ایسنا نوشت: مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان کردستان گفت: آتش سوزی مریوان در نوع خود بسیار وسیع و گسترده بوده و علت قربانی شدن ۴ نفر در آتش سوزی ها نتیجه استفاده از امکانات قدیمی و تکیه بر نیروی انسانی برای انجام اطفاء حریق است.

فریبا رضایی در نشست خبری با اصحاب رسانه استان گفت: آتش سوزی مریوان در نوع خود بزرگ‌ترین آتش‌سوزی در دهه اخیر بوده است و متاسفانه تعداد دو نفر از نیروهای جنگلبانی و دو نفر از فعالان محیط زیستی در این حادثه جان باختند.

او افزود: علت قربانی شدن این چهار نفر در آتش‌سوزی‌ها نتیجه استفاده از امکانات قدیمی و تکیه بر نیروی انسانی برای انجام اطفاء حریق بوده و این درحالی است که امروزه امکانات بسیاری همچون بالگرد آب پاش برای خاموش کردن آتش‌سوزی وجود دارد.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان کردستان با تاکید بر استفاده به موقع از بالگرد آب‌پاش تصریح کرد: با توجه به پیشرفت‌های اقتصادی جای سوال دارد که چرا هنوز دسترسی به بالگرد آب پاش به خصوص در مواقع طلایی حریق وجود ندارد که این امر می‌تواند نقش مهمی را در خاموش کردن آتش داشته باشد.

او عنوان کرد: نبود بودجه و امکانات در سازمان جنگل‌ها و مراتع باعث شده که بالگرد آب پاش در مراتعی که مالکیت آنها به دست این سازمان بوده است حضور نداشته باشد.

رضایی ادامه داد: در ساعات اولیه آتش سوزی از همه امکانات خود برای کمک به نیروهای منابع طبیعی حاضر در عرصه‌های گرفتار حریق استفاده کردیم و از نیروهای ارتش نیز برای همکاری در اطفاء حریق از سوی سازمان حفاظت از محیط زیست دعوت شد.

او گفت: از همه امکانات غرب کشور برای اطفاء حریق مریوان استفاده کردیم و نیروهای سهیم در خاموش کردن آتش تا ساعات پایانی روز قبل درگیر اطفاء حریق به صورت کامل بوده‌اند.

پیگیر کنترل فاضلاب ورودی به سد قشلاق هستیم

مدیرکل حفاظت از محیط زیست کردستان، با اشاره به پیگیری این سازمان برای کنترل فاضلاب روستاهای حاشیه سد قشلاق گفت: از سال ۹۲ پیگیر این کار بوده‌ایم عدم اتمام ساماندهی توسط آبفار که وظیفه ساماندهی فاضلاب روستایی را برعهده دارد قطعا ناشی از کمبود اعتبارات بوده است.

او گفت: طبق تحقیقی که ما از امور آب انجام دادیم با وجود این مسئله مشکلی برای آب سد قشلاق پیش نمی‌آید و تصفیه خانه سنندج نیز بهترین امکانات را برای پایش آلودگی آب در اختیار دارد.

حجم زیادی از فاضلاب ورودی به دریاچه زریوار کنترل شده است

رضایی با ااشاره به کارهای انجام شده در کارگروه نجات بخشی تالاب زریوار افزود: به عنوان دبیر این کارگروه پیگیر دایر کردن دفتری برای این کارگروه در استانداری شدم ولی با توجه به محدودیت‌های بودجه‌ای و مکانی این مهم محقق نشد.

او در خصوص کارهای انجام شده در حوزه فنی این کارگروه تصریح کرد: در حوزه فنی کارگروه ما اقدام به انسداد و انتقال به کلکتور اصلی فاضلاب ۷ روستای اطراف دریاچه زریوار کرده‌ایم که در حال حاضر تنها کار ساماندهی فاضلاب 3روستا ناتمام است.

احداث مدرسه سبز برای اولین بار در مریوان

مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان کردستان با اشاره به احداث مدرسه سبز در شهرستان مریوان عنوان کرد: مدرسه سبز برای اولین بار و با تفاهم میان سازمان حفاظت از محیط زیست و آموزش و پرورش و با بودجه دولتی احداث شد.

وی یادآور شد: هرچند که اعتبار این پروژه کم بود اما با جامعه هدف 5000 نفری دانش آموز مواجه بودیم که با تلاش مدرسان متخصص 9 سرفصل را به دانش آموزان آموزش داده‌ایم.

ایجاد جاده حائل دور زریوار به منظور جداسازی فضای شهری از تالاب

رضایی با بیان اینکه تخریب محیط زیست زریوار یکی از دغدغه‌های اصلی مردم است، خاطرنشان کرد: قبلا شهرداری مریوان در زمینه حفظ طبیعت فعال تر بود اما اکنون به دلایل مالی تخریب ساخت و سازهای غیر قانونی کمتر شده است.

او گفت: حدود 50 مورد برخورد با تغییر غیرمجاز کاربری زمین کشاورزی و تخریب بناهای غیرمجاز به خصوص ویلاها در محدوده تالاب زریوار با همکاری اداره راه و شهرسازی و جهادکشاورزی داشته‌ایم.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان کردستان اظهار کرد: محیط زیست در زمینه‌هایی با شهرداری مریوان قرارداد دارد که متاسفانه این شهرداری در زمینه اجرای تعهدات خود در محدوده تالاب زریوار کوتاهی کرده است.

او افزود: سال 88 تالاب زریوار در محدوده حفاظتی سازمان محیط زیست قرار گرفت و این اداره خطی برای مشخص کردن حریم تالاب در نظر گرفته است.

رضایی تصریح کرد: به جز چند مورد انگشت شمار تجاوز به حریم تالاب نداشته‌ایم و با طرح کمربندی دور دریاچه قصد ایجاد یک خط حائل دور منطقه حفاظت شده داریم.

تعیین تکلیف بالگرد بلا استفاده اداره کل حفاظت از محیط زیست استان کردستان

او با اشاره به نامه ارسال شده به استاندار در خصوص تعیین تکلیف بالگرد اداره حفاظت از محیط زیست استان کردستان عنوان کرد: هفت استان کشور دارای بالگرد است و کردستان هم شامل این تعداد است و سایر استان‌های کشور مجهز به هواپیمای شاهد2 هستند.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست در پایان یادآور شد: این بالگرد در زمان خود با قیمتی معادل 800 میلیون تومان خریداری شد و با توجه به بلا استفاده بودن پیشنهاد داده شد که به جای آن اتومبیل‌های شاسی دار تحویل اداره کل حفاظت از محیط زیست شود.

۴۲۲۳۸

کد خبر 800557

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =