جماران نوشت: فایزه‌ هاشمی رفسنجانی گفت: وقتی ما اصلاح‌طلبان ادعا داریم که باید روند دموکراتیک در کشور وجود داشته، خودی و غیر خودی نباشد و شایسته سالاری و چرخش نخبگان باشد، ابتدا باید در درون خود آن را عملی کنیم و بعد به دیگران انتقاد کنیم.

فايزه هاشمي، دختر آيت‌الله اكبر هاشمي‌رفسنجاني، رئيس فقيد مجمع تشخيص مصلحت نظام در گفت‌و‌گويي به موضوعاتی نظیر سوال از رئیس جمهور، 15 راه‌حل سیدمحمد خاتمی، طرح مقابله با اخلال‌گران اقتصادی و اصلاح اصلاحات پاسخ داده‌است كه بخش‌هايي از آن را در زير مي‌خوانيد:

* با شروع دوران آقای احمدی نژاد به شدت از توسعه فاصله گرفته و به قهقرا رفتیم

* امروز انقلابی‌گری و حفظ اقتدار و منافع خود، جایگزین اهداف انقلاب شده است

* (واكنش به اصلاح اصلاحات) ؛ «کل اگر طبیب بودی، سرخود دوا نمودی» این موضوعی ضروری است. وقتی ما اصلاح‌طلبان ادعا داریم که باید روند دموکراتیک در کشور وجود داشته، خودی و غیر خودی نباشد و شایسته سالاری و چرخش نخبگان باشد، ابتدا باید در درون خود آن را عملی کنیم و بعد به دیگران انتقاد کنیم. متاسفانه روند انتخاب شورای عالی اصلاح‌طلبان و کارهایی که انجام می دهند، این گونه نیست و فقط حرف می زنیم.

* دولت که با رای اصلاح طلبان روی کار آمد، گردش به راست داشت

* ما اصلاح طلبان عملکرد خوبی نداشتیم و خیلی فرقی با اصولگرایان نداریم

* باید دید با مردم چه کردند که اعتماد آنها دچارآسیب شده است

* باید با کسانی که با تصمیمات اشتباه، برنامه ریزی های غلط و سیاست های نامعقول اقتصاد کشور را به اینجا رسانده اند، برخورد شود

* اینکه دادگاه ها ضبط شوند و بعد صحنه هایی از آن جدا شده و پخش شوند، معنای علنی ندارد

فائزه هاشمی

* بی تردید مغازه داران معترض، اخلال‌گر اقتصادی نبودند بلکه در واقع به اخلال‌های اقتصادی که کسب و کار آنها را با مشکل مواجه کرده، معترض بودند. ما نمی توانیم به آنها لقب اخلال‌گر اقتصادی دهیم. لذا اگر قرار باشد کسی محاکمه شود، نه مغازه‌داران بلکه سیاست‌گذارانی که کار اقتصاد را به اینجا کشاندند، باید محاکمه شوند.

* چندمرحله ای بودن محاکمه با سریع بودن دادرسی که باید طی یک روند عادلانه انجام شود، در تضاد است

* اگر در دوران احمدی‌نژاد به قهقرا نرفته بودیم، الان جایگاه خوبی داشتیم

* پایه سیاست خارجی و روابط میان کشورها اعتماد نیست

* لازم است که نظام برای حل مشکلات فعلی در سیاست های داخلی و خارجی خود بازنگری کند

* شفافیت هیچ گاه مشکل‌زا نبوده و هر مشکلی که تاکنون وجود داشته، به دلیل عدم شفافیت و مخفی‌کاری بوده است. چرا که بسیاری از عدم شفافیت در جامعه سوء‌استفاده می کنند. چنین فضایی همچنین، زمینه را برای بهره‌برداری افراد ناسالم و کسانی که به دنبال منافع‌ملی نیستند، به‌خصوص در قدرت فراهم می کند. آنها در این موقعیت صورت مسأله را پاک می کنند و خود را جای قربانی جا می زنند و بیشترین بهره‌برداری را در افزایش اقتدار خود می کنند.

* معتقدم که برای رابطه با آمریکا، باید یک گفت و گو تنها برای بازکردن سفارت‌های دو کشور صورت گیرد. فراموش نکنیم که پایه سیاست خارجی و روابط میان کشورها اعتماد نیست، بلکه هوشمندی، اقتدار، بلدبودن دیپلماسی و مدیریت است تا در تضاد منافع، هر کشوری بتواند بیشترین سهم را ببرد. اقتدار نیز در دنیای امروز تنها داشتن موشک نیست که اگر چنین بود کره شمالی ابرقدرت دنیا محسوب می شد، بلکه پیشرفت و توسعه در کنار موشک و سلاح اقتدار می آورد. این تفکری بود که آیت الله هاشمی رفسنجانی دنبال آن بود و روش او نیز بر این اساس بود.

29215

کد خبر 799830

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • حمید A1 ۱۳:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
    1 1
    اخه کی گفته خانواده هاشمی و روحانی اصلاح طلب هستند؟