بخش رسمی شصت و هفتمین جشنواره فیلم ونیز به نظر ترکیبی دقیق از فیلمسازان مولف و فیلم‌های وابسته به ژانر در کنار آثار خاص متعلق به کارگردانان جوان یا آمریکایی است.

به گزارش خبرآنلاین، جولین شنیبل، سوفیا کوپولا، مونت هلمان، وینسنت گالو، کلی رایکارت و بن و کیسی افلک از جمله فیلمسازان آمریکایی هستند که امسال با فیلم‌های خود در بخش رسمی لیدو حضور خواهند داشت. (دقیقا برخلاف جشنواره کن اخیر  که حضور سینمای آمریکا تنها در حد چند فیلم خلاصه شد.)

شش فیلم ساخته کارگردانان آمریکایی در بخش مسابقه دوره 67 ونیز حضور دارد (بیش از هر کشور دیگر) که بیشتر آنها آثار مستقل هستند. 13 فیلم آمریکایی دیگر هم در سایر بخش‌های بخش رسمی ونیز نمایش داده می‌شود.

فیلمسازان اروپایی و آسیایی هم حضوری قوی در جشنواره ونیز 2010 دارند که در مجموع میزبان 79 اولین نمایش جهانی خواهد بود.

مارکو مولر مدیر هنری جشنواره ونیز در مورد فیلم‌های بخش مسابقه جشنواره به این نکته توجه کرد که ونیز تاکنون تا این حد میزبان کارگردانان جوان - هرچند با توانایی‌های ثابت شده - نبوده، به طوری که متوسط سن فیلمسازان 47 سال است.

«میرال» جولین شنیبل با بازی فریدا پینتو با موضوع تقابل فلسطین و اسرائیل، فیلم پدر و دختری «جایی» به کارگردانی سوفیا کوپولا، فیلم نوآر «جاده‌ای به هیچ‌کجا» ساخته مونت هلمان، درام با موضوع خودکشی «قول‌های نوشته‌شده در آب» به کارگردانی وینسنت گالو، فیلم تاریخی Meek's Cutoff ساخته کلی رایکارت و «قوی سیاه» به کارگردانی دارن آرونوفسکی - که فیلم افتتاحیه جشنواره ونیز امسال است - برای دریافت جایزه شیر طلایی ونیز رقابت می‌کنند.

این فیلمسازان برای دریافت جایزه اصلی جشنواره رقبای اروپایی قدرتمند چون عبدالطیف کشیش، فرانسوا اوزون و تام تیکور همین طور کارگردانان آسیایی مانند تسویی هارک، تاکشی میکه و تران آن هانگ را پیش رو دارند.

همان طور که جشنواره‌روها از ماه‌ها قبل حدس می‌زدند، ونیز از فیلم‌های مطرح آمریکایی که به جشنواره کن امسال نرسیدند (فیلم‌هایی چون «جایی» و «قوی سیاه») به نفع خود استفاده کرد. ضمن اینکه جولین شنیبل هم پیشنهاد برگزارکنندگان کن درمورد نمایش «میرال» در بخش خارج از مسابقه را رد کرده بود.

«درخت زندگی» فیلم جدید ترنس مالیک که به جشنواره کن نرسید در فهرست اعلام شده از سوی برگزارکنندگان ونیز هم غایب است. هرچند مولر اعلام کرد اسم آخرین فیلم بخش مسابقه امسال ششم سپتامبر در ششمین روز برگزاری جشنواره ونیز اعلام می‌شود، اما شنیده‌ها حاکی است فیلم جدید مالیک تا آن تاریخ هم آماده نخواهد شد.

همان طور که قبلا اعلام شد تریلر روانشناختی «قوی سیاه» با بازی ناتالی پورتمن به نقش یک بالرین نیویورکی که باید با رقیبی جدید روبرو شود، روز اول سپتامبر (10 شهریور) جشنواره ونیز را افتتاح می‌کند. وینونا رایدر، ونسان کسل، میلا کانیس و باربارا هرشی دیگر بازیگران این فیلم هستند که حضور آنها یک فرش قرمز پرستاره را برای جشنواره رقم خواهد زد.

پائولو بارتا رئیس بی‌ینال ونیز گفت به خاطر کاهش بودجه، واژه کاربردی این دوره جشنواره «قناعت» خواهد بود. حرف او به این معناست که امسال از مهمانی پرزرق و برق مراسم افتتاحیه خبری نیست. بنابراین در اولین روز جشنواره بجز «قوی سیاه» دو فیلم دیگر هم نمایش داده می‌شود: «ماشتی» رابرت رودریگز و اکشن رزمی «افسانه مشت: بازگشت چن ژن» که دنباله‌ای بر فیلم سال 1972 «مشت خشم» با بازی بروس لی است.

همان طور که انتظار می‌رفت فیلم سینمایی «شهر» به کارگردانی بن افلک که خود در آن نقش یک سارق بانک را دارد، در بخش خارج از مسابقه نمایش داده می‌شود، همین طور مستند «نامه‌ای به الیا» ساخته مارتین اسکورسیزی و کنت جونز که فیلمی در تقدیر از الیا کازان است.

از دیگر فیلم‌های آمریکایی بخش خارج از مسابقه می‌توان به «من هنوز اینجام: سال گمشده واکین فینیکس» اولین تجربه کارگردانی کیسی افلک و «توفان» به کارگردانی جولی تیمور اشاره کرد.

«نسخه بارنی» با بازی داستین هافمن یکی دیگر از فیلم‌های بخش مسابقه جشنواره ونیز 2010 است. این فیلم را ریچارد جی. لوییس فیلمساز کانادایی بر مبنای رمان موردخای ریشلر کارگردانی کرده است.

مولر به این نکته هم اشاره کرد که در گرایش امسال جشنواره ونیز به کارگردانان جوان یک استثنا هم هست:  مونت هلمان که 78 ساله است. او از هلمان به عنوان «کارگردانی که مهر خود را بر یکی از مهمترین گرایش‌های سینمای مستقل آمریکا زده است.» یاد کرد.

مدیر هنری جشنواره ونیز به این مسئله هم اشاره کرد که قرار بود فیلم «آمریکایی» به کارگردانی آنتون کوربین با بازی جرج کلونی هم در این دوره جشنواره حضور داشته باشد، اما از آنجا که این فیلم از اول سپتامبر در آمریکا اکران می‌شود، تنها تاریخ ممکن برای نمایش آن شب افتتاحیه جشنواره بود.

در میان فیلم‌های مطرح اروپایی بخش مسابقه ونیز می‌توان به «ونوس سیاه» ساخته عبدالطیف کشیش اشاره کرد. این فیلم داستانی واقعی درباره سارا بارتمن یک زن قبیله در آفریقای جنوبی قرن نوزدهم است که به خاطر اندام بزرگ خود در یک سیرک به نمایش گذاشته شد. همین طور فیلم کمدی Potiche به کارگردانی فرانسوا اوزون با بازی ژرار دوپاردیو و کاترین دونوو و فیلم عاشقانه «سه» ساخته توم تیکور که داستان آن در برلین روی می‌دهد.

کوئنتین تارانتینو فیلمساز آمریکایی ریاست هیئت داوران بخش مسابقه شصت و هفتمین دوره جشنواره فیلم ونیز را به عهده دارد که اول تا 11 سپتامبر (10 تا 20 شهریور) برگزار می‌شود.

فیلم‌های بخش مسابقه جشنواره ونیز 67 به این شرح است:

«قوی سیاه»، دارن آرونوفسکی (آمریکا)
La Pecora Nera، آسانیو سلستینی (ایتالیا)
«جایی»، سوفیا کوپولا (آمریکا)
Happy Few، آنتونی کوردیه (فرانسه)
«تنهایی اعداد اول»، ساوریو کستانزو (ایتالیا، آلمان، فرانسه)

«ارواح خاموش»، الکسی فدورچنکو (روسیه)
«قول‌های نوشته‌شده در آب»، وینسنت گالو (آمریکا)
«جاده‌ای به هیچ‌کجا»، مونت هلمان (آمریکا)
Balada Triste de Trompeta، الکس دی لا ایگلسیا (اسپانیا، فرانسه)
«ونوس سیاه»، عبدالطیف کشیش (فرانسه)

«کالبدگشایی»، پابلو لارین (شیلی، مکزیک، آلمان)
«نسخه بارنی»، ریچارد جی. لوییس (کانادا، ایتالیا)
«ما اعتقاد داشتیم»، ماریو مارتونه (ایتالیا، فرانسه)
«دلبستگی»، کارلو ماتساکوراتی (ایتالیا)
«13 آدمکش»، تاکشی میکه (ژاپن)

Potiche، فرانسوا اوزون (فرانسه)
«میرال»، جولین شنیبل (آمریکا، فرانسه، ایتالیا، اسرائیل)
Meek's Cutoff، کلی رایکارت (آمریکا)
«بیشه نروژی»، تران آن هانگ (ژاپن)
«آتنبرگ»، آتینا ریچل تسانگاری (یونان)

«کارآگاه دی و راز شعله ارواح»، تسویی هارک (چین)
«سه»، توم تیکور (آلمان)

ورایتی / 30 ژوئیه

کد خبر 79985

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =