مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان از مشاهده یک یوزپلنگ آسیایی در زمان پژوهش محقق وعکاس محیط زیست در پارک ملی توران خبر داد.

به گزارش خبرآنلاین، عباسعلی دامنگیر مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان گفت: در پی همکاری و مساعدت با دوستداران طبیعت جهت عکس برداری و تحقیق زیست محیطی از حیات وحش پارک ملی توران، یکی از این عکاسان علاقه مند به نام محمد سلامی توانست از گونه در حال انقراض یوزپلنگ آسیایی در زمان اختفاء در کومه، عکس برداری و ثبت تصاویر نماید.

دامنگیر در ادامه افزود: قابلیت مهمی که برای پارک ملی توران در راستای حفاظت از یوزپلنگ آسیایی بوجود آمده، این است که علاوه بر جوامع بومی و محلی طبیعت دوستان و عکاسان طبیعت نیز می توانند در یک پایش در داخل منطقه و با خوش شانسی از این شاهکار خلقت و سایر گونه های جانوری شاخص و مهم ثبت تصاویر نمایند.

یوزپلنگ آسیایی

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان در ادامه افزود: ثبت تصاویر ارزشمند از حیوانات در خطر انقراض، زیبا و گاه خطرناک، علاوه بر آشنایی با تکنیک های عکاسی، دانش و اطلاعاتی ویژه در مورد این مخلوقات دوست داشتنی می طلبد. لذتی که ما از تماشای عکس های این نوع عکاسی می بریم و اطلاعاتی که با تماشای آن ها به دست می آوریم، همگی دستاورد تلاش های شبانه روزی محیط بانان در منطقه وعکاسان حرفه ای علاقه مند به محیط زیست و حتی دست و پنجه نرم کردن آن ها با خطرات فراوان است.

در سال جاری در مجموع 5 مورد تصویر برداری از تعداد 14 یوزپلنگ مشاهده و ثبت گردیده است.

 

 

 

۴۲۴۲

کد خبر 796451

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =