اجرای دوره‌های آموزش مهارتی به روستاییان/ ارائه آموزش‌های مهارتی به ۲۲۰۰ نفر

جلسه شورای هماهنگی مدیران حوزه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با حضور واعظ مهدوی مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر کشور و معاون وزیر در اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان برگزار شد.

به گزارش خبرآنلاین لرستان، رحمن قلاوند مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای لرستان ضمن تبریک اعیاد قربان و غدیر خم و گرامیداشت هفته دولت، گزارشی از روند مهارت آموزی طرح های توسعه اشتغال روستایی، مهارت آموزی در محیط کار واقعی و روستای بدون بیکار را ارائه داد.

350 آموزشگاه غیردولتی آموزشهای لازم را ارائه می دهند

رحمن قلاوند اظهار داشت: اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان دارای ۱۷ مرکز آموزشی ثابت دولتی در شهرستانهای استان می باشد و حدود ۳۵۰ آموزشگاه غیر دولتی نیز در بخش خصوصی آموزشهای فنی و حرفه ای را به متقاضیان ارائه می دهند که حدود ۵۰ درصد از آموزشهای مهارتی استان در بخش خصوصی انجام می شود.

وی افزود: آموزشهای مهارتی آموزشهایی هزینه بر بوده و ارائه برخی از این آموزشها به زیرساختهای سنگینی نیاز دارد که این امکان برای بخش خصوصی میسر نبوده و این آموزشها اغلب در بخش دولتی ارائه می شوند.

جلسه مدیران فنی

رحمن قلاوند بیان کرد: در طرح مهارت آموزی در محیط کار واقعی که در اواسط خردادماه سال گذشته ابلاغ شده است، در سال ۹۶ حدود ۵۶۰ نفر و در سال ۹۷ تا به امروز حدود ۶۵۰ نفر غیردانشجو آموزش داده شده است.

وی با اشاره به لزوم بسط و توسعه عدالت اجتماعی در همه ابعاد از تغییر نسبت دوره های آموزشی مهارتی روستاییان متناسب با نسبت جمعیت آنان از کل جمعیت استان خبر داد و اظهار داشت: با برنامه ریزیهای صورت گرفته بر این اساس نسبت آموزشهای مهارتی ویژه روستاییان و عشایر را از ۱۳% در سال ۹۶، به ۲۷% در سال ۹۷ ارتقاء یافته است.

بیکاری 2600 نفر روستایی طبق سرشماری ها

رحمن قلاوند اضافه کرد: در این راستا ۱۳ روستای پایلوت استان را با همکاری فرمانداران و بخشدارن انتخاب نموده ایم و با سرشماریهای صورت گرفته از اهالی این روستاها ۲۶۰۰ نفر بیکار شناسایی شده اند که متقاضی شرکت در این طرح بودند.

قلاوند توضیح داد: تعدادی از این افراد شرایط لازم را نداشته و یا از اهالی این روستاها نبوده اند و با غربالگری این افراد به ۲۲۰۰ نفر از آنان آموزشهای مهارتی ارائه شده است.

وی اظهار داشت: سپس برای آنان مشاغل بومی که امکان ایجاد فرصت شغلی در روستاها را دارند تعریف کرده و گروههای شغلی را تشکیل داده ایم و هم اکنون در حال ایجاد تعاونیهای روستایی برای تکمیل زنجیره شغلی می باشیم تا این افراد بتوانند معیشت خود را در محل زندگیشان تأمین کنند.

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان در خاتمه درخواست نمود: برای روستائیانی که آموزشهای مهارتی لازم را در حرفه های زیرمجموعه کشاورزی فراگرفته اند تسهیلات اشتغالزایی کم بهره درنظر گرفته شود.

۴۶

کد خبر 801708

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =