۰ نفر
۸ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۶:۳۲

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: ترامپ،گوگل را متهم کرده که الگوریتم‌های جستجوگر خود را به نحوی تنظیم می‌کند که اخبار "ضدترامپ" و "چپ‌گرایانه" بیشتر دیده شود.

ساعتی پس از این توییت ترامپ، گوگل با صدور بیانیه‌ای ادعای رئیس جمهور آمریکا را رد کرد و گفت دیدگاه‌های سیاسی نقشی در شکل‌گیری نتایج در این جستجوگر ندارند.

به گزارش بی بی سی، مرسدس بانز، مدرس ارشد فناوری‌های دیجیتال در کینگ کالج لندن گفته به احتمال بسیار زیاد گوگل عمدی در الویت‌گذاری سوگیرانه اخبار سیاسی ندارد.

"الگوریتم‌های اخبار گوگل بر اساس فعالیت (کاربر) و نزدیکی (جغرافیایی) یک رویداد خبری کار می‌کنند و عموما بر مبنای گرایش‌های سیاسی تنظیم نمی‌شوند. با وجود این (جستجوگر گوگل) این تمایل را دارد که بیشتر از میزانی که کاربران به یک لینک توجه نشان می‌دهند آن را نمایان کند."

به گفته خانم بانز "به نظر نمی‌رسد گوگل در بازبینی اخیری که اول ماه اوت جاری در الگوریتم‌های خود انجام داد تغییری در این باره صورت داده باشد."

گوگل در توضیحات مربوط به نحوه کار جستجوگر خود اذعان کرده که ۲۰۰ متغیر مختلف در شکل‌گیری الگوریتم‌های آن نقش دارند.

این شرکت در بیانیه امروز خود همچنین تصریح کرده که دائما در حال به روز کردن و رفع نقایص جستجوگر خود است و تلاش می‌کند که معایب آن و سوگیری‌های مبتنی بر منطق ریاضی هوش مصنوعی را به حداقل برساند.

ترامپ مدعی است که ۹۶ درصد لینک‌های منتج از جستجوی "اخبار ترامپ" به دیدگاه‌های چپ‌گرایانه‌ در رسانه‌های دست چپی تعلق دارد.

اگرچه ترامپ مشخص نکرده که منبع این تحقیق و آمار چه کسی یا کدام موسسه بوده اما وبسایت "ورج" می‌گوید ترامپ به احتمال زیاد این آمار را از رسانه محافظه‌کار "پی‌جی مدیا" شنیده است.

خانم بالیارد از پی‌جی مدیا در گزارشی به آمار ۹۶ درصدی اشاره کرده بود و در گفتگو با شبکه خبری سی‌ان‌ان هم گفته بود که برای به دست آوردن این آمار از چند کامپیوتر مختلف که کاربران مختلف داشته اند استفاده کرده است.

"من این عبارت را در چند کامپیوتر مختلف که کاربران مختلفی داشتند انجام دادم و هر بار جستجوگر گوگل آمار مشابهی را نشان داد. اگر چه این یک بررسی علمی نیست اما از یک الگوی سوگیرانه به نفع محتوای خبری ضددست‌راستی حکایت دارد."

 

 

23231

 

کد خبر 800813

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =