تاثیر قطعی ۳۰ درصدی سوابق تحصیلی در کنکور حاشیه‌های زیادی را ایجاد کرده و صدای بسیاری از دانش‌آموزان را بلند کرده‌ است؛ اما این طرح به نفع یا به ضرر کنکوری‌هاست؟

فاطیما فردوس: تاثیر قطعی ۳۰ درصدی سوابق تحصیلی در کنکور حاشیه‌های زیادی را ایجاد کرده و صدای بسیاری از دانش‌آموزان را بلند کرده‌ است؛ اما این طرح به نفع یا به ضرر کنکوری‌هاست؟ گروهی می‌گویند این طرح برای حذف کنکور ایجاد شده و خوب است و گروهی دیگر می‌گویند با این روند برگزاری امتحانات نهایی حق کنکوری‌ها ضایع می‌شود؛ اما مشکل اصلی تراز کنکور و امتحانات نهایی است.

از سال ۸۶ طرحی در مجلس به جریان افتاد که مربوط به حذف کنکور بود؛ طرحی که هدفش را اینطور عنوان می‌کرد که می‌خواهد برای کم‌کردن استرس و فشار کنکور و اینکه سرنوشت داوطلبان در یک آزمون ۴ ساعته رقم نخورد و در طی چند سال سنجیده شوند، کنکور حذف شود و سوابق تحصیلی ملاک ورود به دانشگاه‌ها شود؛ اما بعد از گذشت چند سال از نظر عملیاتی این طرح به مشکل خورد و اجرایی نشد. به‌همین خاطر سال ۹۲ نمایندگان مجلس طرح دیگری را تصویب کردند به اسم طرح سنجش و پذیرش دانشجو. سرفصل اصلی این طرح این بود که به‌طور مشخص طی ۵ سال، ۸۵ درصد ظرفیت ورود به دانشگاه‌های کشور بدون کنکور و صرفا با سابقه تحصیلی و نمرات امتحان نهایی سال سوم دبیرستان که به‌صورت کشوری برگزار می‌شود، باشد. برای پیشبرد اجرای این طرح هم قرار شد شورایی تشکیل شود تحت عنوان شورای سنجش و پذیرش دانشجو.

تا اینجای کار مشکلی وجود نداشت و هر سال سازمان سنجش تعدادی از دانشگاه‌ها را بدون کنکور اعلام می‌کرد و هر سال تعداد آنها بیشتر می‌شد و در نهایت در حال حاضر که در سال ۹۷ هستیم بیشتر از ۸۵ درصد رشته‌ها و دانشگاه‌ها بدون کنکور هستند. در واقع دانش‌آموز کافی است مدرک دیپلمش را بردارد، به دانشگاه موردنظر برود و ثبت‌نام کند؛ اما برای کمتر از ۱۵ درصد رشته‌های باقیمانده مثل پزشکی، دندان‌پزشکی یا رشته‌های تاپ در دانشگاه‌های معتبر باید در کنکور شرکت و رقابت کنند. مشکلی که وجود دارد این است که طراحان این طرح، برای همین ۱۵ درصد رشته پرطرفدار هم می‌خواهند که کنکور نباشد. این تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور در سال ۹۲ به‌صورت تاثیر مستقیم ۲۵ درصدی بود. تاثیر مثبت هم به این شکل است که لحاظ‌کردن سوابق تحصیلی کمک می‌کرد که رتبه داوطلب بهتر شود.

تاثیر قطعی باشد، نه مستقیم!

تا اینجای کار هم همه راضی بودند و هیچ‌کس اعتراضی نداشت؛ اما از سال ۹۲ باز هم عده‌ای از داوطلبان گفتند که موافق این طرح نیستند و می‌خواستند که تاثیر سوابق تحصیلی نه به‌صورت مستقیم که به‌صورت قطعی باشد. یعنی چه به نفع داوطلب و چه به‌ضرر داوطلب، در نتیجه کنکورش تاثیر بگذارد. این طرح باعث شد که داوطلبان به دیوان عدالت اداری شکایت کنند و در نهایت دیوان رای داد که مصوبه تاثیر قطعی سوابق تحصیلی باطل شود. مجلس نهم باز هم به این قضیه ورود کرد و قانون را به‌نحوی اصلاح کردند که بتواند رای دیوان عدالت را دور بزنند؛ اما باز برای اینکه جو آرام شود و به‌علت تعداد زیاد نارضایتی دانش‌آموزان در کنکورهای ۹۵، ۹۶ و ۹۷ تاثیر به شکل تاثیر مثبت بود تا اینکه الان مجددا شورای سنجش و پذیرش دانشجو تشکیل جلسه دادند و تصویب کردند که تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور ۹۸ به شکل تاثیر قطعی بازگردد.

تاثیر قطعی سوابق تحصیلی چه نتایجی در بردارد؟ 

در کنکور سراسری برای اینکه رتبه یک داوطلب مشخص شود از سیستمی استفاده می‌شود به اسم ترازبندی. در امتحانات نهایی هم بازه نمرات حداکثر ۸۰ نمره است که بسیار کم‌تر از بازه درصدی نمرات کنکور است. حالا این موضوع چه مشکلی ایجاد می‌کند؟ اگر داوطلبی درس زیست را ۱۰۰ درصد بزند و تراز اول را کسب کند، اگر نمره امتحان نهایی‌اش در این درس ۱۹ باشد، ترازی که این نمره امتحان نهایی می‌دهد، حدود ۸ هزار است. به‌علت تفاوت سطح و گستردگی داوطلبان و محدودیت بازه نمره‌ای که وجود دارد و اینکه اساسا امتحان نهایی و فلسفه امتحانات مدرسه ایجاد تفکیک بین داوطلبان نیست، تراز نمره امتحان نهایی حتی اگر داوطلبی ۲۰ بگیرد به مرتب پایین‌تر از تراز رتبه کنکور است. حالا اگر سوابق تحصیلی تاثیر ۳۰ درصدی قطعی داشته باشد، چه اتفاقی برای داوطلب میفتد؟

به‌عنوان مثال داوطلب زیست را ۱۰۰ درصد زده و تراز ۱۴ هزار گرفته است، با ۳۰ درصد تاثیر سوابق تحصیلی و ۷۰ درصد کنکور، جمعشان می‌شود ۱۲ هزار و ۲۰۰. یعنی داوطلب با تراز ۱۴ هزار کنکور به‌خاطر تاثیر قطعی سوابق تحصیلی حدودا ۲ هزار رتبه افت می‌کند. حالا داوطلبی را در نظر بگیریم که سوابق تحصیلی برایش حساب نمی‌شود؛ مثلا داوطلب یا قبل از سال ۸۴ دیپلم گرفته که آن زمان امتحان نهایی نبوده و شامل سوابق تحصیلی نمی‌شود یا دیپلم غیرمرتبط دارد و حالا می‌خواهد کنکور تجربی بدهد. این فرد حتی اگر معدلش ده باشد و زیست را ۱۰۰ بزند تراز ۱۴ هزار را می‌گیرد و از آنجایی که سوابق تحصیلی برایش لحاظ نمی‌شود، همان تراز ۱۴ هزار به او تعلق می‌گیرد. پس با تاثیر سوابق تحصیلی به‌صورت قطعی اگر فردی دیپلم انسانی داشته باشد و کنکور تجربی بدهد یا قبل از سال ۸۴ دیپلم گرفته باشد، سوابق تحصیلی برای او لحاظ نمی‌شود و رتبه بالاتری کسب می‌کند از داوطلبی که نمره ۱۹ در درس زیست گرفته است.

راه‌حل حذف کنکور همین است

در همین میان داوود محمدی، نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در واکنش به اعتراض دانش‌آموزان به تاثیر قطعی۳۰ درصدی سوابق تحصیلی در کنکور گفته است: «به آنها قول می‌دهیم که این مسئله را دنبال می‌کنیم، همچنین مذاکره می‌کنیم تا دوباره این مصوبه مورد بازبینی قرار گیرد. با توجه به این‌که قانون حذف تدریجی کنکور در مجلس شواری اسلامی تصویب شده، ما از وزات علوم و وزارت آموزش‌و‌پرورش خواسته‌ایم آن را طبق قانون اجرایی کنند و راه اجرایی آن نیز همین است. این تصمیم باید گرفته می‌شد و چاره دیگری نبود. ما باید سوابق علمی دانش‌آموزان را جایگزین آزمونی کنیم که حداکثر دو تا سه ساعت زمان می‌برد و در واقع آن شاخص‌های لازم برای تشخیص توان علمی دانش‌آموزان را ندارد، این در حالی است که سوابق تحصیلی دانش‌آموزان که در دوران دبیرستان به دست آورده‌اند باید با دقت استخراج شود. خانواده‌ها و دانش‌آموزان باید با شرایط کنکور کاملا آگاه باشند؛ ضمن اینکه چگونگی برگزاری امتحانات در مدارس باید با دقت کافی باشد و عادلانه در رابطه با توانمندی‌های یک داوطلب اظهارنظر دقیق صورت بگیرد.»

لزوم نظارت جدی بر امتحات نهایی

با این حال برخی کنکوری‌ها این اتفاق را بی‌عدالتی می‌دانند و معتقدند که در امتحانات هم تقلب و هم در تصحیح اشتباه صورت می‌گیرد؛ به همین دلیل تاثیر مستقیم سوابق عادلانه نیست. در واقع به‌نظر می‌رسد اگر این طرح برای حذف تدریجی کنکور است، باید نظارت جدی بر امتحان‌های نهایی انجام شود تا از رفتارها و روش‌های سلیقه‌ای جلوگیری شود. در همین میان از یکی از کاربران خبرآنلاین نوشته است: «یک زمانی فکر می‌کردم کنکور خیلی نامردیه ولی الان به این نتیجه رسیدم با این وضع نظارت مسئولین غیر از کنکور هر راه دیگری در ایران غلط است.» کاربر دیگری نوشته است: «من سال ۸۸ دیپلم گرفتم؛ الان یک مدرک دارم که هیچ فایده‌ای نداره و می‌خوام دوباره کنکور بدم اما معدلم خوب نیست. اون زمان که ما امتحان نهایی دادیم اصلا حرف از تاثیر مستقیم سوابق تحصیلی نبود، من از کجا می‌دونستم یه روزی معدل سومم تو آینده‌آم تاثیر داره.» کاربر دیگری هم نوشته است: «همه این طرح‌ها منجر می‌شود تا کنکوری‌ها به کلاس کنکور و مدارس غیرانتفاعی میل پیدا کنند. اینا همه برای اینه که ملت بچه‌هاشون رو بفرستن مدرسه غیر انتفاعی و بعضی‌ها به نون و نوایی برسن و هم بچه به راحتی نمره عالی بگیره.»

۴۲۲۳۸

کد خبر 791140

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 22
 • نظرات در صف انتشار: 1
 • نظرات غیرقابل انتشار: 2
 • محمد A1 ۰۴:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۴/۳۰
  21 94
  گزارشتون کاملا جهت دار وبه نفع موسسات کنکوری وگفته های کذب ان هاست هیچ کارشناس دلسوزی رقم خوردن تمام سرنوشت داوطلبی که خواهان رشته های پرطرفدار است را در4ساعت مصلحت نمیداند. سیستم بقیه کشورهایی که کنکور برگزارمیکنند نیز سوابق تحصیلی کنار کنکور است وسوابق تحصیلی نقش خیلی پررنگی دارد
  • بی نام A1 ۰۵:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۴/۳۰
   53 8
   گزارش کاملا درسته وجانبداری نبود ... اگر قراره بازار کنکور جمع بشه یه شبه نمیشه .... معدل هم نباید یه شبه تاثیر داشته باشه ..... این قانون رو اگر قراره اجرا کنند باید از دو سال دیگه شروع کنند تا حقی ضایع نشه ....
  • فرهاد A1 ۰۷:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۱
   26 2
   کنکور حذف بشه، جاشو رانت و تبعیض میگیره، مقایسه ی کشوری با این حجم فساد با کشورهای سالم، اشتباهه، دودش میره تو چشم بچه هایی که از طبقات ضعیف میتونستن با کنکور به زندگی بهتری برسن.
  • کارمند دانشگاه A1 ۰۸:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۱
   10 9
   موسسات کنکور دکان هایی ببش نیستند و سواد مدرس هاشون حتی از دانش آموزها و داوطلب ها کمتره. سوای از این به نظر من تمام این بحث ها بیهوده است . چونکه دانش آموزها وقتی وارد دانشگاه میشن اکثریتشون دنبال هرچی هستند غیر از درس خوندن. اولین فکرشون پیدا کردن دوست پسر یا دوست دختره. غایت آرزوشون اینه که دور هم با جنس مخالف در کافه بنشینند و سیگاربکشنند و ازادانه با هم دست بدهند و... . آخر ترم هم یه مشت جزوه کپی میکن و به لطف استادشون زکری یه واحدی پاس میکنند و آخر دوره هم بدون هیچ تخصصی یه مقوا بیخاصیت به اسم مدرک میگیرن و تازه شاکی هم میشن که چرا برای ما شغل نیست
 • علی A1 ۰۴:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۴/۳۰
  10 72
  چرا سرنوشت ما برای قبولی در رشته های پرطرفدارفقط باید با تست سنجیده شود درهمه جا هم در تست وهم در تشریحی داوطلبان سنجیده میشوند اما درایران موسسات کنکور به شدت مخالف اندمت خواهان تاثیر واقعی معدلیم تاثیر مثبت یعنی ضریب کنکور هم چنان 100ونهایی 0
 • بی نام A1 ۰۵:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۴/۳۰
  85 4
  این طرح ظلم مطلقه کافیه به اتفاقاتی که در سطح امتحانات نهایی میفته نگاه کنید، هر سال سوالات لو میره، کیفیت آموزشی مداراس تهران با شهرستان دور افتاده قابل قیاس نیست، این طرح فقط به نفع دانش اموز مدارس غیر انتفاعیه، باز هم طرحی به نفع سرمایه و پول
  • بی نام DE ۱۰:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۴/۳۰
   35 4
   تاثير قطعي يك ظلم بزرگ در حق داوطلبان سخت كوش است،هيچ وقت دانش يك داوطلبي كه براي كنكور آماده ميشه حتي با معدل ١٤ قابل مقايسه با يه معدل ٢٠ نيست من خودم دانش آموزي رو با معدل ٢٠ ميشناسم هيچ وقت به مطالب مسلط نيست چون شب امتحان خونده رفته نمره گرفته ولي كساني كه زحمت ميكشن و روزانه ساعات زيادي رو مطالعه ميكنند به مطالب مسلط تر هستند پس كنكور كاملا عادلانست چون كسي قبول ميشه كه تسلط بيشتري داري...هركي هم ميگه كنكور عادلانه نيست به خاطر تنبلي از زحمت كشيدنه انگاري تو كشور ما رسمه همه چي رو دور زدن...درضمن با قانون تاثير مثبت بچه پولداري كه غير انتفاعي ميخونه و مدام آب ميوه ميخوره با اون بچه روستايي برابر نيست كه معدلشون هم با هم سنجيده بشه
 • بی نام A1 ۰۵:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۴/۳۰
  85 3
  این قانون جدید تاثیر قطعی 30 درصد ظلم آشکار به بچه هاست و بی عدالتی در ذات خودش دارد. برای اجرای این قانون باید زیرساختهای مدارس کشور برای اجرای امتحانات نهایی درست با حداقل استاندارد و تصحیح اوراق به صورت عادلانه و درست و حداکثر استاندارد فراهم شده باشد و به همین خاطر باید از سالهای آینده شروع شود. داوطلبی که امسال دیپلم گرفته است و سال قبل معدل پیش دانشگاهی او با تقلبهای گسترده و لو رفتن سوالات بدست آمده است در سال 98 به صورت ناعادلانه میتواند در دانشگاه پذیرفته شود ... ضمنا اگر سایر بچه های پیش دانشگاهی سال قبل میدانستند که قرار است تاثیر قطعی اعمال شود امتحانات نهایی را جدی می گرفتند. به هر حال تغییر این قانونها سالیانه ظلم است. مثل قانون جدید 30 درصد سهمیه که با این خبر فراموش شد...
 • مخدی حسینی RO ۰۵:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۴/۳۰
  18 30
  چرا انقد گزارشتون جهت دار بود؟؟؟؟ میدونین دارین راجع به سرنوشت چند ملیون جوون و خانواده حرف میزنین؟؟؟؟ وقتی فریاد زده میشه که سازمان سنجش میگه 85 درصد داوطلبا کنکور رو دوس دارن نه امتحانات نهایی رو یعنی تمام والسلام گزارش جهت دار واقعا خدارو در نظر نمیگیرین؟؟؟
 • بی نام A1 ۰۵:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۴/۳۰
  27 1
  عه این گزارش ها جهت دار و به نفع موسسه هاس هیچی. هم ما و هم شما نظارت روی امتحانات نهایی سوم و دیدید که ندیدید؟؟؟؟؟ سوالا دونه به دونه لو می رفت ؟؟ حالا میخوان تاثیر و قطعی کنن نه به نفع اونی که سوالارو داشت نه به نفع ما اگه میخوان سیستم عوض کنن باید از نظام جدید شروع کنن که طبق سیستم کتاباشون هم تغییر کرده نه ماهایی که برای آخرین بار کنکور می دیم، اونم با این همه داستان و مکافات
 • بی نام A1 ۰۶:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۴/۳۰
  44 8
  چون کنکور یه خورده منصفانه است می خوان حذفش کنند
 • بی نام A1 ۱۱:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۴/۳۰
  33 2
  اگه این طرح اجرا میشه ما دانش آموزان تا پایان عمر مصوبان و اجراکنندگان رو نفرین می کنیم.شما به این مثال توجه کنید اگه کسی زیست رو ۱۰۰بزنه نمره ۲۰ امتحان نهایی باعث می شه تراز زیستش پایین تر از کسی بشه که امتحان نهایی نداشته و فقط زیست رو ۱۰۰ زده بدون اینکه نمره ای در درس زیست داشته باشه.سرمو به کجا ااااا بکووووبم؟ آخه این عدااالته به آدم بی سواد هم این داستان رو تعریف کنی متوجه میشه که این بی عدالتی محضه
 • فرهاد FI ۱۱:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۴/۳۰
  9 3
  اين قانون دهن كجي به ٨٥٪؜ از بچه هايي كه ميخوان امسال كنكور بدن و مخالف اين قانون هستن طبق نظرسنجي هاي رسمي انجام شده، چرا انقدر استرس و ترس بايد وجود داشته باشه واسه بچه هايي كه خودشون انقدر استرس امتحان كنكورو دارن و به وسيله يه سري موسسه دارن به راحتي براي موفقيت پول خرج ميكنن كه اين موسسه ها فربه تر بشن چرا اين قانون ها جلوي اين موسسات سودجورو نميگيرهواقعأ ...
 • بی نام A1 ۱۲:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۴/۳۱
  6 0
  من خودم تو شهر مرزی با معلمان بسیار معمولی درس میخونم اسم نمیبرمکه بخاطر گرد و خاک های متعدد ما از کلاسهای درس محروم بودیم و مدارس هی تعطیل میشد و این مشکل چندین ساله این شهره.تقریبا همه درسارو خودخوان میخوندیم و بدلیل مشکلات فراوان ذهنمون رو بر قبول شدن میگذاشتیم.سر جلسه امتحانات هم که سیزده به در بود تو هر کلاس ۳۰ تا دانش آموز گذاشتن و یک مراقب که اونم داشت با موبایلش بازی میکرد.بعضی ها هم مثل من که جلو چشم بودیم تقلب کمی سخت بود اما ته کلاس همیشه تقلب بوددر حد جابجایی اوراق.هرچی بود گذشت و عده ای واقعا سوختن.تقاضا دارم برای کنکور ۹۸ قطعی بودن معدل رو لغو کنید.
 • بی نام A1 ۱۳:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۴/۳۱
  8 0
  من توی یه شهر مرزی که معلمانش بسیار معمولی اند درس میخوانم.این شهر به خودی خود شهر محروم از هرگونه امکانات آموزشی هست.اضافه بر اون بدلیل گرد و خاکها مدارس هم تعطیل میشدن و ما از همون کلاس ها هم محروم میشدیم و مجبور بودیم خودخوان باشیم. مدارس هم هیچ گونه تدبیری برای این شرایط پیش بینی نکرده بودن و بین التعطیلی و تعطیل های رسمی هم که میخورد دیگه کلا بدبخت بودیم.ذهنمون درگیر قبول شدن بود بخاطر شرایط بدی که حاکم بودباید در سهمیه بزارنش منطقه۵. بازهم اضافه کنید امتحانات نهایی هر ۳۰ دانش آموز رو به یه مراقب در یه کلاس میسپردن که اونم هی صداش میکردن و کلاس میرفت تو هوا. له شدن زیر پای عده ای که فقط بخاطر مکانشون از ما بالاتر ان خیلی دردناکه.لطفا مسئولان محترم لغو کنن.
 • بی نام A1 ۰۶:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۱
  5 0
  مشکل واقعی تبعیض و تفاوت درآمد مشاغل و زندگی سخت فعلی هست که باعث شده همه بخوان برن پزشک بشن من خودم تکنسین هستم واقعا ناراحتم چرا اینجور تفاوت دستمزد باید باشه تمام کار روی دوش من وهمکادام هست وکلی منتم میزارن سرمون ولی پول هست که میره جیب پزشکها حتی ماهم تصمیم گرفتیم برای رهایی از این اوضاع دوباره کنکور بدیم چون در ایران فقط پزشک باید باشی که زندگی بکنی در غیر اینصورت رنگ آسایش برتو حرام هست
 • بی نام A1 ۰۶:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۱
  1 22
  اگه تاثیر ۳۰ درصد قطعی بشه خیلی خوب میشه
 • بی نام IR ۰۷:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۱
  7 0
  من نمیدونوم چرا تو کشور ما اینقدر راحت طلب هستند آخه امتحان نهایی که نمیشه ملاک ورود به دانشگاه ها با این وضعیت تصحیح امتحانات و شرایط برگزاری بهترین راه فقط و فقط کنکور هست بچه هارو همیشه راحت طلب بار میاریم اگه اینطور بریم جلو هر روز باید یک قانون جدید مجلس تصویب کنه
 • بی نام A1 ۰۷:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۱
  5 0
  من مخالف جدی این مصوبه هستم دلایل هم همه میدونن ساده ترینش از لو رفتن سوالا که بگذریم تصحیح متفاوت هر مصحح در هر حوزه امتحانی هست
 • ؟؟ A1 ۰۹:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۱
  3 0
  دیگه نخونیم برای کنکور ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
 • علی DE ۱۳:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۲
  3 1
  خواهش می کنم تاثیر رو قطعی نکنید. من سالی که دیپلم گرفتم علاقه مند به درس نبودم و نمره کمی گرفتم الان که می خوام برای کنکور بخونم چرا باید تاوان بدم؟؟؟
 • نگار A1 ۲۰:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۲
  0 1
  سلام اگه کسی نهایی سومشو سال ۸۴ به بعد گرفته باشه و پیش دانشگاهی قبل از ۹۱ گرفته باشه شامل این طرح میشه؟