بحران زیست‌محیطی خلیج مکزیک و ناتوانی بریتیش‌پترولیوم در مهار آن موجب شده که بنیاد ایکس‌پرایز پا پیش بگذارد و با اختصاص جایزه 1.4 میلیون دلاری، اندیشه‌های خلاق جهان را برای مقابله با این فاجعه زیست‌محیطی به چالش بکشد.

ابوالفضل کریمی: افرادی که تاکنون سفرهای فضایی خصوصی و اتومبیل‌های فوق کم‌مصرف را برای بشر به ارمغان آورده‌اند، این بار وعده جایزه 1.4 میلیون دلاری برای تیم‌هایی دادند که در مسابقه پاک‌سازی نفت "وندی شمیدت" بهترین فناوری را ارائه دهند.

به گزارش پاپ‌ساینس، مقامات ایکس‌پرایز دیروز اعلام کردند به گروهی که کارآمدترین روش را برای پاکسازی نفت از سطح اقیانوس ارائه دهد، جایزه‌ای به ارزش 1.4 میلیون دلار اهدا خواهد کرد.

البته واضح است که ایده این مسابقه از فاجعه نفتی خلیج مکزیک الهام گرفته، اما این رقابت جدید تلاش دارد انگیزه‌ها را برای ساخت فناوری‌های نسل جدی پاکسازی نفت تحریک کند.

دکتر پیتر دیاماندیس سخنگوی ایکس‌پرایز در جلسه اعلام رسمی این جایزه در واشینگتن دی.سی گفت: «تاثیرات فاجعه‌آمیز نشت نفت در خلیج مکزیک برای سال‌ها باقی خواهد ماند و بروز حوادث مشابه در آینده نیز اجتناب‌ناپذیر به نظر می‌رسد».

این رقابت دارای دو مرحله است. مرحله اول فراخوانی برای علاقه‌مندان به کسب جایزه است تا روش‌های تکنیکی خود را قبل از آن‌که گروهی از داوران به بررسی هزینه، تاثیرات زیست‌محیطی، امکان‌پذیری و مقیاس‌پذیری آن بپردازند، ارائه دهند.

مرحله دوم، آزمایش این فناوری‌ها در عمل خواهد بود. البته شرکت‌کنندگان، ایده‌های خود را برای آزمایش به خلیج مکزیک نخواهند برد، بلکه تمام ارزیابی‌ها در مرکز ملی آزمایش انرژی‌های تجدیدپذیر و تحقیقات نشت نفت در نیوجرسی انجام خواهد شد. اما به هر حال ممکن است هر کدام از این فناوری‌ها برای استفاده نهایی در فاجعه خلیج مکزیک یا رویدادهای مشابه آینده مورد توجه قرار گیرند. تیمی که بهترین فناوری را پیشنهاد دهد، مبلغ یک میلیون دلار جایزه دریافت خواهد کرد. به تیم‌های دوم و سوم نیز به ترتیب جوایز 300هزار و 100هزار دلاری تعلق خواهد گرفت.

وندی شمیدت که این جایزه به اسم او نام‌گذاری شده و هزینه جایزه را نیز تقبل کرده، همسر مدیر اجرایی گوگل، اریک شمیدت است. او حامی چند سازمان خیریه شامل موسسه تحقیقاتی شمیدت مارین است که به همراه همسرش آن‌جا را بنیان‌گذاری کرده است.

کد خبر 79572

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =