کدام نژاد از بشر به دلیل تنبلی منقرض شدند؟

سیناپرس نوشت: یافته‌های جدید باستان شناسان نشان می‌دهد انسان‌های راست‌قامت یا هوموارکتوس به نسبت سایر نژادهای انسانی تنبل‌تر بوده و در پی تغییرات اقلیمی و خشک شدن منابع آب قادر به بقا نبوده و منقرض شدند.

یافته‌های جدید پژوهشگران دانشگاه ملی استرالیا بر پایه کاوش‌های باستان‌شناسی انجام‌شده در شبه‌جزیره عربستان نشان می‌دهد که انسان‌های راست‌قامت یا هوموارکتوس حداقل انرژی را برای تلاش جهت شکار و ساخت ابزار به کار می‌بردند درحالی‌که سایر گونه‌های انسانی معمولاً برای بقا و ابزارسازی تلاش زیادی می‌کردند.

 

در حقیقت یافته‌های جدید دانشمندان نشان می‌دهد استراتژی انسان‌های راست‌قامت، کمترین تلاش برای ابزارسازی و جمع‌آوری منابع بوده است درحالی‌که انسان‌های نئاندرتال و هوموساپینس (انسان هوشمند) برای ابزارسازی و شکار از کوهستان‌ها صعود کرده و نهایت سعی خود را برای به دست آوردن مواد اولیه مرغوب به کار می‌بستند.

انسان‌های راست‌قامت از این حیث بسیار خاص و جالب‌توجه محسوب می‌شوند زیرا آن‌ها برای تمامی نیازهای خود از یک نوع ابزار خاص استفاده می‌کردند و ابزارهای آن‌ها متنوع نبود. سری شیپتون (Ceri Shipton) سرپرست این گروه تحقیقاتی در این رابطه اعلام کرد: «یافته‌های به‌دست‌آمده از محوطه باستانی سفاق واقع در ۲۰۰ کیلومتری غرب شهر ریاض، نشان می‌دهد که هوموارکتوس های برای جمع‌آوری غذا به منابع نزدیک منطقه زندگی خود اکتفا کرده و تمایلی به طی مسافت‌های طولانی برای یافتن منابع جدید غذایی نداشتند. آن‌ها حتی برای ابزارسازی نیز از سنگ‌های نزدیک به سکونتگاه خود استفاده می‌کردند. آن‌ها از منابع جدید و بهتر در اطرافشان خبر داشتند اما تنبلی به آن‌ها اجازه استفاده از این منابع را نداده و درنتیجه به منابع دورتر توجهی نمی‌کردند.»

کدام نسل از بشر در شبه جزیره عربستان به دلیل تنبلی منقرض شدند؟

مشکلات بزرگ انسان‌های راست‌قامت، هنگامی به وجود آمد که براثر تغییرات اقلیمی، محیط اطراف آن‌ها به بیابان تبدیل شد. در این زمان به علت عدم تمایل آن‌ها به سفر و تلاش برای یافتن بهترین منابع ممکن، زمانی که رودخانه‌هایی که در سراسر منطقه جریان داشتند خشک شدند، آن‌ها نتوانستند به منابع نادر و کمیاب آب، ‌دست پیدا کنند.

آن‌ها همچنین در فناوری‌های ساخت ابزارهای سنگی، بسیار محافظه‌کار و فاقد نوآوری بودند این موضوع باعث شد تا پس از تغییرات اقلیمی محیطی که در محل زندگی آن‌ها رخ داد، بازهم تلاش کنند از همان ابزارهای قدیمی استفاده کنند که این موضوع سبب شد تا آن‌ها قادر به استفاده از ابزارهای مناسب و دارای کارآئی نباشند.

دکتر شیپتون در این رابطه گفت: به نظر می‌رسد که آن‌ها قادر به سازگاری با محیط نبوده‌اند و زمانی که محیط‌زیست تغییر کرده و شرایط برای آن‌ها بسیار دشوار شده و منابع آب خشک شد، آن‌ها قادر به تاب آوردن نبوده و منقرض شدند. هوموارکتوس ها برای یافتن منابع جدید تنها چند ساعت و شاید یک روز یا بیشتر پیش می‌رفتند، درحالی‌که هوموساپینس ها و نئاندرتال ها در مسافت‌هایی طولانی مانند مهاجرت فصلی برای جستجوی منابع جدید اقدام می‌کردند.

کدام نسل از بشر در شبه جزیره عربستان به دلیل تنبلی منقرض شدند؟

انسان‌های راست‌قامت یکی از گونه‌های منقرض‌شده انسانی هستند که برای نخستین بار در قاره آفریقا ظاهرشده و سپس به برخی از مناطق آسیا ازجمله آسیای شرقی مهاجرت می‌کنند. این انسان‌ها نخستین گونه انسانی هستند که دارای ستون فقرات قائم بوده و این موضوع تحولی بزرگ در تکامل انسان محسوب می‌شود. قدیمی‌ترین فسیل انسان‌های راست‌قامت در حدود یک میلیون و نهصد هزار سال قدمت داشته و نشانه‌هایی از زندگی و حضور این‌گونه انسانی تا حدود بیست و هفت هزار سال پیش نیز به‌دست‌آمده است. بقایای این انسان در مناطقی مانند جاوه و پکن نیز به‌دست‌آمده است. بقایای فسیلی نشان می‌دهد که این انسان در سراسر آفریقا می‌زیسته و از ابزارهای سنگی استفاده می‌کرده است.

انسان پکن یکی از نمونه‌های انسان راست‌قامت محسوب می‌شود که در حدود ششصد و هشتاد هزار تا هفتصد و هشتاد هزار سال پیش در منطقه‌ای که امروزه پکن نام دارد، زندگی می‌کرده است.

شرح کامل این یافته‌ها و نتایج به‌دست‌آمده از آن در آخرین شماره مجله تخصصی PLOS One منتشرشده و در اختیار کارشناسان قرار دارد.

 

5656

کد خبر 795904

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 9
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۰۴:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۰
  70 25
  ایکاش نسل ما ایرانی ها منقرض می شد تا جهان روی آرامش به خودش ببینه و برای همیشه در صلح و صفا زندگی کنه
  • منصور A1 ۰۵:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۰
   17 53
   ما برای جهان مایه نا آرامی بودیم یا کشورهایی مثل آمریکا و شوروی و انگلیس و...که چه جنگ های جهانی که به راه نینداختن و چه کسانی رو نکشتن و چه کودتا هایی که شکل ندادند و چه تحریم ها که نکردند و چه عرصه ها که بر ملت ها تنگ نکردند و چه بمب های اتمی بر سر ملت ها منغجر نکردند و... بازم بگم؟ خیلی آدم بدبخت و بی هویتی هستی. هم تو هم اون بی فکرایی که بت مثبت دادن...
  • بی نام DE ۰۵:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۰
   53 6
   نسل ایرانیها نه نسل یک جمع چندهزار نفره از ایرانیان اگر منقرض میشد هم ایرانیها خوشبخت بودند و هم اینهمه آشوب و جنگ نبود
  • من A1 ۰۸:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۰
   5 2
   اگه شما دوست داری برو، به دیگران چکار داری
  • بی نام A1 ۰۸:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۰
   5 4
   درست صحبت کن. به کجا چنین شتابان؟درهر یک از جنگ و خونریزی های مختلفی که در کشورهای مختلفی در جهان رخ داد مقصرایرانی ها بودن؟ اون ظلم ها وتحریم هایی که علیه بسیاری ازایرانیان صورت گرفت مقصرایرانیان هستند؟هر کسی در هرکشوری برعلیه ملت ایران عمل کنه مقصرایرانیان هستن؟اینکه ایرانیان ایرانو دوست داشته باشن ومنافع ملت ایرانو ازمنافع شخصی خودشون مقدم بدارن و برای سربلندی این کشور صادقانه و متحدعمل کنند بهتره یا اینکه با ناامیدی و در راستای منافع دشمنان ایران حرف بزنندو عمل کنند؟به کجا چنین شتابان؟من هم میدونم در این کشور مشکلاتی هم وجود داره ولی باید همانند نظر تو ،در این مورد فکر کنم؟لطفا بعضیا با ژست به ظاهر منطقی برای عده ای و با بازی با کلمات جوابای غیر منطقی و بی ربط ندن.
 • بدون نام ۰۴:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۰
  28 7
  احتمالا اونها گذشتگان ما ایرانی ها بودن صد در صد یک جفت نر و ماده اونها زنده ماندن ما راست قامتان و با ادعا البته هستیم
 • بی نام A1 ۰۴:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۰
  51 2
  امیدوارم نسل تنبل و مفت خور هم منقرض بشه
 • بی نام A1 ۰۶:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۰
  11 2
  .. در صورتی که یک میلیون سال پیش بشر وجود داشته و نشانه میده که انسان که موجود تکامل یافته است
 • بی نام AU ۱۱:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۳
  1 0
  پس قصه آدم و حوی و هابیل و قاببل چی میشه ،اونا که میگن مربوط به ۷۰۰۰ سال پیشه ، یعنی فقط یه داستانه