ایسنا نوشت: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تمام تلاش ما باید این باشد که مردم در حوزه دارو احساس درد و رنج نکنند و مطمئن باشید در این زمینه کوتاهی نخواهیم کرد.

سیدحسن هاشمی در حاشیه بهره‌برداری از طرح توسعه بیمارستان شهداء لردگان چهارمحال و بختیاری در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: دشمنان علاقه‌مند به در اختیار داشتن افکار عمومی هستند و قصد دارند در حوزه دارو و تجهیزات نگرانی ایجاد کنند. بر همین اساس باید همیشه بدترین حالت ممکن را در نظر گرفت به خصوص حوزه‌هایی که با جان مردم سر و کار دارد.

وی افزود: خوشبختانه این مسیر توسط معاون اول رییس جمهور، رییس بانک مرکزی، رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و ستاد دنبال می‌شود که امید است زمان را از دست ندهیم و تصمیمی که باید سه ماه دیگر گرفته شود را امروز بگیریم.

وی با اشاره به اینکه باید واقع‌بینانه پیش رویم، تصریح کرد: امسال تورم متفاوت است و حقوق و دستمزد تغییر یافته است؛ به طوری که هر ساله درصدی برای افزایش دارو اضافه می‌شود امسال دولت قبل از موضوع ارز و سکه پنج درصد به خدمات درمانی و پزشکی افزوده و شورای عالی بیمه نیز تصمیم گرفت ۵ درصد به دارو، تجهیزات و لوازم آزمایشگاهی اختصاص دهد.

هاشمی بیان کرد: بنابراین به طور متوسط ۹ درصد به قیمت داروها افزوده خواهد شد که نظارت‌ انجام می‌شود و به این معناست که برخی داروها به طور میانگین ۹ درصد افزایش قیمت داشته‌اند و برخی هم ممکن است هیچ‌گونه افزایش قیمتی نداشته باشند.

وی با اشاره به اینکه در حوزه دارو از سوی ما و مردم نظارت‌ها انجام می‌شود، تصریح کرد: جاهایی که ما کوتاهی می‌کنیم مردم خود می‌توانند نظارت کنند. تخلف ممکن است از سوی داروخانه باشد و مردم می‌توانند قیمت‌ها را در سایت کنترل کنند و یا با تلفن همراه می‌توانند قیمت‌ها را کنترل کنند.

وزیر بهداشت افزود: حوزه دارو نیاز روزمره مردم است و واجب‌تر از نان و غذا به شمار می‌رود. بنابراین تمام افراد باید مراقبت کنند و تخلفات و مغایرت‌ها در قیمت‌ها را از طریق شماره ۱۹۰ اطلاع دهند. از این مسیر کنترل‌ها انجام می‌شود. قطعا در ماه‌های آینده کنترل‌ها در این زمینه شدیدتر خواهد شد.

هاشمی همچنین در آیین افتتاح فاز الحاقی بیمارستان کاشانی شهرکرد در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: کارهایی که در حوزه سلامت در چهارمحال و بختیاری در حال رخ دادن است، بسیار امید بخش است. همه افراد اعم از پرستاران، ماماها، پزشکان و مدیران در تلاش هستند که رنج مردم را کاهش دهند.

هاشمی گفت: استان به شدت محروم است. تمام زیرساخت‌ها برای اورژانس هوایی و تخت‌های ویژه آماده شده که طی دو ماه آینده تجهیزات ارسال و مورد بهره‌برداری قرار خواهند گرفت. در عین حال ۱۶۰ تخت به مجموعه تخت‌هایی که در حال ارائه خدمت هستند، افزوده خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه ۱۹۰ پروژه در حال فعالیت است، گفت: تا پایان سال بیمارستان خصوصی پارسیان شهرکرد و بیمارستان بسیار بزرگ و مجهز در بروجن راه‌اندازی خواهد شد. دولتی‌ها و مردم به ویژه خیرین در تلاش هستند تا رنج افراد کم شود.

هاشمی در خصوص خدمات دندانپزشکی نیز گفت: امید است بتوانیم خدمات دولتی را توسعه دهیم تا مردم مجبور به استفاده از خدمات بخش خصوصی نشوند. برای ارائه خدمات سهم دولت ۱۴ درصد است که هدف‌گذاری تا پایان دولت دوازدهم رسیدن به عدد ۲۵ درصد است. هر چه بتوانیم موفق شویم و خدمات را در بخش دولتی توسعه دهیم و یا با رقم ارزان‌تر از بخش خصوصی خرید کنیم، قطعا به جیب مردم و هزینه‌های آن‌ها احترام بیشتر گذاشته‌ایم.

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه در عین حال باید واقع‌بین باشیم، تصریح کرد: باید تلاش کنیم آنچه تا امروز در طرح تحول سلامت و حوزه سلامت به دست آورده‌ایم را حفظ کنیم. بنای امسال و سال آینده صرفه‌جویی و کاهش هزینه‌ها است که نخست باید از خود آغاز کرد تا به خدمات آسیب وارد نشود.

هاشمی افزود: قول دقیق نمی‌توان داد، ولی در سراسر کشور باید تعهد کنیم که به هدفگذاری ۲۵ درصدی بخش دولتی در توسعه خدمات دندانپزشکی دست یابیم.

وی با اشاره به اینکه یک سری برنامه‌ها در سند درمان دیده شده است، خاطرنشان کرد: مهم‌ترین اقدامی که باید در استان انجام شود و تقاضا می‌شود دانشگاه خود را آماده کند، نظام ارجاع، پزشک خانواده، توجه بیشتر به پیشگیری و کاهش بار بیماری‌ها است که این مهم برای مردم و همکاران باید در مراجعه به مراکز درمانی انضباط پیدا کند و امید است این اتفاق رخ دهد.

 

 

۴۲۴۲

کد خبر 792661

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =