ایرنا نوشت: امیر قطر در دیدار فرمانده نیروی هوایی ستاد فرماندهی نظامی آمریکا در جنوب غرب آسیا، همکاریهای نظامی و دفاعی دو کشور به ویژه در زمینه مبارزه با تروریسم را مورد بحث و بررسی قرار داد.

به گزارش خبرگزاری دولتی قطر (قنا)، در دیدار جفری هریگان با شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر، همکاری های کشورش با آمریکا علیه تروریسم مورد بررسی قرار گرفت.

این گزارش افزود: در این دیدار که به مناسبت پایان ماموریت هریگان برگزار شد، امیر قطر بالاترین نشان نظامی این کشور موسوم به ' مدال شیخ جوعان' را به این مقام آمریکایی داد.

قطر روابط نظامی گسترده ای با آمریکا دارد . چهارم مرداد ماه گذشته 'خالد العطیه ' وزیر دفاع قطر اعلام کرد: در پنج سال آینده دو پایگاه دریایی بزرگ با تمام تجهیزات برای میزبانی از نیروی دریایی آمریکا ساخته می شود.

او در گفت وگو با روزنامه 'واشنگتن پست' افزود : این پایگاهها در بالاترین سطح ساخته می شود و چنانچه نیروی دریایی آمریکا مایل باشد میزبانی آنها را برعهده خواهد گرفت.

قطر همچنین میزبان پایگاه هوایی ' العدید' آمریکا در 30 کیلومتری جنوب غربی شهر 'دوحه' است که حدود 10 هزار نظامی و دستکم یکصد جنگنده آمریکایی در آن مستقر هستند.

اوایل مرداد ماه گذشته دولت قطر از اجرای طرح 1.8 میلیارد دلاری خبر داد که بر اساس آن این پایگاه نظامی العدید توسعه خواهد یافت.

قطر قصد دارد در مرحله اول طرح توسعه این پایگاه نظامی علاوه بر افزایش ظرفیت خوابگاهی، دویست منزل مسکونی و یک شهرک تفریحی در آن ایجاد کند.

العدید، میزبان فرماندهی مرکزی قوای هوایی ایالات متحده است که از آنجا عملیات نظامی آمریکا در شرق میانه و افغانستان نظارت و هماهنگ می شود.

ایالات متحده فرماندهی مرکزی خود را در سال 2003 میلادی از عربستان به پایگاه هوایی العدید انتقال داد و از آن پس، این پایگاه به تدریج، وسعت پیدا کرده است.

اجرای فاز نخست طرح توسعه پایگاه العدید در حالی است که پیشتر شایع شده بود، آمریکا قصد دارد پایگاه نظامی هوایی خود را از قطر به یکی از کشورهای منطقه انتقال دهد.

آغاز عملیات توسعه پایگاه هوایی العدید، 14 ماه بعد از آن آغاز شد که عربستان، امارات ، بحرین و مصر با متهم کردن قطر به تروریسم علاوه بر قطع تمامی روابط ، مرزهای زمینی ، دریایی و هوایی با این کشور را هم بستند.

قطر 15 ژوئن 2017 قرارداد 12 میلیارد دلاری خرید 36 فروند جنگنده 'اف - 15 ' با آمریکا امضا کرد. این قرارداد شامل فروش موشک های هدایت پذیر 'جافلین' به ارزش 20 میلیون دلار ، تجهیزات حمل و نقل و پشتیبانی به ارزش 700 میلیون دلار و 200 میلیون دلار سیستم های جنگی می شود.

منابع آمریکایی می گویند: این قرارداد نظامی از 50 هزار فرصت شغلی و 550 تولید کننده در 42 ایالت آمریکا حمایت می کند.

52311

کد خبر 800576

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =