۰ نفر
۴ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۴:۰۹
آیا ترامپ رفتنی است؟

نتایج انتخابات کنگره حکم مرگ و زندگی را برای ترامپ دارد. اگر جمهوری‌خواهان از اکثریت بیافتند، احتمال طرح عزل ترامپ پس از اتمام کار مولر و رفتن پرونده به کنگره یا اگر خود کنگره راسا اقدام‌ کند، قوت خواهد گرفت.

صابر گل‌عنبری:  نظام سیاسی آمریکا از ماناترین نظام‌های سیاسی جهان معاصر است. علت آن هم وجود سیستم و نهادمندی است. همین خود مانع اتفاقاتی از قبیل کودتا و انقلاب می‌شود که در کشورهای فاقد سیستم به ویژه در شرق روی می‌دهد. از زمامداری جورج واشنگتن اولین رئیس جمهور آمریکا که 221 سال پیش به قدرت رسید تا به امروز هیچ رئیس جمهوری در آمریکا از مقام خود عزل نشده است، اما در این دو قرن و اندی تلاش‌ها و اقداماتی برای عزل سه تن از 45 رئیس جمهور آمریکا انجام شده که در دو مورد به شکست منجر شد و در سومی ناتمام ماند و به استعفا انجامید.

آندرو جانسون اولین رئیس جمهوری (1875 ـ 1808) است که برای عزلش اقدام شد. وی یک دمکرات بود که با کنگره تحت کنترل جمهوری‌خواهان اختلاف پیدا کرد. کنگره او را به علت برکناری وزیر جنگ به دنبال جنگ داخلی به قانون‌شکنی متهم کرد. مجلس نمایندگان از او سلب اعتماد کرد؛ اما در مجلس سنا تنها با اختلاف یک رای توانست به کار خود ادامه دهد و عزل نشد.

ریچارد نیکسون 37 امین رئیس جمهور از حزب جمهوری دومین نفری است که پرونده واترگیت تلاش‌ها برای عزلش را کلید زد؛ اما در نهایت در سال 1974 و سه سال قبل از پایان دور دوم ریاست جمهوری‌اش مجبور به استعفا شد. وی به دست داشتن در جاسوسی عناصر حزب جمهوری‌خواه از دفتر اصلی حزب دمکرات در واشنگتن متهم شد. واترگیت معروف‌ترین رسوایی سیاسی در تاریخ آمریکاست.

سومین رئیس جمهور آمریکا نیز که هدف عزل قرار گرفت، بیل کلینتون ازحزب دمکرات است که در پرونده رسوایی جنسی متهم به سوگند دروغ و قانون‌گریزی شد. مجلس نمایندگان در دسامبر 1998 حکم به عزلش داد ولی در نهایت مجلس سنا او را در فوریه 1999 تبرئه کرد.

هر چند به طرق قانونی تا به حال هیچ رئیس جمهوری در آمریکا عزل نشده است، اما به شیوه‌ غیر قانونی "ترور" 4 رئیس جمهور (جاف اف کندی، آبراهام لینکلن، جیمز گارفیلد، ویلیام مک‌کینلی) حذف فیزیکی و از قدرت برکنار شده‌اند و تلاش‌ها برای ترور چند رئیس جمهوری دیگر از جمله فرانکلین روزولت نافرجام ماند.

اکنون دونالد ترامپ چهارمین رئیس جمهوری در تاریخ آمریکا است که خطر عزل او را تهدید می‌کند. خود او نیز این خطر را کاملا احساس می‌کند و امروز پنجشنبه در مصاحبه‌ای تلویزیونی گفته است: «به شما می‌گویم اگر عزل شوم، بازارها فرو می‌پاشد و همه خیلی فقیر خواهند شد.»

دو روز سیاه و سخت در عمر بیش از  ۵۲ سال ترامپ وجود دارد. روز نخست سه‌شنبه گذشته است که در حیات سیاسی ترامپ بسیار تعیین کننده است. وی در این روز دو ضربه سیاسی و قانونی دریافت کرد. اولین ضربه را مایکل کوهن وکیل سابق ترامپ وارد کرد؛ وقتی تن به معامله‌ای قضایی داد و در برابر قاضی فدرال دادگاه مانهاتن اتهامات وارده را پذیرفت. از جمله این اتهامات تاثیرگذاری بر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از طریق پرداخت حق السکوت به دو زنی است که با دونالد ترامپ ارتباط داشته‌اند. این دو زن در قبال دریافت مبالغی از ارائه هر گونه اطلاعاتی علیه ترامپ که می‌توانست در انتخابات 2016 آمریکا به زیان او تمام شود، خودداری کردند.

ترامپ ضربه دوم را پس از محکوم شدن پل مانافورت مدیر ستاد انتخاباتی‌اش به فرار مالیاتی و کلاهبرداری دریافت کرد. یقینا این دو ضربه بسیار به کار روبرت مولر بازرس ویژه تحقیقات درباره مداخله روسیه در انتخابات آمریکا و ارتباط تیم دونالد ترامپ با مسکو خواهد آمد؛ به ویژه که لانی دیفیس وکیل مدافع کوهن صریحا به این مساله اشاره کرده و گفته است که موکلش اطلاعاتی در اختیار دارد که برای مولر مفید است و می‌تواند به کشف دخالت روسیه در انتخابات آمریکا کمک کند.

دومین روز دشوار ترامپ‌ و به عبارتی سخت‌ترین روز عمرش هنگامه عزل است؛ اگر اتفاق بیافتد. بعید است پرونده او قبل از انتخابات میان‌دوره‌ای نوامبر در کنگره مطرح شود. نتایج انتخابات کنگره حکم مرگ و زندگی را برای ترامپ دارد. اگر جمهوری‌خواهان از اکثریت بیافتند، احتمال طرح عزل ترامپ پس از اتمام کار مولر و رفتن پرونده به کنگره یا اگر خود کنگره راسا اقدام‌ کند، قوت خواهد گرفت.

طبق قانون، عزل روسای جمهوری آمریکا دو فاز دارد. ابتدا مجلس نمایندگان رسیدگی می‌کند و اگر اکثریت رئیس جمهور را متهم کند، مجلس سنا کار محاکمه رئیس جمهور را آغاز می‌کند و محکومیت وی به رای موافق دو سوم سنا نیاز دارد که اگر رای دهند، وی خود به خود عزل خواهد شد و اگر اکثریت دو سوم حاصل نشود، وی تبرئه می‌گردد.

حال باید منتظر نتایج انتخابات "سرنوشت‌ساز" نوامبر ماند و دید بعد از آن چه خواهد شد. فعلا زود است که به ضرس قاطع از رفتن او سخن گفت. آینده سیاسی ترامپ به نتایج انتخابات کنگره گره خورده است. یقینا اگر  عزل ترامپ کلید بخورد و به سرانجام برسد، بسیاری از معادلات و محاسبات منطقه‌ای و لو به صورت موقت دگرگون خواهد شد.

52310

کد خبر 799503

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 18
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۰۴:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
  45 2
  فعلا که عمر و سرمایه ما زودتر رفتنیست ی فکری بحال ملت کنید که ممکنه نفت در برابر غذا هم آرزو بشه
 • بی نام A1 ۰۵:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
  40 1
  اقتصاد ایران به حدی ضعیف هست که تحمل حتی یه توئیت رئیس جمهور امریکا رو نداشت مشکل امریکا یا اروپا یا روسیه و چین نیست همه اینها به فکر منافع ملی کشور خودشون هستن مسئله ضعف سیستماتیکی مدیریتی ایران هست که هر روز هم بدتر میشه تو شرایط بحرانی به خوبی ملموس هست چرا باید اقتصادمون اینقدر ضعیف باشه که تا یه مشکل خیلی کوچیک پیش میاد ارزش پولی ملی کشور ما به این حد اصفناک ریزش داشته باشه؟ باید دست به اسمون باشیم که مثلا آذرماه انتخابات امریکا برگزار میشه که ترامپ فرض محال عزل بشه؟
  • بی نام IR ۰۹:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
   12 1
   اسفناک
 • بی نام A1 ۰۵:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
  36 1
  اگر هم استیضاح بشه برای ما فرقی نمیکنه .سیاست آمریکا در مقابل ایران روشنه.در ضمن اگر ترامپ بره معاونش که خیلی بیشتر با ایران مشکل داره رییس میشه پس خوشحال نباشین.در ضمن این موارد نزدیک انتخابات پیش میاد و معلوم نیست چی میشه.ترامپ اقتصاد آمریکا رو خیلی روبراه کرده و طرفدارای دو آتشه داره .با این چیزا مشکلات ایران حل نمیشه برین یه فکری به حال خودتون بکنین
  • بی نام A1 ۱۱:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
   3 0
   بله طبق قوانين آمريكا در صورت عزل يا مرگ رئيس جمهور معاونش رئيس جمهور ميشه كه معاون ترامپ مايك پنس كه فردي تندتر نسبت به ترامپ در مقابل ايرانه . ولي نكته قابل توجه اش اينه اين شخص كه شديدا ايدئولوژيك و جزء نئوكان هاي آمريكاست با ظاهر آرام و موجهه تر ميتونه اهدافش را سريعتر عملي كنه و ميتونه راحت تر ديگر كشورها را همراه خودش كنه . در اين صورت اين شخص تندرو در انتخابات بعدي رياست جمهوري آمريكا هم شركت و انتخاب ميشه . ترامپ دوره اش رو كامل طَي كنه منتها يك دوره اي باشه بهتره
 • بی نام RO ۰۵:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
  12 1
  پس با این اوصاف حتی اگر استیضاحش رای بیاره احتمال این که سنا نپذیره زیاد هست.
 • بی نام IR ۰۵:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
  20 4
  اولن که در سنا راي مياره دومن موفقترين رييس جمهور آمريکا خيلي محبوبتر از اين حرفهاست به دلمون صابون نزنيم.
 • بی نام IR ۰۵:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
  24 1
  آفرین بر این سیستم قضایی و مقننه مستقلشون ...نه لابی ...نه مصلحت.. فقط عدالت را اجرا میکنند کاری به مصلحت ندارن
 • بی نام A1 ۰۶:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
  20 1
  صنار بده آش به همین خیال باش. به جای اینکه خودمون کاری انجام بدیم منتظریم بلایی سر بقیه بیاد
 • بی نام A1 ۰۶:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
  42 4
  چنین چیزی امکان نداره
 • بی نام A1 ۰۷:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
  17 1
  این عزیزی که مقاله رو نوشته خودش هم میدونه امکان نداره دموکرات ها بتونن دو سوم بیارن،در بهترین و خوش بینانه ترین حالت شاید ۵۶ تا صندلی بیارنطبق نظرسنجی های خودشونتازه به فرض محال هم که بیارن بازم سمت بر هم زدن نظام سیاسیشون نمیرن،چون ممکنه بعدا همین بلا سر خودشون بیاد،یه امتیاز از جمهوری خواه ها میگیرن میزارن ترامپ تموم کنه دوره اش رو
 • بی نام A1 ۰۷:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
  19 2
  بیشتر مردم آمریکا و آرای خاکستری و خاموش به شدن طرفدار ترامپ شدن پس چنین اتفاقی نمیفته
 • بی نام A1 ۰۷:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
  2 16
  خدا کنه زودتر عضل بشه ما رو بیچاره کرد
  • مونا A1 ۰۹:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
   6 4
   عزل
 • abbas A1 ۰۸:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
  12 1
  تخیلات کارشناس اتفاقاتی که در دنیا می افتد با تحلیل های ما تفاوت اساسی دارد برای همین است که هیچ وقت موضع قدرت نداشتیم
 • بنده خدا A1 ۰۸:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
  12 2
  این اوج اشتباه استراتژیک و خوش خیالی ساده لوحانه است که برنامه های کلان کشور را با احتمال نزدیک به صفر عدم انتخاب مجدد ترامپ تنظیم کنیم. نخست اینکه مطمئن باشید در انتخابات بعدی ترامپ با رای بیشتر از انتخابات قبلی پیروز خواهد شد دوم این که این جو ضد ایرانی مختص به ترامپ نیست بلکه یک گروه قوی در حکومت امریکا وجود دارد که دارای تضاد جدی با ایران است. برای حل وضعیت کنونی باید یک عمل سنجیده و منطقی اساسی انجام داد و نه اینکه به امید این باشیم که در امریکا چه کسی به کاخ سفید می رود.
 • ذوالقرنین A1 ۰۸:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
  26 2
  تو این چهل سال ترامپ باعث بدبختی ماست؟؟؟؟
 • مهدی A1 ۰۹:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
  14 1
  کی میخواید از کبک بودن خسته شید؟؟ هنوز هم منتظرید ببینید آمریکا میخواد چیکار کنه.