۰ نفر
۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۷:۲۶

ایرنا نوشت: محققان آمریکایی در آزمایش‌هایی که با استفاده از مگس میوه انجام دادند، نحوه اثرگذاری دمای محیط را بر انتخاب دی ان ای میتوکندریایی شناسایی کردند.

 

میتوکندری، اندامکی در سلول است که وظیفه آن تنفس سلولی و انتقال انرژی است.
دی ان ای میتوکندریایی معمولاً تنها از طریق مادر از نسلی به نسل دیگر منتقل می‌شود و محققان مدت‌ها بر این باور بودند که تنوع دنباله نوکلئوتید آن نه تأثیری بر عملکرد سلول‌ها دارد و نه به‌صورت طبیعی انتخاب می‌شود.
باوجوداین محققان مستنداتی را به دست آوردند که نشان می‌دهد به‌طور طبیعی برخی از انواع دی ان ای میتوکندریایی در شرایط خاص نسبت به برخی دیگر ترجیح داده می‌شوند.
در این تحقیقات دی ان ای میتوکندریایی دو نوع مگس میوه که یکی در مناطق گرمسیری شمال استرالیا و دیگری در مناطق خنک جنوب استرالیا زندگی می‌کنند، موردبررسی و مقایسه قرار گرفت. برای این منظور مگس‌های میوه از مناطق موردنظر جمع‌آوری‌شده و در بین آن‌ها زادوولد انجام گرفت تا خصوصیات این مگس‌ها با یکدیگر ترکیب شود. سپس این مگس‌ها به چهار دسته کوچک‌تر تقسیم‌شده و به‌طور مستقل از یکدیگر در دماهای مختلفی نگهداری شدند. دمای محیطی دو گروه از آن‌ها 19 و 25 درجه سانتی‌گراد و دمای محیطی دو گروه دیگر منطبق بر دمای دو منطقه‌ای بود که مگس‌ها ازآنجا گردآوری شدند.
سپس در یک بازه سه‌ماهه مگس‌های متولدشده در این گروه‌ها را موردمطالعه و بررسی قراردادند. درنهایت مشخص شد در بین مگس‌هایی که در محیط گرم‌تر متولد شدند، نوع خاصی بیش از سایر انواع دیده می‌شود. همین نوع مگس‌ها در مناطق گرمسیری شمال استرالیا نیز متداول‌تر هستند.
در بین مگس‌هایی که هم در شرایط محیطی سرد متولد شدند، به نحو مشابهی غلبه یک نوع خاص بر سایر انواع مگس‌ها قابل‌مشاهده بود. این آزمایش نشان می‌دهد در شرایط خاص، به‌طور طبیعی برخی از انواع دی ان ای میتوکندریایی نسبت به برخی دیگر ترجیح داده می‌شوند.

5656

 

 

 

کد خبر 791792

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =