دو ستاره ایرانی شاغل در سوئد و بلژیک با دو انتقال رکوردشکن در اوسترسوندس و شارلوا به سورپرایز بزرگ مارکتینگ قاره سبز تبدیل شدند

روزنامه خبرورزشی نوشت: در فاصله یک هفته مانده به بسته شدن پنجره نقل‌وانتقالات تابستانی فوتبال اروپا، دو ستاره ایرانی شاغل در سوئد و بلژیک با دو انتقال رکوردشکن در اوسترسوندس و شارلوا به سورپرایز بزرگ مارکتینگ قاره سبز تبدیل شدند تا دوباره همه نگاه‌ها به این دو مهاجم معطوف شود؛ ستاره‌هایی که به نظر می‌رسد جایگاه ویژه‌ای با این انتقال‌ها در فهرست نهایی تیم ملی برای جام ملت‌های ۲۰۱۹ و افکار تاکتیکی کارلوس کی‌روش پیدا کنند. سورپرایز اول توسط کاوه رضایی رقم خورد، چون برخلاف انتظارات، گل‌زن اول گورخر‌ها در فصل گذشته ژوپیرلیگ دو هفته بعد از تمدید قرارداد چهارساله با شارلوا با رقمی وسوسه‌کننده راهی بروژ قهرمان بلژیک شد تا به این ترتیب پله‌های ترقی را یکی، پس از دیگری طی کند؛ انتقالی که حالا او را مسافر لیگ قهرمانان اروپا خواهد کرد، اما دومین سورپرایز با انتقال سامان قدوس به آمیان فرانسه رقم خورد تا جنجال‌های دو هفته‌ای پیرامون آینده این بازیکن به پایان رسیده و او اولین ایرانی لوشامپیونا لقب بگیرد. البته این سورپرایز‌ها چندان هم بی‌حاشیه نبود، از همین‌رو نگاهی انداختیم به اتفاقات پیرامون سامان قدوس و کاوه رضایی که جالب توجه بود.

رکوردشکنی با قرارداد‌های میلیون یورویی
کاوه رضایی در حالی پیراهن شماره ۱۰ بروژ را بر تن کرد که این انتقال باعث شد تا ستاره ایرانی به گران‌ترین بازیکن در تاریخ باشگاه شارلوا تبدیل شود که از گورخر‌ها جدا و راهی تیم دیگری شده است. قراردادی ۷میلیون یورویی با آپشن‌های ۳میلیون یورویی طی دو سال آینده باعث شد تا کاوه رضایی رکورد‌های جالب توجهی از خود بعد از جدایی ثبت کند تا این سود هنگفت مهدی بیات را حسابی ذوق‌زده کند تا جایی که مالک ایرانی شارلوا در پاسخ به اعتراض فلیس ماتزو سرمربی این تیم که مخالف جدایی گل‌زن ایرانی خود بود، این‌گونه واکنش نشان بدهد: «من هم دوست نداشتم کاوه رضایی بهترین مهاجم حال حاضر ژوپیرلیگ را از دست بدهم، اما چاره‌ای مقابل پیشنهاد و سود هنگفتی که بروژ برای خرید او پیشنهاد داده بود، نداشتم و مجبور بودم پاسخ مثبت بدهم». یک روز بعد از این انتقال رکوردشکن در شارلوا دیگر ستاره ایران هم در سرزمین وایکینگ‌ها رکوردی جالب از خود در باشگاه اوسترسوندس خلق کرد و به گران‌ترین فروش این تیم تبدیل شد تا آمیان فرانسه با قراردادی ۶۰میلیون کرونی (چهار میلیون یورویی) سامان قدوس را جذب کرده و پیراهن شماره ۷ را در اختیار این مهاجم گل‌زن قرار دهد تا سامان اولین ایرانی تاریخ لوشامپیونا لقب بگیرد.

ماتزو: برای کاوه خوشحالم، اما برای خودم نگران
جدایی کاوه رضایی از تیمی که با آن در اولین تجربه لژیونری درخشیده بود، فلیس ماتزو سرمربی شارلوا را در کمتر از ۲۴ ساعت با شوکی بزرگ روبه‌رو کرد که هضم آن برای این مربی موفق، اما تحت فشار کمی سخت بود. سرمربی شارلوا بعد از قطعی شدن جدایی کاوه به گازتا بلژیک گفت: «برای رضایی خوشحالم، چون لیاقت این چالش هیجان‌انگیز با باشگاهی بزرگ در رقابت‌های اروپایی را داشت، چون از دید من او بهترین مهاجم حال حاضر ژوپیرلیگ است، اما در کنار این خوشحالی برای یکی از بهترین شاگردانم در سال‌های گذشته برای خودم و تیمم خیلی نگرانم، چون پر کردن جای این بازیکن واقعاً سخت است. روزی که خبر تمدید قرارداد کاوه را شنیدم، تمام نگرانی‌هایم از بین رفت چون می‌دانستم اگر دیر بجنبیم، او را از دست می‌دهیم، اما فکرش را نمی‌کردم این اتفاق همین الان بیفتد. اتفاقاً به مهدی بیات هم گفتم ریسک فروش کاوه رضایی خیلی زیاد است، اما او گفت نمی‌تواند از سودی که نصیب باشگاه می‌شود، بگذرد».

واکنش اوئسکا به انتقال سامان
بیانیه رسمی باشگاه آمیان فرانسه پیرامون قطعی شدن انتقال چهار میلیون یورویی ستاره ایرانی اوسترسوندس با واکنش دیگری از سوی اوئسکا اسپانیا روبه‌رو شد تا جایی که معاون نقل و انتقالاتی این باشگاه به herald اسپانیا گفت: «هنوز هم پیگیر شکایت خود از اوسترسوندس و قدوس به فیفا هستیم، چون او به صورت رسمی با ما قرارداد امضا کرده بود و بازیکن رسمی اوئسکا محسوب می‌شد». این واکنش، اما در رسانه‌های دیگر اسپانیا به نحو دیگری مورد توجه قرار گرفت تا جایی که radiohuesca رسانه منتسب به باشگاه اسپانیایی رسماً اعلام کرد باشگاه آمیان فرانسه با اطلاع کامل از جزئیات قراردادی که سامان با طرف اسپانیایی امضا کرده بود، با این بازیکن قراردادی چهارساله و چهارمیلیون یورویی امضا کرده است، چون اگر تخلفی هم وجود داشته، گریبان قدوس را نخواهد گرفت و تنها با حکم فیفا باشگاه اوسترسوندس باید بخشی از سود حاصل از فروش ستاره ایرانی را به طرف اسپانیایی بپردازد که این موضوع نیز به صورت دوستانه میان دو باشگاه اوسترسوندس و اوئسکا در حال حل شدن است. جالب اینکه طرف اسپانیایی بلافاصله آلوارو گارسیا مهاجم رایووالکانو را به عنوان آلترناتیو قدوس به خدمت گرفت.

خوشامدگویی اکیپ فرانسه به قدوس
اکیپ فرانسه در واکنش به قطعی شدن انتقال سامان قدوس به آمیان از حضور اولین بازیکن ایرانی تاریخ لوشامپیونا به شکلی جالب توجه خبر این خرید را پوشش داد و نوشت: «کریستوف پلیسیر حالا می‌تواند از بازیکنی که با شوت‌های ویرانگر خود در لیگ سوئد دل‌ربایی می‌کرد، در ترکیب آمیان برای رقابت با بزرگان لاشامپیونا بهره ببرد؛ خریدی که قطعاً تا پایان قراردادش در سال ۲۰۲۲ یکی از امید‌های اصلی طرفداران در ورزشگاه زیبا و جذاب دلالیکورنه با آن دیوار‌های بلند برای گل‌زنی به رقبا لقب خواهد گرفت».

کاوه کابوس اندرلختی‌ها
یک هفته بعد از آخرین گلی که ستاره ایرانی با پیراهن شارلوا در ژوپیرلیگ به ثمر رساند، با انتقال به بروژ حالا کاوه رضایی با پیراهن شماره ۱۰ مدافع عنوان قهرمانی باید در خانه صدرنشین بلژیک بار دیگر به مصاف اندرلختی‌ها برود تا اولین حضور خود با پیراهن بروژ را تجربه کند. اتفاقی که رسانه‌های بلژیکی از آن به عنوان کابوسی بزرگ برای ونیز بروک سرمربی اندرلخت نام بردند، چون چند روز قبل چیزی نمانده بود تا با گلی که شاگردانش از کاوه رضایی خوردند، طعم تلخ اولین باخت را بچشد. رویارویی بروژ با اندرلخت که فرداشب برگزار می‌شود به عنوان مهم‌ترین بازی این هفته ژوپیر مورد توجه قرار گرفته و حالا رسانه‌ها گمانه‌زنی‌ها در خصوص ریسک ایوان لکو سرمربی بروژ برای بهره بردن از دو خرید جدید خود یعنی کاوه رضایی از شارلوا و سفیان آمرابات مراکشی از فاینورد را آغاز کردند.

43503

کد خبر 799618

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =