تسنیم نوشت: وزارت دفاع آمریکا در گزارشی به کنگره با اشاره به چالش‌های نظامیان این کشور در خاورمیانه و در مقابل اقدامات سیاسی-نظامی ایران، از اعمال تغییراتی در تمرین‌های نظامی واحدهایش برای تطابق با آنچه «تهدیدهای ایران» خوانده، خبر داده است.

 وزارت دفاع آمریکا، برای مقابله با آنچه «تهدیدهای ایران» خوانده، تمرین‌های نظامی خود را در منطقه تغییر داده است. پنتاگون در ماه جولای درباره انجام این تغییرات در تمرین‌های نظامی‌اش برای مقابله با «جنبه‌های چندبعدی نبرد در مناطق خاکستری» به کنگره اطلاع داده بود.

به نوشته المانیتور، هرچند در گزارش پنتاگون به کنگره نامی از ایران نیامده، اما اصطلاح «مناطق خاکستری» اغلب برای توصیف تاکتیک‌های ایران به کار می‌رود.

این گزارش پس از آن ارائه شده که در راهبرد دفاع ملی سال 2018 آمده بود که پنتاگون باید به دنبال ایجاد ائتلافی نظامی از هم‌پیمانانش در خاورمیانه برای «ایجاد موازنه در برابر ایران» باشد.در گزارش پنتاگون به کنگره آمده است که قرارگاه فرماندهی ناحیه مرکزی ارتش آمریکا برنامه‌های خود را در راستای راهبرد دفاع ملی 2018 تطبیق داده است.

برخی مقامات نظامی ایالات متحده به المانیتور گفته‌اند که تمرین‌های نظامی پنتاگون بطور خاص بر تهدیدهای خاصی همچون ایران متمرکز نیستند.جاش ژاک، سخنگوی قرارگاه فرماندهی ناحیه مرکزی ارتش آمریکا می‌گوید: «تمرین‌های ما درباره یک تهدید خاص نیست، اما برای بهبود توانمان به منظور آمادگی برای پاسخ به هرگونه شرایط اقتضایی یا [مقابله] با هر دشمنی در منطقه، [تمرین‌های نظامی‌مان را] بهبود می‌بخشیم.» وی افزود که تمرین‌های پنتاگون بر بهبود تاکتیک‌ها و تقویت همکاری با هم‌پیمانان آمریکا متمرکز است.

طی هفته گذشته نیز جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا در یکی از کنفرانس‌های خبری نادر پنتاگون گفت: «ایران به خاطر شرارت‌هایی که در اکناف این منطقه موجب آن شده‌ است و به خاطر قتل‌هایی که موجب آن شده‌ است، ...، زیر نظر گرفته شده است؛ چیزهایی که از سوی ما تحمل نمی‌شود، و آن‌ها به خاطر این کار مسئول شناخته خواهند شد.»

به نوشته المانیتور، پنتاگون دربرابر استفاده ایران از گروه‌های وابسته،پهپادها و قایق‌های تندرو و ناشناخته‌اش، با چالش‌هایی مواجه است. ایران به‌طور خاص و بطور مؤثری از گروه‌های وابسته‌اش و اقدامات ترکیبی سیاسی-نظامی برای به هم ریختن تأثیرگذاری نیروهای آمریکایی استفاده می‌کند. ناتان فریر، دانشیار کالج جنگ نیروی زمینی آمریکا به المانیتور گفته است: «آن‌ها با تمامی ابزارها به شکل بسیار مؤثری عمل می‌کنند، و ما هم‌چنان در رینگ مسابقه یک‌پا دوپا می‌کنیم و از شیوه‌های سنتی مبارزه که با آن‌ها آشنا هستیم، استفاده می‌کنیم.»

در گزارش پنتاگون به کنگره هم آمده است که نظامیان آمریکایی با چالش حفظ «راهبرد قابل اتکای تأمین مالی» و حضوری کمتر آشکار در خاورمیانه مواجه هستند. در این گزارش هشدار داده شده که کاهش بیشتر در بودجه پنتاگون یا تعداد نظامیان آمریکایی می‌تواند بر آمادگی ایالات متحده و شکل‌گیری درکی درباره عدم پایبندی آمریکا به شرکای ائتلاف نظامی‌اش تأثیر بگذارد.

2323

کد خبر 801499

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =