تسنیم نوشت: پروانه شکار گراز برای اتباع ایرانی صرفاً مختص اقلیت‌های مذهبی است و برای اتباع خارجی پس از ارائه درخواست از سوی مؤسسات برگزار کننده تورهای شکار که صلاحیت آنها به تأیید سازمان رسیده صادر می‌شود.

در حالی که متخصصان حیات وحش کشور، بارها تأکید کرده‌اند که هرگونه صدور مجوز شکار، مستلزم در دست داشتن برآورد جمعیتی از گونه جانوری مورد نظر و تطبیق آن با ظرفیت برد زیستگاه است، مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست همچنان بی‌آنکه مستندی از برآورد جمعیت حیات وحش ارائه دهند به بهانه افزایش جعیت وحوش، برای شکار اتباع خارجی در زیستگاه‌های کشور مجوز صادر می‌کنند.

یکی از گونه‌های جانوری، که در اغلب زیستگاه‌های کشور، قوت غالب گوشتخواران به حساب می‌آید گراز است. با توجه به کاهش جمعیت علفخوارانی چون آهو، کل و بز و قوچ میش، شکار گراز، یکی از اصلی‌ترین منابع خوراک پلنگ را تأمین کرده و سایر گوشتخواران چون خرس، گرگ، سیاه‌گوش، وشق، روباه و پرندگان گوشتخوار، از توله‌های گراز و لاشه‌های گراز موجود در زیستگاه‌ها تغذیه می‌کنند. اما متأسفانه، سازمان حفاظت محیط زیست، به بهانه اینکه، گراز در صورت ورود به مزارع، کشاورزان را دچار خسارت می‌کند، برای شکار گزار مجوز صادر می‌کنند. بهانه‌ای که بارها از سوی متخصصان و کارشناسان محیط زیست، غیرقابل قبول دانسته شده.

گرازکُشی اتباع خارجی در همدان

منتقدان صدور پروانه شکار گراز دلایل ذیل را برای مخالفتشان با این اقدام سازمان حفاظت محیط زیست برمی‌شمارند:

- صدور پروانه برای شکار هر گونه جانوری، مستلزم برآورد جمعیت آن گونه در زیستگاه مورد نظر و بررسی آن بر اساس ظرفیت برد زیستگاه‌ است.
- از آنجا که گراز، طعمه اصلی گوشتخواران در اغلب زیستگاه‌ها را تامین می‌کند، حذف کارشناسی‌نشده بخشی از جمعیت این گونه، گوشتخواران را با چالشی اساسی برای بقا مواجه کرده و علاوه بر اینکه زمینه‌ساز کاهش جمعیت گوشتخوران می‌شود، بستری برای نزدیک شدن گوشتخوران به جوامع انسانی فراهم آورده و تعارضاتی تلخ را به رقم می‌زند.
- حضور شکارچیان و سگ‌های شکاری و صدای تیراندازی، ناامنی موجود در زیستگاه‌ها را مضاعف کرده و استرسی جدید به حیات وحش تحمیل می‌کند.
- شکار اتباع خارجی در عرصه‌های ملی کشور، سبب تحریک جوامع محلی و شکارچیان داخلی شده و انگیزه‌ای برای افزایش تخلفات شکار ایجاد می‌کند.

منتقدان صدور پروانه شکار گراز، با این توضیح که حذف تعدادی گراز از زیستگاه‌ها، تضمینی برای جلوگیری از نزدیک شدن گرازهای دیگر به مزارع نیست بر این باورند که خسارت وارده به مزارع، توسط گراز را با استفاده از روش‌هایی معقول و قابل تضمین می‌توان مدیریت کرد که یکی از کاربردی‌ترین و مقرون‌به‌صرفه‌ترین آنها توزیع داروی دافع‌ گراز در میان کشاورزان است.

اما متاسفانه ظاهرا بهای دریافتی بابت صدور پروانه شکار به اتباع خارجی، آنقدر به مذاق مسئولان محیط زیست خوش می‌آید که برای توجیه صدور پروانه‌های شکار، ادعای غیرمستند افزایش جمعیت وحوش را همچنان تکرار می‌کنند؛ ادعایی که طی روزهای گذشته برای توجیه صدور پروانه شکار گراز در استان همدان مطرح شد.

عادل عربی، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همدان روز گذشته خبر از انتشار دستورالعمل صدور پروانه شکار گراز در سال 97 داد و گفت: فصل شکار از تاریخ صدور این دستورالعمل تا بیستم بهمن سال جاری و مدت اعتبار پروانه پنج روز از تاریخ صدور برای اتباع خارجی و سه روز از تاریخ صدور برای اتباع داخلی است که هر شکارچی در طول فصل شکار می تواند حداکثر چهار پروانه دریافت کند.

او اضافه کرد: شکار هرگونه حیوان دیگر به جز گراز و یا شکار بیش از تعداد مجاز مندرج در پروانه ممنوع است و شکارچی خارجی با هر پروانه، مجاز به شکار حداکثر دو رأس گراز و شکارچی داخلی با هر پروانه، مجاز به شکار یک رأس گراز است.

عربی با بیان اینکه بر اساس دستورالعمل، استفاده از مهمات چهارپاره برای شکار گراز ممنوع است، اظهار کرد: تیراندازی و شکار بدون حضور محیط بان راهنما ممنوع است و محدوده اعتبار پروانه فقط شکارگاه‌های آزاد استان صادر کننده پروانه است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همدان ادامه داد: مجوز برای اتباع ایرانی صرفاً به منظور اقلیت‌های مذهبی است و پروانه شکار گراز برای اتباع خارجی پس از ارائه درخواست از سوی مؤسسات برگزار کننده تورهای شکار اتباع خارجی که صلاحیت آنها در این خصوص به تأیید سازمان نیز رسیده باشد، صادر می‌شود.

گرازکُشی اتباع خارجی در همدان

او گفت: همراهان شکارچی به هیچ عنوان اجازه تیراندازی و شکار ندارند و متقاضیان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به ادارات حفاظت محیط زیست در استان مراجعه کنند.

او ادامه داد: صدور پروانه شکار به منظور تعدیل جمعیت گراز در زیستگاه‌های آزاد حیات وحش با هدف کاهش فشار بر سایر زیستمندان و کمک به حفظ تعادل اکولوژیک و در کنار آن کاهش خسارات وارده بر جوامع محلی به منظور مدیریت مستقیم زیستگاه‌ها است.

اواضافه کرد: افزایش بی رویه جمعیت گراز در بسیاری از زیستگاه‌ها، سبب برهم خوردن تعادل اکولوژیک و تنگ کردن عرصه بر سایر گونه‌های حیات وحش شده است و با ورود این جانوران زیانکار خسارات فراوانی به مزارع وارد می‌شود که نارضایتی جوامع محلی را موجب شده است.

بدین ترتیب، زیستگاه‌های استان همدان، تا مدتی دیگر، با حضور شکارچیان خارجی و سگ‌های شکاری و صدای تیر دوباره ناامن می‌شود، تعدادی گراز، با شلیک گلوله از پای در می‌آیند تا اسباب تفریح شکارچیان خارجی را فراهم کنند و محیط‌بانانی که به ناچار و به دستور مسئولان محیط زیست، در معیت شکارچیان، شاهد این کشتار شده‌اند، شکارچیان را در جمع‌آوری لاشه و جدا کردن دندان نیش گراز یاری می‌رسانند؛ دندان‌هایی که رکورد زدن با بلندترین آنها، هدف نهایی این کشتار و پیامدهای شوم آن است.

۴۲۲۳۸

کد خبر 796541

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =