دخالت دستگاه های اجرایی در آموزش های مهارتی

«خبرجنوب» نوشت: مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای فارس گفت: برخی دستگاه های اجرایی در حوزه آموزش دخالت می کنند و آموزش های مهارتی غیر استاندارد ارایه می دهند.

حشمت كوشكي در نخستين روز از هفته ملي مهارت در جمع خبرنگاران رسانه هاي جمعي فارس گفت: در حالي كه تنها دانشگاه ها و سازمان آموزش فني و حرفه اي متولي آموزش هستند اما متاسفانه برخي دستگاه هاي اجرايي به صورت غير رسمي به مقوله آموزش ورود كرده و آموزش هاي غير رسمي ارايه مي دهند.
وي با بيان اين كه چنين اقدامي دخالت در كار آموزش به حساب مي آيد، ادامه داد: متاسفانه آموزش هاي ارايه شده از سوي اين دستگاه ها نه از استاندارد خاصي پيروي مي كند و نه از اعتبار برخوردار است اين در حالي است كه آموزش هاي فني و حرفه اي از استانداردهاي ملي و بين المللي تبعيت كرده و به دليل برخورداري از كد بين المللي گواهينامه هاي صادره از سازمان فني و حرفه اي در تمام كشورهاي دنيا معتبر است.
مدير كل آموزش فني و حرفه اي فارس با اشاره به اخبار و آمار رسمي در خصوص اشتغال مهارت آموزان گفت: 60-50 درصد آموزش به مهارت آموزان در دوره هاي فني و حرفه اي منجر به اشتغال مي شود كه گاها اين رقم در برخي رشته ها از جمله MDF به 80 درصد مي رسد.
كوشكي با بيان اين كه 8 ميليون و 300 هزار نفر ساعت آموزش جزو تعهدات اداره كل فني و حرفه اي براي دوره هاي آموزشي در مراكز آموزشي دولتی زير نظر اين اداره كل است،‌ ادامه داد: در سه ماهه اول امسال در 50 مركز فني و حرفه اي دولتي در قالب 290 كارگاه و 351 حرفه 2 ميليون و 64 هزار نفر ساعت دوره آموزشي برگزار شد.
وي گفت: اين دوره ها شامل دوره هاي برگزار شده در مراكز ثابت، بهزيستي، ‌دانشگاه ها، سكونت گاه هاي غير رسمي،‌ آموزشگاه ها، پادگان، زندان ها،‌ عشاير،‌ جوار كارگاه، ‌شهرستان هاي صنعتي و مراكز داير شده براي معتادين بهبود يافته است.
کوشكي گفت: همچنين در آموزشگاه هاي خصوصي در سه ماهه اول امسال حدود دو ميليون نفر ساعت در 855 آموزشگاه در قالب 34 رشته و 180 حرفه دوره آموزشي برگزار شد.
وي با تاكيد بر لزوم رعايت كيفيت در برگزاري دوره هاي آموزشي گفت: خوشبختانه گام هاي خوبي در رعايت كيفيت در دوره هاي آموزشي برداشته ايم و توانسته ايم مهارت لازم را در بخشي از نيروهاي كار شاغل حوزه صنعت،‌ خدمات و كشاورزي ايجاد نماييم.
كوشكي به اقدامات صورت گرفته براي به روز كردن آموزش ها به خصوص در حوزه انرژي خورشيدي، هوشمند سازي ساختمان، IT و ICT ، انستيتو مهارتي برق، ‌الكترونيكي و فناوري اطلاعات اشاره كرد و گفت: همچنين توانمندسازي سربازان وظيفه در نيروي مسلح، توانمند سازي دانش آموزان و دانشجويان از ديگر رويكردهاي جديد سازمان فني و حرفه اي است.
مدير كل آموزش فني و حرفه اي فارس گفت: تقويت بنيه مهارتي در سنين پايه با برگزاري دوره فارس مهارت ويژه دانش آموزان در اين استان كليد خورده و طبق تفاهم نامه منعقد شده بين آموزش و پرورش و اين اداره كل،‌ سه هزار دانش آموز در مراكز فني و حرفه اي دولتي به صورت رايگان و 20 هزار نفر در بخش خصوصي با 30 درصد تخفيف آموزش هاي مهارتي در تابستان امسال خواهند گذراند.
كوشكي در ادامه با اشاره به شروع هفته مهارت در اول مردادماه گفت: در اين هفته مركز ارتقاي شايستگي دانشجويان SCD و دو انستيتو تخصصی برق و الكترونيكي به همراه كارگاه آموزش طلا و جواهرسازي افتتاح خواهد شد، ضمن آن كه در حال آماده سازي 7 سايت تخصصي در حوزه برق در شهرستان هاي نورآباد، فيروزآباد، قير و كارزين، فسا، ني ريز، خرمبيد و اقليد هستيم كه تا هفته دولت آماده بهره برداري خواهد شد.
وي با بيان اين كه تا آخر شهريور ماه تمامي شهرستان هاي فارس به مراكز سنجش الكترونيك مجهز مي شوند، گفت: مركز سنجش الكترونيك بوانات، اقليد، پاسارگاد، مرودشت، بالاده و ارسنجان در هفته ملي مهارت افتتاح مي شوند.
وي به اجراي طرح مهارت آموزي در محيط واقعي كار اشاره كرد و گفت: نتايج اين طرح ايجاد اشتغال مناسب بوده و در سه ماهه اول امسال 780 نفر در 191 واحد توليدي و كارگاه توانسته اند مهارت لازم براي ورود به بازار كار را بياموزند.
مديركل آموزش فني و حرفه اي فارس با اشاره به اقدامات صورت گرفته براي به روز كردن كارگاه هاي مهارت آموزي گفت: در سه ماهه اول امسال 3 ميليارد ريال هزينه اين كار كرديم و 30 دستگاه خودرو چری به كارگاه اضافه شد.
وي در پايان به برنامه هاي آينده اين اداره کل اشاره كرد و گفت: تامين نيروهاي با مهارت در منطقه انرژي بر لامرد، راه اندازي مجمع خيرين اشتغالزا، توسعه آموزش هاي مجازي، IT و ICT از جمله اين برنامه هاست.

 

46

کد خبر 791921

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =