روزنامه شرق به نقل از بهزاد نبوی نوشت: من در زندان با بازجویم صحبت کرده و به او می‌گفتم «چرا شما فکر می‌کنید یا باید نوکر آمریکا بود یا با آمریکا جنگید؟ آیا راه دیگری نداریم؟»

ادامه دادم: «کشورهایی را مثال نمی‌زنم که شما قبول ندارید، ولی همین چین مورد قبول شما، آیا نوکری آمریکا را می‌کند؟» پاسخ منفی داد. سؤال کردم: «آیا با آمریکا می‌جنگد؟»، تردید کرد؛ گفتم: «برادر عزیز! اگر چین با آمریکا می‌جنگید که نمی‌توانست شریک اول تجاری‌اش باشد! بنابراین بین این دو، راه دیگری هم وجود دارد. مي‌توان نه جنگيد و نه نوکر بود؛ استقلال يکي از دستاوردهاي بسيار مهم انقلاب است، ولي بايد توجه داشت مي‌توان با حفظ استقلال، بين اين دو حدِ جنگ و نوکري، مواضع ديگري هم داشت».

گفته مي‌شود امروز مواضع چين در قبال خروج آمريکا از برجام نرم‌تر از اروپايي‌هاست. مفهوم اين نرمش نوکري نيست، بلکه توجه به منافع ملي است. بايد به اين دوستان گفت ما يک قدرت مستقل جهان‌سومي هستيم و متناسب با توانايي‌هاي خودمان بايد شعار دهيم؛ قصد ما نبايد اين باشد که از موضع قدرت نظامي، آمريکا را به زانو دربياوريم؛ بلکه بايد از موضع عقل و درايت منافع ملي خود را حفظ کنيم؛ عقل و درايت است که مي‌تواند مشکلات ما را حل کند.

‌امروز در سياست خارجي بايد به چند نکته توجه داشت. خروج از برجام و حتي تهديد به خروج از آن‌ را به‌شدت به زيان منافع ملي مي‌دانم. محدوديت‌ برجام براي ما، تنها عدم امکان دستيابي به سلاح هسته‌اي است. خروج يا طرح خروج، اولا اجماع جهاني را که پس از خروج يک‌جانبه آمريکا از برجام به سود ما تغيير کرد، مجددا به زيان ما خواهد کرد و ثانيا تصور تلاش ما براي دستيابي به سلاح هسته‌اي براي جهانيان به وجود خواهد آمد و ثالثا بايد روابط خود را با اروپا، روسيه و چين (امضاکنندگان برجام) به بهترين شکل برقرار و حفظ کنيم و از هرنوع اقدام تحريک‌آميز و ماجراجويانه جديد که اروپا و حتي روسيه و چين را در مقابل ما قرار داده و تسليم فشارهاي آمريکا خواهد کرد، اجتناب کنيم. تداوم اين سياست، در ميان‌مدت، به احتمال قوي آمريکا را در قبال فشار جهاني وادار به عقب‌نشيني خواهد کرد. البته تا آن زمان بايد در سياست‌هاي داخلي هم تجديدنظر و مردم را براي تحمل سختي‌هاي کوتاه‌مدت آماده کنيم.
23302

کد خبر 792994

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 8
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 9
 • بی نام A1 ۰۳:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۷
  3 6
  موافقم
 • بی نام A1 ۰۴:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۷
  5 9
  مشکل تفکر شما اینجاست که قدرت خود را مادی می نگرید . اگر در زمان پیامبر می بودید شما جزو کسانی بودید که مانع تبلیغ پیامبر می شدید چون پیامبر در ابتدا قدرتی نداشت . در ثانی در زمانی که طرف مقابل از هر ترفندی بای ضربه و صدمه زدن به انقلاب و ایران استفاده می کند باید با آن مقابله کرد . نه مثل راه حل های آبکی و خائنانه شما که باعث نابودی عزت و قبول ذلت می شود .
 • بی نام A1 ۰۵:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۷
  5 1
  راه سومش همون برجام بود که نتیجه اش معلوم شد
 • مهرداد IR ۰۵:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۷
  6 1
  توی دنیای امروز باید خیلی با سیاست بود از دشمنی و تهدید دوری کرد سیاست ها باید جهت اعتماد ملی بگیره و کشور و منافع مردم اولویت بر هر چیزی داشته باشه ما خواهان نابودی هیچ بنی بشری نیستیم فقط میخوایم آرام زندگی کنیم.
 • بی نام RO ۰۵:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۷
  2 3
  چند کلمه حرف حساب
 • بی نام A1 ۰۸:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۷
  2 1
  چین کمونیست تا جایی تغییر ماهیت داد که در حال حاضر کاپیتالیست تر خود آمریکاست. شرط عضویت در شورای مرکزی حزب کمونیست شهرستانها تا دو سال پیش پرداخت یک میلیون دلار آمریکا بود. امسال نمیدونم مظنه کمونیست بودن چنده.
 • بی نام A1 ۰۸:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۷
  4 5
  جناب نبوی عزیز، نتیجه این نسخه عقل و درایت شما را چند سال پیش با خفت و خواری تجربه کردیم. پیر شدی اما نفهمیدی که استکبار چی و کی هست. استکبار اگر طرف مقابلش امثال شما بود که ایران را تکه تکه کرده بود اما به یاری خدا طرف مقابل استکبار، شرافت و دانایی و نترسی هست که حیف چند سال پیش یکی از این عزیزان بنام شهید شهریاری را از ما گرفت. به هوش مرد و یک کم به خودت بیا.
 • نساجی IR ۱۹:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۷
  1 2
  نبوی درست میگه ماداریم به روسیه وچین انواع واقسام باج ها را می دهیم تا به امریکا باج ندهیم