۰ نفر
۲۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۳:۰۰

محسن چاوشی که وعده داده بود در صورت صادر نشدن مجوز آلبوم جدیدش با عنوان «ابراهیم» از سوی دفتر موسیقی آن را منتشر خواهد کرد در ساعات پایانی شنبه ۲۰مرداد کلیپی از این آلبوم را به اشتراک گذاشت که بیشتر شبیه تبلیغی پیش از انتشار آلبوم است.

مهدی درستی: محسن چاوشی که همواره یکی از تاثیرگذارترین نام‌ها در موسیقی پاپ ایران به شمار می‌آید و در سال‌های اخیر با خواندن قطعاتی برای سریال «شهرزاد» در ذهن طرفداران ماندگارتر از گذشته شده است، این روزها نامش بیشتر از هر زمان دیگری بر سر زبان‌ها افتاده و ماجرای انتشار غیرمجاز آلبوم جدیدش داغ‌ترین خبر بازار موسیقی ایران است.

چاوشی همواره در طول فعالیت خود با حواشی زیادی دست و پنجه نرم کرده و این بار هم تازه‌ترین اثرش با عنوان «ابراهیم» جنجال زیادی به پا کرده است. اثری که طولانی شدن پروسه دریافت مجوز آن چاوشی را به فکر انتشار غیرمجاز آن انداخت.

محسن چاوشی در ساعات پایانی روز شنبه ۲۰ مرداد کلیپی از قطعات آلبوم «ابراهیم» را در اینستاگرام و کانال تلگرامی‌اش منتشر کرد  و در توضیح آن به نوشتن هشتگ ابراهیم بسنده کرد. در ادامه مروری بر مسیر پرافت و خیزی که آلبوم جدید این خواننده پاپ طی کرد صورت می‌گیرد.

خبر خوش برای طرفداران

محسن چاوشی در طول ۱۰ سال اخیر همواره آثارش را به صورت قانونی و بدون هیچ حاشیه‌ای وارد بازار کرده است اما قبل‌تر از آن هم با انتشار بدون مجوز قطعاتش در فضای مجازی توانسته بود نظر مخاطبان را به خود جلب کند.

دوشنبه دوم آبان سال ۹۶، محسن چاوشی که هر چند وقت یک بار بخش‌هایی از مراحل فنی تازه‌ترین اثرش را در اینستاگرام به اشتراک می‌گذاشت، با انتشار پستی در اینستاگرام از انتشار جدیدترین آلبومش با عنوان «ابراهیم» خبر داد. (اینجا) او توضیح زیادی درباره اثر جدید خود نداد و به نوشتن جمله «نام آلبوم جدید» بسنده کرد.

خبر آلبوم «ابراهیم» خیلی زود فراگیر و اطلاعات تازه‌ای هم درباره آن منتشر شد، از نکات جالب توجهی که در آن زمان مطرح شد این بود که آلبوم تازه چاوشی مراحل اخذ مجوز را هم گذرانده و به زودی تا پایان سال وارد بازار خواهد شد.

همچنین اعلام شد که تمامی ترانه‌های آلبوم «ابراهیم» از اشعار حسین صفاست که رابطه خوبی با چاوشی دارد و ترانه بیشتر آثار او را سروده است.

داغ شدن بازار شایعات و واکنش چاوشی

پس از گذشت مدتی اخبار زیادی درباره ممیزی قطعات آلبوم جدیدی چاوشی به مطرح شد، اخباری که حاکی از پذیرفته نشدن تعدادی از قطعات این آلبوم و اصلاحیه خوردن آن‌ها بود اما گویا این خواننده پاپ حاضر به اصلاح هیچ یک از قطعات آلبوم جدیدش نبوده است.

در این میان بازار شایعات به حدی داغ شد که خبر ممنوع‌الفعالیتی چاوشی هم به میان آمد، شایعه‌ای که واکنش رئیس واحد نظارت و ارزشیابی دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و چاوشی را به همراه داشت. (اینجا) این خواننده طرح شایعاتی درباره ممنوع الفعالیتی‌اش را راهکار برخی از رسانه‌ها برای گرم کردن بازارشان دانست.

محسن چاوشی

در این میان هادی حسینی تهیه‌کننده این آلبوم ۳۰ تیر در مصاحبه‌ای اعلام کرد که آلبوم چاوشی مدت‌هاست که آماده شده و برای اخذ مجوز به دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم ارسال شده است اما پس از گذشت ۹ ماه هنوز مجوز این آلبوم صادر نشده است. (اینجا)

خواننده پاپ لب به تهدید گشود

پس از گذشت چند هفته، چاوشی که گویی دیگر از صادر نشدن مجوز آلبوم جدیدش ناامید شده بود با انتشار پستی در اینستاگرام به دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اولتیماتوم داد. (اینجا) او اعلام کرد که اگر تا ۲۰ مرداد مجوز آلبومش صادر نشود آن را منتشر خواهد کرد.

متن منتشر شده چاوشی در ۱۷ مرداد به این شرح است: «در ابتدای فعالیتم بعد از شش سال تلاش برای دریافت مجوز و فعالیت به صورت رسمی در چهارچوب معیّن همیشه تلاش کرده‌ام در اصول و قوانین حالا یا موافق یا بعضا مخالف سلایق شخصی‌ام‌ جهت احترام قدم بردارم اما حالا...

من از مفصل این نکته مجملی گفتم
تو خود حدیث مفصل بخوان ازین مجمل

نظر به پیگیری‌های مکرر تهیه‌کننده و مدیر اجرایی آلبوم «ابراهیم» تا این لحظه موفق به دریافت مجوزات از وزارت محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی نشدیم.

با توجه به وقفه طولانی مدت و احترام به مخاطبینم و جهت دل گرمی این روزهای سخت به اتفاق تهیه‌کننده تصمیم به انتشار آلبوم در مرداد ماه گرفتیم. بدیهی است که تا تاریخ ۲۰ مرداد ماه مثل ۹ ماه پیش منتظر می‌مانیم در غیر اینصورت با احترام تقدیم خواهد شد. شایان ذکر است آلبوم دارای کپی رایت بین المللی است و قوانین حق و حقوق مولفین و مصنفین رعایت خواهد شد. من غریبم و غریب را کاروانسرا لایق است.»

واکنش مقامات وزارت فرهنگ و ارشاد به اقدام چاوشی

خبر تهدید محسن چاوشی به انتشار غیرمجاز آلبوم «ابراهیم» خیلی زود گسترش یافت و با واکنش‌های متعددی همراه شد که در این میان ابوالفضل صادقی‌نژاد مدیر شورای ارزشیابی و نظارت دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ظهر همان روز اعلام کرد که پس از ثبت قانونی این آلبوم در ۱۸ مرداد آثار را به شورای شعرو ترانه وزارت فرهنگ و ارشاد فرستاده و پنج قطعه از هفته قطعه آلبوم اصلاحیه خورده است.

او تاکید کرد که پس از اعلام به موسسه ارسال کننده آلبوم هیچگونه اصلاحاتی صورت نگرفته و اگر ۹۰ ماه دیگر هم اقدامی برای اصلاح صورت نگیرد دفتر موسیقی به دلیل تایید نشدن پرونده مربوطه نمی‌تواند مجوز صادر کند (ادامه توضیحات را اینجا می‌توانید بخوانید)

روز شنبه ۲۰ مرداد نیز علی ترابی مدیرکل دفتر موسیقی در مصاحبه‌ای با سایت موسیقی با ابراز امیدواری کرد که محسن چاوشی شرایط را درک کند.

ترابی با بیان اینکه مرحله اول در پروسه صدور مجوز به شعر و ترانه اثر  مربوط است، گفت: «قدم اول در صدور مجوز یک اثر موسیقاییِ باکلام، بررسی شعر است و اگر این قدم اول برداشته نشده، همواره توصیه ما به همه دوستان هنرمند و یا ناشران محترم این بوده که تا از تصویب شعر یا ترانه اثر خود مطمئن نشده‌اید، اقدام به سرمایه‌گذاری برای تولید اثر نکنید. متأسفانه این اتفاقی است که در مورد آلبوم آقای چاوشی افتاده است.»

مدیرکل دفتر موسیقی با بیان اینکه قطعات آلبوم چاوشی قابلیت انتشار ندارد بیان کرد: «متأسفانه ترانه‌ها به لحاظ محتوایی مواردی دارند که به هیچ عنوان در چارچوب مقررات جاری دفتر موسیقی قابل تصویب نیستند و شک نکنید که تصویب چنین آثاری، تنها هیزم به آتش کسانی ریختن است که هیچ هدفی جز بدنام کردن موسیقی و موزیسین‌ها و ممانعت از فعالیت آنها ندارند و بر مبنای تجربه بیش از یک دهه مسئولیت خود در این عرصه، با اطمینان می‌گویم که موجب ورود و برخورد نهادهای دیگر در موضوع می‌شود.»

حال محسن چاوشی به نظر می‌رسد سعی داشته نشان دهد که وعده خود را تا حدودی عملی کرده است و فایل ۵۲ ثانیه‌ای از آلبوم «ابراهیم» را منتشر کرده است. باید دید که واکنش مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد به این اقدام چه خواهد بود؟ آیا چاوشی هم هزینه‌هایی که این اقدامش در پی خواهد داشت را در نظر گرفته است و کل آلبوم را منتشر خواهد کرد؟ به زودی مشخص خواهد شد.

241243

کد خبر 796197

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 35
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • محمد EE ۰۳:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
  192 6
  لگد زدند به شیری که صبر غرش او بود / شکست یوزپلنگی که رام و آیینه خو بود این آهنگ درباره غرور له شده ما ایرانیهاست دمت گرم چاوشی
  • بی نام RO ۰۶:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
   پس بگو ای مردم کردن و واسه خوزستان و بی آبی خوندن برای این بوده که بهش مجوز نمیدادن یه راه حل ساده این سلبریتی ها پیدا کردن اگر بهت مجوز و کار ندادن سریع دوتا پست وآهنگ انتقادی و ملت جوگیر جذب کن برو همه چی حل میشه
  • بی نام RO ۰۷:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
   آقای محسن خان قابل پذیرش نیست لا اقل برای اونا که جو زده سیاسی نیستن که چطور شما ماسین میلیاردی سوار میشی و عکسای زندگی لاکچریتو برای مردم میگذاری و بعد دم از بدبختی مردم میزنی برادر شما هم از این کلاف سردرگم دنبال بافتن کلاهی برا خودتی خرج رفته بالا چون مجوز کنسرت و آلبومت به تاخیر افتاده به دست و پا و به فکر کارون افتادی الاعمال بالنیات
  • بی نام RO ۰۷:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
   23 78
   ای مردم ای مردم ای مردم آلبوم کو آلبوم کو آلبوم کو ای آلبوم ای آلبوم ای آلبوم پولا کو پولا کو پولا کو شما به فکر رنج مردم خوزستانی یاآلبوم ؟؟؟ مسءله این است ...عاقلان دانند
  • بی نام RO ۰۷:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
   26 89
   سلام یه الگوریتمی برای روبرو شدن با ارشادخواننده ها درست کردن هنین آقای چاووشی اول که داشت تازه وارد میدون میشد برای جلب رضایت ارشاد واسه امام رضا امثال اون ترک کلاغ سیاه رو میخونددبعد که جا افتاد الان اگر ارشاد تاخیر کنه و بهش مجوز نده چون معروف شده با سیاسی بازی و ترک هایی مثل خوزستان سیستم رو تحت فشار قرار میده اگر ارشاد کنار اومد که هیچ اگر نیومد هم مهاجرت همانند خیلیا بارها گفته شده و ثابت هم شده که سلبریتی به فکر منافع خودشه نه مردم حالا شما بزار از سادگیت اینا سو استفاده کنن کسی که خودشوبه خواب زده کسی نمیتونه بیدارکنه فی امان الله
  • بی نام A1 ۰۷:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
   24 12
   بي نام ١١/٥٣ شما انتقاد نكن وقتي يك ايراني نيستي و زبان خودت ميگويي في امان الله
 • بی نام A1 ۰۴:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
  وقتی صدای این خواننده رو گوش میدهم احساس میکنم یک بچه 5 ساله میکروفن دست گرفته و داره تو حموم میخونه . نه آهنگ درستی نه صدایی همش افکت های تجهیزات صدا برداری
  • بی نام A1 ۰۶:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
   203 8
   خوب پسر خوب مگە مازوخیسم داری، گوش ندە کە اینقد اذیت نشی و اظهار نظر بی ربط هم نکنی
  • بی نام IR ۰۶:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
   76 2
   می تونی گوش ندی
  • بی نام RO ۰۷:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
   ایشون مگه صدا هم اصلا داره؟؟؟همش افکت هست و با دستگاه
  • بی نام A1 ۰۷:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
   خوب گوش نده. فشار بهت نیاد
 • شمس اصفهانی EU ۰۴:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
  امیدواریم نیروی انتظامی و قوه قضاییه چنان برخورد شدیدی کنند که دیگر کسی جرئت نکند غلطی بکند.
  • بی نام IR ۰۶:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
   127 5
   دقیقا به مانند مفسدین اقتصادی ایشان نیز اعدام گردد
  • بی نام A1 ۰۷:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
   59 3
   شمس اصفهانی تو مملکت چیزهای بزرگ تر از این هست که نیروی انتظامی و قوه قضاییه بهش باید رسیدگی کنه اول به اونا برسه
  • مردم IR ۰۷:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
   43 4
   بیسواد
 • بی نام IR ۰۴:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
  163 9
  فقط میتونم بگم خیلی مردی و شجاع
 • بی نام IR ۰۴:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
  153 6
  همه چیز باید به تایید دوستان برسه بعد نتیجه اش میشه اختلاس و غیره و ذلک ما رو خوب گرفتید به خدا
 • بی نام GB ۰۵:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
  109 7
  گیر الکی میدین.
 • مهربان توسی A1 ۰۵:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
  112 6
  محسن نری کانادا پیش شادمهر
  • بی نام RO ۰۷:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
   15 36
   دیگه بالاخره الان نون اون وره آبه و اینجا هم شرایط با تحریم روز به روز سخت تر میشه باید ایسون هم دنبال بهونه ای برای مهاجرت و آینده زن و بچه باشه
 • 01 IR ۰۵:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
  در اولویت های جامعه ما اکنون اقتصاد هست نه موزیک
  • بی نام IR ۰۶:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
   19 55
   یک نفر هم حرف درست میزنه همه منفی میدن... لطفا این همه دقت نظر در مجوز دادن یا ندادن را صرف جلوگیری از رشد مفسدین اقتصادی فرمایند...
  • کوشا A1 ۰۷:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
   25 3
   خودتون رو به کوچ علی چپ نزنین. واقعاً فکر میکنین بهترین اقتصاد دان دنیا بیاد بشه رییس جمهور مشکلتون حل میشه ؟ نه عزیزم مشکل ما ریشه ای تر از این حرفاست. هر حرفی که میزنی یکی انتحاری میاد و خودش رو خراب میکنه و گیر میده که چرا از اقتصاد چیزی نمیگی آقا جون اقتصاد با فرهنگ و سیاست مثل آجر و سیمان میمونن. تو سیمان و ماسه نزنی چجوری میخوای اجر بچینی؟
  • بی نام IR ۰۷:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
   37 7
   اولویت هامون اونقدر زیاد شده که نمیدونیم دردمون رو به کی بگیم..... حالا یکی هم که داره حقش رو میگیره جلوش سنگ نندازید ........
  • بی نام IR ۰۷:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
   28 3
   بدبختی اینجاست که اگه درمورد اولویت اقتصادی شما هم بخونه بهش مجوز نمیدن ..... این دردهامون رو به کی بگیم آقای اولویت
 • مهدی NL ۰۵:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
  109 6
  چند نکته مهم وجود داره .یکی اینکه این اشعار قبلا مجوز گرفته و در کتاب حسین صفا چاپ شده ، حالا چرا دفتر موسیقی میگه باید اشعار یک کتاب مجوز دار باید دوباره مجوز بگیره و برای تبدیل شدن به اهنگ مجوز جدید نیازه جای تعجب داره.اینکه محتوایی مواردی این اشعار دقیقا از نظر دوستان چیه هم جای سواله.بنظر شما آیا حافظ و مولانا اگر امروز به وزارت ارشاد مراجعه می کردند آیا یک شعرشان هم مجوز انتشار پیدا می کرد؟ آیا در جامعه ای که چند وقت پیش امیر تتلو از سوی مسئولین تقدیر شد ، آیا ندادن مجوز به امثال چاوشی جای تعجب داره؟ آیا مردمی که چاوشی و شجریان و ... رو قبول دارند مهمترند یا چند نفر در دفتر موسیقی که با برخوردهای سلیقه ای همه رو دارند فراری می دند؟امیدوارم خبرانلاین این نظر رو چاپ کنه.
  • رضا IR ۰۷:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
   20 14
   ببین آقا مهدی ، اگر وزارت ارشاد به اشعار مندرج در یک کتاب مجوز چاپ میده ، ولی به همان اشعار مجوز موسیقی نمیده ، خیلی روشن و شفاف عمل کرده . چرا ؟ چون وزارتخانه خوب میدونه که میزان سطح مطالعه و کتاب خوانی مردم بسیار پایینه و با چاپ اونها هیچ اتفاقی رخ نمیده ولی اگه در قالب موسیقی قرار بگیره ، مشکل ساز میشه
 • بی نام IR ۰۵:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
  71 5
  منتشر کنه. اگر برای آلبوم‌های بعدی به مشکل خورد ول کنه و از ایران بره و بدون ممیزی و سانسور برای مردمش بخونه.
 • بی نام IR ۰۶:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
  74 4
  می‌گن «حرف رو بنداز. صاحبش بر می‌داره». حکایت این شعرها و حضراتی هست که با این اشعار بهشون بر می‌خوره.
 • حامد DE ۰۶:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
  60 5
  محسن تو هم برو
 • شاغل IR ۰۷:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
  31 5
  دمت گرم پای حق خودت وبقیه وایسادی
 • غضنفر IR ۰۷:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
  32 5
  محسن نرو ولی اگه رفتی دیگه بر نگرد
 • حامد IR ۰۷:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
  43 7
  لازمه آقایان بفهمند که نمیشه و نمیتونن اینجوری برخورد کنن،بنظرم آقای چاوشی آلبوم ابراهیم رو پخش کنن با یه شماره حساب ما هم وجه و میریزیم با عشق و تمام وجود .
 • محمد IT ۰۹:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
  23 6
  آلبومش رو روی اینترنت منتشر کنه، شماره حساب یا کارت بده، مطمعنا طرفداران واقعیش از جمله خودم هزینه خرید آلبوم رو به حسابش واریز خواهند کرد تا ارشاد بفهمه نمیشه با محبوبیت مقابله کرد.
 • ناشناس DE ۰۱:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۳
  3 3
  دوستان به نظر شما این موضوع، چقدر اهمیت داره؟ بی قانونی و عدم التزام به قانون از طرف هر شخصی، هر چند سلبریتی هایی که الان همه چیز دان شده اند غیر قابل قبول است.