تسنیم نوشت: لایحه بودجه دفاعی آمریکا برای سال مالی ۲۰۱۹ که با امضای رئیس‌جمهور این کشور به قانون تبدیل شد حاوی بندهای متفاوتی درباره ایران است.

 «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا در ساعات پایانی روز دوشنبه نسخه نهایی لایحه بودجه دفاعی آمریکا را امضا و آن را به قانون تبدیل کرد.

این لایحه که به نام «جان مک‌کین»، سناتور آمریکایی نامگذاری شده، سیاست‌ها و بودجه دفاعی آمریکا را در سال مالی 2019 مشخص می‌کند.

مجلس سنا و مجلس نمایندگان آمریکا پیش از این نسخه‌هایی از این لایحه را که اندکی با یکدیگر تفاوت داشت به‌تصویب رسانده بودند. این دو مصوبه، سپس برای همسان‌سازی و یکسان‌سازی و رسیدن به یک لایحه واحد به کمیته‌ای مشترک متشکل از قانونگذاران مجلس نمایندگان و مجلس سنا، موسوم به کمیته کنفرانس ارائه شده بود. متن مصالحه‌شده مدتی بعد مجدداً در مجلسین آمریکا به‌تصویب رسید.

متن نهایی قانون بودجه دفاعی آمریکا حاوی چندبند درباره ایران است. البته برخی ازبندهای قانون هم که قبلاً به‌صورت متمم به مصوبه‌های مجلس نمایندگان و سنا اضافه شده بودند در جلسه کمیته کنفرانس از نسخه نهایی قانون حذف شده‌اند.

یکی از مصوبه‌های مربوط به ایران که در متن امضاشده توسط ترامپ حذف شده، متممی است که مجلس نمایندگان آمریکا خردادماه سال جاری با الحاق آن به نسخه این مجلس از لایحه موافقت کرده بود و اختیار استفاده از نیروی نظامی علیه ایران بدون مجوز کنگره را از رئیس‌جمهور آمریکا سلب می‌کرد.

خبرگزاری تسنیم بامداد 4 خردادماه گزارش داد:

«مجلس نمایندگان آمریکا در ساعات پایانی روز پنجشنبه سوم خرداد (به‌وقت تهران) به‌اتفاق آرا با اضافه شدن متممی به لایحه بودجه دفاعی این کشور در مخالفت با صدور دستور حمله نظامی به ایران از سوی رئیس‌جمهور آمریکا موافقت کرد.

این تصمیم متممی را که می‌گوید "برداشت کنگره این است که استفاده از قوای نظامی علیه ایران به‌موجب این قانون یا هیچ قانون دیگر مجاز نیست" به لایحه بودجه دفاعی سال 2019 آمریکا اضافه کرده است.

مجلس نمایندگان آمریکا ساعتی بعد از اضافه شدن این متمم، با 355 رأی موافق و 66 رأی مخالف، این لایحه بودجه 717 میلیارد دلاری برای سال مالی 2019 را به‌تصویب رساند. هنوز مجلس سنا این لایحه را به‌تصویب نرسانده و نسخه نهایی قانون، بعد از تصویب نسخه موازی آن در سنا مشخص خواهد شد.

"کیث الیسون" که تهیه‌کننده این طرح قانونی بود در بیانیه‌ای نوشته این متمم "موضع کنگره را در این باره که هیچ قانونی به رئیس‌جمهور اختیار آغاز حمله نظامی علیه ایران نمی‌دهد، روشن می‌کند"».

با وجود این، نسخه مجلس سنا از این لایحه که چندی بعد به‌تصویب سناتورها رسید فاقد بندی مشابه بود، به همین دلیل، کمیته کنفرانس بایستی درباره گنجاندن یا حذف این بند از متن نهایی تصمیم می‌گرفت.

گزارش کمیته کنفرانس که در حال حاضر منتشر شده نشان می‌دهد که نمایندگان مجلس سنا و مجلس نمایندگان تصمیم گرفته‌اند بر سر حذف این بند از متن نهایی قانون مصالحه کنند.

علی‌رغم این، بندی دیگری (بند 1295) به متن نهایی اضافه شده که خواستار عدم تعبیر مفاد این قانون به‌نحوی است که استفاده از زور علیه ایران را مجاز کند. در بند 1295 آمده است: «هیچ چیز در این قانون را نمی‌توان به‌نحوی تعبیر کرد که استفاده از زور علیه ایران یا کره شمالی را مجاز کند».

در بند 1237 قانون بودجه دفاعی آمریکا، وزیر دفاع این کشور همراه با وزیر خارجه ملزم به تدوین راهبردی برای آنچه «مقابله با فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران» خوانده شده‌، شده‌‌اند. این بند از وزیر دفاع آمریکا خواسته کشورهایی را که ایران و نیروهای متحد این کشور در آن فعالیت می‌کنند مشخص کند.

بند دیگر لایحه بودجه دفاعی از ایران کنار روسیه، چین و کره شمالی به‌عنوان تهدیدهای سایبری علیه آمریکا نام برده شده و از وزیر دفاع آمریکا خواسته گزارشی را درباره «عملیات‌ها و حملات» این کشورها در فضای سایبر تقدیم کمیته‌های ذی‌ربط کنگره کند.

2323

کد خبر 796952

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =