۰ نفر
۲۶ تیر ۱۳۹۷ - ۰۶:۵۵

روزی که دولت تصمیم جلسه شبانگاهی خود را در خصوص «ارز تک نرخی» اعلام کرد من خیلی ذوق‌زده شدم .چون از فواید تک‌نرخی شدن ارز در اقتصاد ایران وجلوگیری از رانت و فساد بسیار شنیده بودم و می‌دانستم که بخشی از فساد در دستگاه‌های کشور حاصل ارز چندنرخی و تفاوت قیمت ارز دولتی و آزاد است. اما اکنون چند ماه پس از آن تصمیم با خود می‌اندیشم که ای‌کاش این ۴۲۰۰ تومانی لعنتی وارد اقتصاد ایران نمی‌شد تا این همه فساد اعتمادسوز رخ نمی‌داد.

حالا معلوم شده است که آن تصمیم شبانگاهی چندان هم ناگهانی و اضطراری گرفته نشده است! بلکه «از ما بهتران» قبلا رانت اطلاعاتی آن را در اختیار داشته‌اند و لذا برخی از شرکت‌هایی که از این ۴۲۰۰ تومانی لعنتی بهره‌مند شده‌اند ۲ ماه و بعضا ۳ روز! قبل از این تصمیم با سرمایه‌ای اندک تاسیس شده‌اند و سپس با ارتباطات کثیف خود ارز ۴۲۰۰ تومانی لعنتی را بلعیده‌اند، بخشی از آن را به جیب زده‌اند و الان معلوم نیست کجاست، مثل ۲۲۰ میلیون یورویی که برای واردات موبایل گرفتند و فقط ۷۵ میلیون یورو موبایل وارد کردند! بخش دیگر را هم هر چه دوست داشتند وارد کرده‌اند و به هر قیمتی هم دوست داشتند فروخته‌اند و یک‌شبه ره صد ساله را رفته و میلیاردر شده‌اند .

اکنون رئیس جمهور ودولت قاطعانه وارد کارزار مقابله جدی با مفسدان ارزی شده اند و حمایت رهبر فرزانه انقلاب از دولت و همکاری قوه قضائیه قطعا سرانجامی امیدبخش را برای این مبارزه رقم خواهد زد اما از باب ضرورت پیشگیری قبل از درمان باید نکاتی را مدنظر داشت.

یک ضرب المثل قدیمی میگوید :«اول چاه را بکن بعد منار را بدزد»بنظر می رسد« ازمابهتران» عاشق ۴۲۰۰ تومانی های نازنین به این ضرب المثل بطور کامل عمل کرده  ومنارها را در چاههای ازقبل پیش بینی شده پنهان کرده اند بطوریکه دست هیچ بنی بشری به آن نمی رسد ! اما مسئولانی که باید از منظر مثبت وایجابی به این ضرب المثل عمل می کردند هیچ تمهیدی برای بعداز ارز تک نرخی نیندیشیدند .

سالهاست که ازاصلاح ساختارهای معیوب کشور سخن گفته می شود. دوسال پیش در یادداشتی تحت عنوان «ساختارهای پلاسکویی ایران »(*)  در این مورد نوشتم وهشدار دادم که اگر دراین مورد تدبیری اندیشیده نشود این ساختارها برسر کشور آوار خواهند شد واکنون شاهد آوار ساختارهای پلاسکویی فساد آفرین برسر اقتصاد ایران هستیم بطوریکه فکر وذکر مسئولان آوار برداری فساد از اقتصاد شده است .

چه کسی است که نداند ارزهای دولتی تخصیص داده شده ای که مسئله آفرین شدند از طریق ارتباط باافرادذی نفوذ وصاحب امضا به جیب مفسدان ارزی سرازیر شده است واگر در مبارزه با فساد،بازهم در بر همان پاشنه ای که تاکنون چرخیده، بچرخد از هیاهوی برخورد شدید هم هیچ آبی برای ملت گرم نخواهد شد !مگر اینکه باعناصرصاحب نفوذ وامضا که بستر فساد را فراهم آوردند قاطعانه برخورد شود وسریعا از بدنه دستگاههای اداره کننده کشور طرد وبدون ملاحظه مجازات موثر شوند ومردم هم در جریان قرار گیرند.

ارز تک نرخی بدون فساد ورانت در یک ساختار اقتصادی سالم وشفاف قابل اجراست واین یک واقعیت انکار ناپذبر است .تبدیل تهدید تحریم به فرصت خود اتکایی ومقاومت تنها می تواند از طریق اراده ای مصمم وقوی برای اصلاح ساختارهای فساد آفرین وپیشگیری از فساد در ساختارهای کشور ونیز شفافیت کامل اقتصادی اتفاق بیفتد وگرنه مفسدان ارزی هم مانند اختلاسگران ومفسدان اقتصادی وصاحبان معوقات بانکی از طریق شبکه فاسد عنکبوتی تاریکخانه اقتصاد کشور  بزودی حاشیه امن پیدا خواهند کرد وبه همه منادیان برخورد شدید خواهند خندید !راستی این آقای «ح.ه» که اخیرا با ۱۰۰۰ میلیارد تومان معوقه بانکی دستگیر شده چه اسم با مسمایی دارد نامی متناسب با عاقبت شیرین همه غارتگران بیت المال، که با تلخندبه همه می گویند: هه هه !

---------------------------
* سرمقاله روزنامه خراسان ۱۱ بهمن ۱۳۹۵

کد خبر 790525

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =