تسنیم نوشت: رئیس اتحادیه دانشگاه‌های غیر انتفاعی استان اصفهان گفت: در سال‌های اخیر تعداد داوطلبان کنکور کاهش یافته و صندلی‌های دانشگاه‌های سراسر کشور از دانشجو خالی شده است.

علی آهومنش امشب در مراسم افتتاحیه دبیرخانه و معارفه اعضای هیئت اجرایی جذب هیئت علمی استان اصفهان با بیان اینکه سالانه یک میلیون نفر از دانشگاه‌های کشور فارغ‌التحصیل می‌شوند، اظهارداشت: دولت تنها می‌تواند برای 200 هزار نفر از آنها شغل ایجاد کند و 800 هزار نفر از آنان به مشاغل غیر مرتبط جذب می‌شوند.

وی با بیان اشاره به کاهش تعداد داوطلبان کنکور و خالی شدن صندلی‌های دانشگاه‌های سراسر کشور، افزود: براساس آخرین اطلاعات موجود 300 دانشگاه علمی کاربردی، 80 دانشگاه پیام نور، 60 دانشگاه آزاد اسلامی و 49 دانشگاه غیرانتفاعی از شمار دانشگاه‌های کشور کاسته شده است.

رئیس اتحادیه دانشگاه‌های غیر انتفاعی استان اصفهان با اشاره به کاهش جمعیت دانشجویی و لزوم ساماندهی وضعیت دانشگاه‌های کشور، گفت: گسترش بی‌رویه دانشگاه‌ها در سراسر کشور معضل نظام آموزش عالی است.

وی با بیان اینکه در 12سال گذشته شمار دانشگاه‌های کشور به2هزار و880 واحدرسیده و باتوجه به این روند وزارت علوم فرایندساماندهی  دانشگاه‌های مختلف را آغاز کرده است، بیان کرد: در حال حاضر شمار دانشجویان از 4 میلیون و 800 هزار نفر به 4 میلیون و 200 هزار نفر کاهش یافته است و در برنامه ششم توسعه یک میلیون نفر دیگر نیز از این تعداد کاسته می‌شود.

آهومنش با بیان اینکه اگر شمار دانشجویان هر واحد دانشگاهی کمتر از هزار نفر باشد، ادامه فعالیت آن مقرون به صرفه نیست، اظهار داشت: مسئولان وزارت علوم معتقد هستند که تعداد زیادی از دانشگاه‌ها باید تعطیل شود.

وی با بیان اینکه به دلیل وضعیت اقتصادی کشور میزان سرمایه‌گذاری دولتی در نظام آموزش عالی رو به کاهش است، تصریح کرد: امروز به ازای هر 45 دانشجو یک عضو هیئت علمی وجود دارد در حالی‌که باید به ازای هر 25 نفر دانشجو یک عضو هیئت علمی استخدام شود.

رئیس اتحادیه دانشگاه‌های غیر انتفاعی استان اصفهان با بیان اینکه در شرایط فعلی می‌توانیم سالانه 7 هزار عضو هیئت علمی استخدام کنیم، گفت: بر اساس برنامه زمان‌بندی شده باید تا سال 1409 تعداد 187 هزار عضو هیئت علمی در کشور وجود داشته باشد، باید از هم اکنون برای رسیدن به آمار سال 1409 سالانه 10 هزار عضو هیئت علمی استخدام شوند.

وی با اشاره به افزایش 28 برابری دانشجویان از اول انقلاب تاکنون در کشور، بیان کرد: با توجه به این رشد اعضای هیئت علمی به این میزان افزایش نیافته است.

آهومنش با اشاره به اینکه گستردگی بیش از حد واحدهای دانشگاهی مانع جلوگیری از اتلاف سرمایه شده است، تصریح کرد: تمرکز برنامه‌ریزی در نظام آموزش عالی وجود ندارد و نهادهای مختلفی مانند کمیسیون‌های مجلس شورای اسلامی، وزارت بهداشت، دانشگاه آزاد و شورای انقلاب فرهنگی تصمیمات مختلفی در این بخش می‌گیرند.

استاد در نظام آموزش عالی کشور نقش مهمی دارد

رئیس دانشگاه شهرضا در ادامه این جلسه با بیان این‌که در زمینه جذب اعضای هیئت علمی این مرکز، تلاش قابل توجه‌ای برای جذب نخبگان بومی انجام شده است، بیان کرد: دانشگاه شهرضا با برخورداری از اساتید مجرب و توانمند و ظرفیت بالا در زمینه جذب اعضای هیئت علمی و دانشجویان مستعد و نزدیکی به قطب‌های صنعتی، آینده‌ای درخشان در امر پژوهش و فناوری برای خود ترسیم کرده است.

امیرحسین علی بیگی با اشاره به اینکه فرایند جذب اعضای هیئت علمی باید بر اساس موازین علمی و با درنظر گرفتن تعهد افراد به مبانی انقلابی است، افزود: نباید اجازه دهیم دانشگاه محل تاخت و تاز مخالفان نظام باشد.

وی با تأکید بر اینکه استاد در نظام آموزش عالی کشور نقش مهمی دارد،تصریح کرد: قداست جایگاه استاد در فرایند تعلیم و تربیت دانشگاه ایجاب می‌کند که توانمندترین افراد به کار گرفته شوند.

رئیس دانشگاه شهرضا با بیان اینکه مهمترین رسالت اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها تربیت نسل‌های آینده کشور است، بیان کرد: اعضای هیئت علمی باید افرادی را تربیت کنند که در آینده می‌خواهند به عنوان مدیر و کارشناس در بخش‌های مختلف کشور فعالیت کنند.

2323

کد خبر 788506

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =