در رادیو گفتگو بیان شد: ضرغامی با اعلام اینکه فضای مجازی آمده است که انقلاب اسلامی را نجات دهد، گفت: آزادی و نظارت کنونی را به برکت فضای مجازی در اختیار داریم.

عزت اله ضرغامی در پاسخ به این سوال که آیا مدیریت فرهنگی، فرهنگ را به درستی مدیریت می کند یا خیر، اظهار کرد: «این دو مقوله روی هم اثراتی متقابل دارد... بنابراین مدیرانی که خواهان مدیریتی فرهنگ هستند، باید عملکردی فرهنگی داشته باشند.»

وی افزود: «بسیاری نابسامانی ها در حوزه اقتصاد بدلیل بی فرهنگی است؛ یعنی اختلاس، دزدی و رشوه که برهم زننده اقتصاد کشور است، دارای ریشه های [ضد] فرهنگی است. متاسفانه در پی ریل گذاری [غلط] در سال های اخیر، به کرات شاهد مفسده های جدید [اقتصادی] در کشور هستیم.»

اهم اظهارات ضرغامی به شرح زیر است:

* «"فضای مجازی" عنوانی اشتباه است. حوزه سایبر اختراعی بزرگ و بی نظیر در تاریخ تمدن بشری است و تمام شئون زندگی ما را تحت الشعاع قرار داده است.در این فضا همچون هر تکنولوژی وارداتی دیگر فرهنگی خاص مستتر است؛ بنابراین بایستی در حوزه سخت افزار و نرم افزارهای این پدیده وارداتی، دارای برنامه باشیم.»

* «ما به هر دلیل، فضای مجازی را به رسمیت نشناخته ایم؛ دستگاه های دولتی، وزارت اطلاعات و... [در این حوزه با عقب ماندگی رو به رو هستند]. اما این فضا نکات مثبت بسیاری در خود نهفته دارد.آسیب های این فضا نیز بسیار جدی است؛ ولی علی رغم این آسیب ها معتقدم فضای مجازی و توانمندی فناوری جدید آمده است که انقلاب اسلامی را نجات دهد.»

* «انقلاب به امر به معروف و نهی از منکر زنده است که اگر [این مهم] تعطیل شود، چیزی از اسلام باقی نمی ماند و لازمه آن، نظارت عمومی و آزادی برای سخن گفتن است.اگر فضای مجازی وجود نداشت، نه آزادی بدرستی تبیین می شد تا جلوی اشکالات گرفته شود و نه نظارت عمومی آنطور که شاهد آن هستیم، بر کشورمان حاکم می بود و هر دو این سطوح را به برکت فضای مجازی در اختیار داریم.»

* «شورایعالی فضای مجازی را موفق نمی دانم، بنده در حضور رئیس جمهور هم این مسئله را بیان و با جناب روحانی چالش کردم. جلسات این شورا باید حتما هفته ای یکبار برگزار شود؛ ولی هم اینک میانگین زمان تشکیل جلسات بالای 50 روز است.»

* «در ایامی که بحث پیام رسان های داخلی مطرح بود حتی جلسات تا دو ماه عقب افتاد. بنده در یکی از جلسات به عنوان نطق قبل از دستور انتقاد شدید کردم و به آقای رئیس جمهور گفتم بزرگ ترین گله از شما این است که باید هفته ای دو بار جلسه داشته باشید تا موضوعات مهم را حل کنیم. بگذریم که ایشان از جاهایی دیگر دلخور بودند و انتقاد شدیدی به برخی موضوعات کردند. سایرین نیز وارد بحث شدند و اصلا موضوع بحث عوض شد.بنده نسبت به مدیریت فضای مجازی انتقاد دارم؛ ولی بدلیل فقدان برنامه ریزی در این حوزه، مسائل بصورت دو قطبی مطرح می شود. دو قطبی بلای جان جمهوری اسلامی شده است و بر همین مبنا بنده هشتگ دو قطبی ممنوع را طراحی کرده ام.»

* «فضای مجازی هم دو قطبی شد و در انتخابات ریاست جمهوری از آن به عنوان پدیده ای که جریان های سیاسی کشور دو نوع برخورد با آن دارند، [یاد شد]. بنده به واقع فضای مجازی را اینگونه نمی بینم و در فضای مجازی در عمل و بیان از بسیاری کسانی که حتی با آن ها تفاوت فکر و اندیشه دارم، جلوترم.جریانی که در فضای مجازی ایجاد می شود، تا 6 ماه دیگر همچون یک چاقوی تیز فولادی است که بالاترین جنایات را می آفریند.»

* «در وزارت ارتباطات بصورت سلیقه ای عمل شده و در برخی جاها سیاسی کاری می شود. آقای جهرمی به عنوان یک وزیر پر تلاش و جوان بارها به بنده اعلام کرده که ساختار وزارتخانه و فرایند فعالیت ها هیچگونه آمادگی برای [پذیرش و مدیریت] فضای مجازی ندارد؛ لذا ایشان پیشگام شده تا ساختار جدیدی ایجاد کند.فضای مجازی تمام زندگی ما را اشغال کرده است ولی وزارت ارتباطات به تازگی درپی ایجاد ساختار است تا بداند با این پدیده کجا و چگونه باید برخورد کند.»

214214

کد خبر 791829

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 8
 • بی نام IR ۰۹:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۱
  15 2
  همین مونده که یکی مثل جنابعالی منادی آزادی و حقوق مردم بشه اول بابت اون همه انحصار و دروغ پردازی هایی که سالها در اون صدا و سیمای میلی تحت سلطه جنابعالی به خورد ملت دادید در پیشگاه ملت عذرخواهی کنید بعد ژست روشنفکری بگیرید
 • بی نام A1 ۰۹:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۱
  11 1
  پس چرا زماني كه شما در صداوسيماي ميلي رييس بوديد دم از آزادي و نظارت نمي زديد يا وچرا الان با رسانه ها برخورد مي شود؟
 • بی نام A1 ۰۹:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۱
  17 0
  فضای مجازی برای نجات هیچی و هیچکس نیامده و فقط یک ابزار ارتباطی است. می شه از این ابزار برای اهداف سخیف استفاده کرد و می شه ازش برای ترویج اهداف عالی استفاده کرد. این شعار دادن ها بس است.
 • آریو IR ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۱
  13 0
  عجب فرد آزادی خواهی هستند این جناب ضرغامی
 • بی نام DE ۱۵:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۱
  1 0
  کدام فضای مجازی نکنه منظور شما پیام رسان سروش هستش