داریوش قنبری معتقد است وضعیت ادامه کار افشانی در شهرداری تهران نه تابع قانون «منع به کارگیری بازنشستگان» بلکه تابع قانون «تشکیلات، وظایف و انتخاب شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران» مصوب سال 1375 است.

به گزارش خبرآنلاین، مشاور پارلمانی شهردار تهران درباره قانون منع به کارگیری بازنشستگان و وضعیت شهردار تهران اظهار کرد: با توجه به عضویت شهردار تهران در کابینه قرار بود استفساریه ای به مجلس ارائه و این ابهام را طرح کنیم آیا جایگاه شهردار تهران مشابه جایگاه وزرا و معاونان رئیس جمهور است یا خیر؟ این بحث را روز یکشنبه در کمیسیون اجتماعی مطرح کردیم و برخی از اعضای این کمیسیون معتقد بودند نیاز به طرح چنین بحثی در مورد شهردار تهران وجود ندارد چرا که تعیین وضعیت شهرداران تابع قانون مجزای «انتخاب شهرداران» است و طبق این قانون تشخیص صلاحیت و عزل و نصب شهرداران از اختیارات شوراهای اسلامی شهر است.


وی با بیان اینکه انتخاب شهردار دارای مکانیزم متفاوتی است و اختیار آن صرفا به شوراهای اسلامی شهرها واگذار شده است، گفت: نه تنها شهردار تهران بلکه سایر شهرداران کشور نیز از شمول قانون منع به کارگیری بازنشستگان مستثنی هستند و در واقع این قانون شهرداران را در برنمی گیرد.

مشاور شهردار تهران در امور مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه حکم شهرداران مشابه حکم وزرا است، افزود: همان طور که مجلس وزرا را انتخاب می کند، شهرداران نیز توسط اعضای شوراها یا همان پارلمان شهری انتخاب می شوند.

قنبری ادامه داد: برخی معتقدند که طرح تسری قانون «منع به کارگیری بازنشستگان» به شهرداران به نوعی محدود کردن اختیارات شوراها به عنوان پارلمان شهری است و به همین خاطر با توجه به بحث حقوقی جدید بحث پیگیری استفساریه را در کمیسیون اجتماعی مجلس متوقف کرده ایم.

وی درباره این نکته که طبق قانون «انتخاب شهرداران»، تعلیق آنان طبق مقررات قانونی انجام می شود حال سوال این است که آیا قانون منع به کارگیری بازنشستگان ذیل این مقررات قانونی قرار می گیرد، گفت: قانون «انتخاب شهرداران» اختیارات خاصی را برای شوراها در موضوع عزل و نصب شهردار در نظر گرفته که صرفا طبق آن باید عمل شود.

قنبری در پاسخ به سوال دیگر مبنی بر اینکه آیا موضوع شهردار تهران به طور ویژه در سوالات شورای نگهبان از مجلس مطرح شد یا نه، اظهار کرد: در سوالات شورای نگهبان موارد خاصی وجود داشت که هیچ کدام ربطی به وضعیت شهرداران نداشت.اما در مجموع انتخاب شهرداران، ساز و کار خاص خود را دارد که شهرداران را از قانون «منع به کارگیری بازنشستگان» مستثنی می کند.

مشاور شهردار تهران در امور مجلس شورا ی اسلامی در ارتباط با صحبت هایی که به تازگی به نقل از برخی نمایندگان مجلس در خصوص وضعیت شهردار تهران مطرح شده است، گفت: شاید برخی از دوستان در مجلس به جزئیات قانون عزل و نصب شهرداران و اختیاراتی که به شوراها داده شده اشراف کامل ندارند. به طور قطع، هیچ کس نمی خواهد خلاف قانون عمل کند یا خود را مستثنی کند، هر جا راهکار قانونی وجود دارد باید از آن تبعیت شود.

قنبری با بیان اینکه در قانون «منع به کارگیری بازنشستگان» به طور صریح از شهرداران نامی برده نشده است، تاکید کرد: ما هم در شهرداری تهران معتقد هستیم قانون تکلیف را مشخص کرده و ما باید تابع قانون باشیم.

 

 

۴۲۴۲

کد خبر 800691

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =