حوزه افزایش دهیم قطعا در تامین آب شرب و بخش صنعت با کمترین دغدغه و مشکل روبرو خواهیم شد.

اردکانیان بیان کرد: البته کار در این حوزه تنها وظیفه جهاد کشاورزی برای ارائه الگوی کشت مناسب نیست بلکه باید همه پای کار بیایند و با اختیاراتی که کارگروه به استان‌ها داده در اصلاح فرآیند محصولات کشاورزی یک کار اساسی و ریشه‌ای اتفاق بیفتد.

وی به دیدار اخیر خود با مسئول ستاد ائمه جمعه و همچنین مسئول روحانیون در قم برای تدوین و در اختیار گذاشتن اطلاعات حوزه آب برای بیان آنها در منابر و مساجد اشاره کرد و گفت: ما باید سطح هوشیاری مردم را در این قضیه بالا ببریم؛ چرا که به نظر می‌رسد امسال مسئله آب به یک مسئله پیچیده تبدیل شده است و باید همه تلاش کنند با رفع نارسائی‌ها و کمبودها از التهاب جامعه و مردم کاسته شده و به سمت فراهم کردن بستر آرامش و اعتمادسازی حرکت کنیم و واقعیت‌ها را نیز به مردم بیان کنیم.

اردکانیان اضافه کرد: به نظر می‌رسد در کشور عده‌ای قصد دامن زدن به این وضعیت نامناسب در بخش آب و برق را دارند؛ در حالی که باید با دعوت مردم به صبر و حوصله بیشتر از این مقطع حساس و خطیر عبور کرده و برنامه‌ریزی‌های دقیقی را در راستای سازگاری با شرایط اقلیمی و جوی فراهم کنیم.

وی خاطرنشان کرد: فضایی از کم اعتمادی در تمامی سطوح جامعه قابل مشاهده است و مسایلی همچون کم بارشی، وضعیت نامناسب منابع آبی زیرزمینی یا اقتصاد نامتوازن بخش آب و انرژی که در مجموعه وزارت نیرو به عنوان تهدید جدی تلقی می‌شود به درستی و با دقت بررسی و در این زمینه اظهارنظرهای کارشناسی انجام شود.

اردکانیان بیان کرد: افزایش سطح رضایتمندی مردم با شیوه‌های درست اجرا و نظارت به دست می‌آید ولی ما در سال جاری در بدترین وضعیت کم آبی و خشکسالی در نیم قرن اخیر قرار گرفتیم؛ به طوری که اکثر استان‌ها با مشکلات و دغدغه‌هایی در این زمینه دست و پنجه نرم می‌کنند.

وی متوسط کاهش بارندگی را نسبت به سال‌های گذشته ۲۶ درصد دانست و افزود: این کم بارشی‌ها در مناطق مرکزی و جنوبی کشور تا ۸۵ درصد است؛ به طوری که ما در استان سیستان و بلوچستان بارش سالانه‌مان حتی به ۳ میلی‌متر نیز نمی‌رسد، طوفان و بادهای موسمی ماسه‌ها را تا قد درخت خرما بالا برده و ما با تانکر آبرسانی در این مناطق انجام می‌دهیم.

وزیر نیرو ضرورت استفاده حداکثری از منابع را در ایجاد حس رضایتمندی در مردم بسیار مهم و خطیر توصیف کرد و گفت: این احساس رضایتمندی به افزایش اعتماد عمومی و حل مشکلات مردم کمک خواهد کرد.

اردکانیان در مورد خاموشی‌های اخیر و محدودیت تامین برق در شبکه‌های سراسری اظهار کرد: همچنان انتظار داریم مردم در این شرایط حساس الگوی مصرف را هم در برق و هم در حوزه آب رعایت کنند تا با تکیه بر این شیوه‌های صحیح بتوانیم کار را مطلوب و شایسته به پیش بریم.

وی به بازدید خود از طرح‌ها و پروژه‌های صنعت آب و برق استان اردبیل اشاره کرد و گفت: با سرمایه‌گذاری بیش از ۵۷۰۰ میلیارد تومانی این پروژه‌های زیربنایی در استان اردبیل تا پایان دولت دوازدهم تکمیل و به بهره‌برداری خواهد رسید.

223223

کد خبر 789556

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام ۰۷:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۲
  1 0
  خوب اقاي اردكانيان شايعه ها نگفتند كه ما به افغانستان و پاكستان اب صادر كرديم، بحث سر كشور عراق و كويته... چرا هيچ مسوولي با مردم روراست نيست?
 • بی نام IR ۰۷:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۲
  0 1
  واقعا؟؟؟
 • مجید A1 ۱۳:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۲
  2 0
  این اظهارات در حقیقت زمینه سازی جهت انتقال هر چه بیشتر آب از استانهای جنوب غربی به استانهای نور چشمیست. اگر کمبود آب وجود دارد پس این همه شالیزار و پرورش ماهی در استانهای کویری مثل اصفهان و قم چه معنایی دارد؟