خراسان نوشت: کاخ سفید در حال مقابله با طرحی تحریک‌آمیز است که در صورت تصویب به از دست رفتن نظارت مستقیم دولت آمریکا بر ذخایر بزرگ تسلیحات هسته‌ای این کشور منجر می‌شود.

براساس این طرح جنجالی که در کنگره آمریکا به بحث گذاشته شده، اداره ملی امنیت هسته‌ای (NNSA) که از زرادخانه هسته‌ای آمریکا نگهداری می‌کند، از کنترل مستقیم دولت خارج خواهد شد.‌ چنان چه این طرح به تصویب برسد، ضربه‌ای سنگین به جاه‌طلبی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا وارد می‌شود که به گسترش تسلیحات هسته‌ای آمریکا وعده داده بود.حالااگر این طرح به تصویب برسد، اداره مذکور از نظارت وزارت انرژی دولت ترامپ خارج و به نهادی مستقل تبدیل می‌شود که در صورت بروز مشکل، مستقیما به کنگره گزارش دهد.

رئیس‌جمهوری آمریکا پیشتر با اشاره به برنامه تسلیحات هسته‌ای کشورش گفته بود ایالات متحده در حال ایجاد یک نیروی هسته‌ای جدید است. او تاکید کرد: قرار است ما در زمینه هسته‌ای از دیگران جلوتر باشیم؛ طوری که پیشتر هرگز مشاهده نشده باشد.این در حالی است که ترامپ ماه ژانویه به استفاده از تسلیحات هسته‌ای علیه کیم جونگ اون،‌ رهبر کره‌شمالی تهدید کرده و در توئیتی نوشته بود: "من هم دکمه هسته‌ای دارم اما بسیار بزرگ تر و قدرتمندتر از مال شماست و دکمه من فعال هم هست." یک بازنگری که بهمن ماه گذشته از سوی دولت ترامپ منتشر شده، می‌گوید آمریکا می‌تواند در واکنش به حملات سایبری اساسی علیه زیرساخت‌های حساس کشور از تسلیحات هسته‌ای استفاده کند.


ناامیدی ترامپ از اون
این در حالی است که رئیس جمهور آمریکا از فقدان پیشرفت در مذاکرات با کره شمالی در خصوص خلع سلاح اتمی این کشور دچار یأس و ناامیدی شده است. روزنامه واشنگتن پست، با اشاره به روند کند موضوعات مربوط به کره شمالی به نقل از برخی مقامات آمریکایی نوشت پیونگ یانگ، ترامپ را به شدت مأیوس کرده است به گونه ای که وی در جمع از موفقیت هایی که در مذاکرات حاصل شده سخن می گوید اما در دیدار خصوصی با مشاورانش ابراز نگرانی و خشم می کند.دونالد ترامپ زمانی که از نشست خود با اون بازگشت، پیروزمندانه اعلام کرد پیونگ یانگ دیگر تهدیدی هسته ای محسوب نمی شود.

وی ادعا کرد توانسته است یکی از دشوارترین بحران های راهبردی جهان را حل کند.اما به نوشته واشنگتن پست، اکنون روشن شده است که تاسیسات آزمایش موتور موشک که ترامپ گفته بود تخریب خواهد شد، همچنان دست نخورده باقی مانده و مقامات جاسوسی آمریکا می گویند پیونگ یانگ در تلاش برای مخفی کردن بخش های کلیدی برنامه هسته ای خود است.گاردین و وال استریت ژورنال نیز همین اواخر نوشته بودند بر اساس تحلیل تصاویر ماهواره ای، کره شمالی در حال گسترش سریع زیرساخت‌های هسته‌ای در «یونگ بیون» است.

ظاهرا ترامپ بر این توهم است که بازی برد و باخت او می تواند منافع آمریکا را تامین کند و به همین سبب پس از دیدار ترامپ با اون، مقام های آمریکایی از جمله پمپئو اعلام کردند که کره شمالی همچنان یک تهدید است و تحریم های این کشور یک سال دیگر تمدید خواهد شد.پیونگ یانگ نیز به خوبی دست ترامپ را خوانده است و با حفظ برگه های خود، این پیام را به ترامپ می دهد که حاضر نیست بدون دریافت امتیازی، امتیاز بدهد. شکست ترامپ در رویکرد بازی برد و باخت خود باعث فروپاشی هژمونی آمریکا شده و احتمالا این درس را برای ترامپ در برخواهد داشت که در برخورد با ایران بهتر فکر کند.

2323

کد خبر 791958

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =